statystyki

Adwokackie dyscyplinarki wymagają zmian

14.03.2016, 06:07; Aktualizacja: 14.03.2016, 06:09
Przemysław Rosati

Przemysław Rosatiźródło: Materiały Prasowe

Adwokat Przemysław Rosati, kandydat na rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie: Trzeba wyeliminować z postępowań dyscyplinarnych sprawy, które mają charakter wyłącznie cywilny, czyli w których głównym przedmiotem jest żądanie zwrotu wynagrodzenia zapłaconego adwokatowi przez klienta.

Ostatni tydzień kwietnia będzie emocjonującym czasem dla stołecznych adwokatów. Wtedy to odbędą się wybory nowych władz izby. W tym rzecznika dyscyplinarnego. I właśnie do pełnienia tej funkcji zgłosił się pierwszy oficjalny kandydat. Jest nim adwokat Przemysław Rosati, który obecnie (od stycznia 2013 r.) pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w warszawskiej palestrze.

Prawnik.pl: Co zawiera pana program?

Przemysław Rosati: Przede wszystkim wprowadzenie zmian w postępowaniach dyscyplinarnych w granicach wyznaczonych ustawą - Prawo o adwokaturze. A to istotne, ponieważ postępowanie dyscyplinarne jest jednym z filarów samorządu adwokackiego. Dlatego też nie może być wykorzystywane instrumentalnie i powinno służyć jedynie celom określonym w ustawie. Będąc już czwarty rok zastępcą rzecznika dyscyplinarnego dostrzegam, co wymaga poprawy.

Przemysław Rosati

Przemysław Rosati

źródło: Materiały Prasowe

Prawnik.pl: No więc co?

PR: Z pewnością konieczna jest reorganizacja pracy samego rzecznika. To on na równi z zastępcami powinien osobiście prowadzić postępowania dyscyplinarne. Liczba zastępców powinna być przy tym dostosowana do rzeczywistych potrzeb postępowań dyscyplinarnych. Trzeba równomierne rozłożyć pracę pomiędzy nich i wprowadzić szereg kosmetycznych, choć ważnych zmian, mających na celu zapewnienie sprawnego i prawidłowego toku postępowań dyscyplinarnych. W końcu należy wyeliminować z postępowań dyscyplinarnych te sprawy, które po ich wstępnej analizie mają charakter czysto cywilny.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane