statystyki

Lokale socjalne: Gminy dopłacą do wynajmowanych pomieszczeń?

autor: Bożena Wiktorowska14.03.2016, 07:45; Aktualizacja: 14.03.2016, 09:35
mieszkanie

Obecne władze Poznania postanowiły problem eksmitowanych mieszkających w prywatnych kamienicach rozwiązać w inny sposób. Otóż zamiast wydawać olbrzymie kwoty na odszkodowania, będą płacić właścicielom budynków różnicę między wysokością czynszu za lokal socjalny, a kwotą pobieraną przez właścicieliźródło: ShutterStock

Gminy od lat mają olbrzymi deficyt lokali socjalnych. Jest szansa, by problem ten rozwiązać z pomocą właścicieli prywatnych budynków, którzy są gotowi wynająć swoje mieszkania samorządom.

Włodarze Poznania dopłacą do mieszkań socjalnych znajdujących się w budynkach należących do prywatnych kamieniczników. Dofinansowanie będzie stanowić różnica między wysokością czynszu za lokal socjalny a kwotą pobieraną przez właścicieli budynków. To na razie pierwszy taki przypadek w Polsce, ale wszystko wskazuje na to, że to rozwiązanie będą musiały stosować wszystkie gminy nieradzące sobie z budową lokali socjalnych i zastępczych.

Poznańska jaskółka

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych należy do zadań własnych gminy. Zgodnie z ustawą z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 150 ze zm., dalej: u.o.p.l.) ma ona zapewnić lokale socjalne i zamienne, a także zagwarantować mieszkanie rodzinom o niskich dochodach. Niestety, z tym większość jednostek ma problemy i nic nie wskazuje na to, że to się szybko zmieni. Co więcej, samorządy nie są nawet w stanie zapewnić lokali socjalnych dla osób z sądowym wyrokiem eksmisji z budynków prywatnych. Efekt jest taki, że co roku samorządy muszą wypłacać ich właścicielom wielomilionowe odszkodowania.

Władze Poznania w 2014 r. z tego tytułu musiały wpłacić kamienicznikom 7,5 mln zł. W ubiegłym roku kwota ta wzrosła do 8,5 mln zł. Łącznie miasto wypłaciło 56 mln zł. Gmina powołała się na art. 18 ust. 5 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U z 2001 r. nr 71, poz. 733 ze zm.). Jednocześnie miasto na podstawie art. 417 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121) kierowało roszczenia przeciwko lokatorom. Powoływało się przy tym m.in. na wyrok Sądu Najwyższego z 20 listopada 2002 r. (sygn. akt V CKN 1305/2000). Sędziowie orzekli wówczas, że orzeczenie eksmisji nie zwalnia zadłużonej osoby z obowiązku uiszczania odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego do czasu uzyskania lokalu socjalnego.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane