statystyki

Zamiast odsiadki znów dozór elektroniczny

autor: PSZ14.03.2016, 07:32; Aktualizacja: 14.03.2016, 09:07

Kara odbywana w systemie dozoru elektronicznego znów będzie jedną z form pozbawienia wolności. Sejm przegłosował nowelizację kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego, która oznacza przywrócenie możliwości odbywania kary więzienia w formie elektronicznej kontroli.

Reklama


Reklama


To powrót do regulacji, które obowiązywały do 1 lipca 2015 r. Latem, po wprowadzeniu przepisów, zgodnie z którymi SDE stał się jedną z kar ograniczenia wolności, liczba skazanych objętych tym systemem drastycznie spadła. W SDE będzie można odbyć karę nieprzekraczającą roku, o ile sąd w postępowaniu wykonawczym uzna, że jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Skazany musi też mieć miejsce stałego pobytu, a mieszkające z nim osoby pełnoletnie muszą wyrazić zgodę na taką formę kontroli. SDE będzie też wykorzystywany jako dozór zbliżeniowy lub mobilny w sytuacji, gdy orzeczono obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach. 

Etap legislacyjny

Ustawa trafi do Senatu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama