statystyki

Jakie konsekwencje ma wyrok TK ws. ustawy PiS o Trybunale Konstytucyjnym?

09.03.2016, 21:08
TK

TKźródło: newspix.pl

Nie ma przeszkód, by sądy stosowały kolejne wyroki TK niezależnie od kwestii ich publikacji - ocenili po środowym wyroku Trybunału uczestnicy rozprawy. Ich zdaniem dla Trybunału zasady jego dalszego działania są już ustalone.

Reklama


Reklama


W środę Trybunał uznał, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z 22 grudnia 2015 r. jest niekonstytucyjnych. Orzekł też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Według rządu "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok. "W związku z tym niestety nie możemy tego komunikatu TK opublikować, ponieważ pani premier również działa na podstawie i w granicach prawa" - mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Nowelizacja została zdruzgotana przez TK (...) jednocześnie Trybunał zaznaczył, że wyrok wiąże z chwilą ogłoszenia. Oczywiście uchylenie na trwałe tych przepisów będzie obowiązywać z chwilą opublikowania, ale TK do czasu publikacji nie będzie ich stosował, jako przepisów niekonstytucyjnych" - ocenił sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa, która przygotowała jeden z wniosków zaskarżających nowelizację.

Jak dodał Żurek obecnie mamy sytuację, że ta nowelizacja "nie będzie wiązać Trybunału ani sądów". "Deklaracje władzy wykonawczej wskazują na zmierzanie do konfliktu. Czekamy teraz na następny ruch, który należy do rządu, czyli na publikację rozstrzygnięcia TK" - zaznaczył Żurek.

Także inny ze skarżących nowelizację - Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar - ocenił, że wyrok pociągnie za sobą skutki zarówno dla samego Trybunału jak i sądów. Wskazał, że w TK zalega ponad 170 spraw, które czekają na rozpoznanie; są też kolejne wnioski, które składano po 28 grudnia 2015 r., czyli dniu, w którym nowelizacja weszła w życie.

"Trybunał powinien zacząć się nimi zajmować i zacząć rozpatrywać te sprawy, bo na to czekają obywatele, na to czekają skarżący (...), sądy, które zadały pytania prawne, czy ja jako RPO, bo kilka wniosków do TK skierowałem" – powiedział.

Pytany o kolejne wyroki TK po środowym orzeczeniu, RPO stwierdził, że "wyroki będą obwiązujące i będą przełamywały domniemanie konstytucyjności, w związku z tym sądy będą musiały te wyroki na pewno stosować". "Jeśli będzie się przedłużała sytuacja, w której wyroki TK nie są publikowane, to będziemy mieli problem z powszechną mocą tych wyroków" – zastrzegł.

Z kolei Barbara Grabowska-Moroz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zgłosiła swój udział w postępowaniu dotyczącym nowelizacji ustawy o TK jako "przyjaciel sądu", wskazała, że "wyrok jest ostateczny od momentu, kiedy został ogłoszony".

"Dużo zależy teraz od sądów. Z punktu widzenia prawa nie ma tu wielu wątpliwości, będziemy się jednak ciągle rozbijać o to, jakie będą reakcje polityczne w stosunku do tego wyroku" - dodała. 

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Ewa(2016-03-09 23:17) Odpowiedz 1811

    Jak długo jeszcze gnida r zeplinski będzie drwin z Wyborców.Prezydenta.Rzadu.Sejmu i Senatu ?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • dziadek franek(2016-03-10 07:16) Odpowiedz 122

    Farsa z polskim Trybunałem Konstytucyjnym dobiega końca, a jedyne pytanie pozostąjące bez odpowiedzi to, czy Rzepliński wyląduje w szpitalu psychiatrycznym, czy w zakładzie karnym? --Fakt, że panowie i panie z PO znali już wcześniej i to dużo wcześniej, treść werdyktu, potwierdza jedynie opinię, że Polską rządziła mafia i jeśli włoską nazywamy Camorrą, to rodzima posiada bardziej swojską nazwę - Platforma Obywatelska. Nie jest to oczywiście jedyny dowód na to, iż PO jest organizacją o charakterze mafijnym, ale fakt, że uczyniła ona z Trybunału Konstytucyjnego narzędzie nacisku politycznego i politycznej manipulacji, służące w tym przypadku do obalenia legalnie wybranego rządu, wieści nam, iż mamy do czynienia z organizacją ze wszech miar niebezpieczną, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

  • Inspektor Pracy(2016-03-10 13:43) Odpowiedz 110

    .......Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje StatusQuo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą sami iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . .....To przez tych wykształciuchów Ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i wykształciuchów z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Wszyscy widzą jak roztrwoniono Ich składki. Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tych z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła?

  • Sedno sprawy(2016-03-09 22:38) Odpowiedz 86

    Nie ma przeszkód, by sądy stosowały kolejne wyroki TK niezależnie od kwestii ich publikacji.

  • Andrzej Przyborowski(2016-03-09 22:33) Odpowiedz 70

    Czy to już common law ? Andrzej Jan Przyborowski

  • Helena(2016-03-10 08:17) Odpowiedz 70

    Już chyba nikogo nie dziwi , że żadna afera / po-psl / nie była wyjaśniona bo nie mogła być aferą . Członkowie PZPR do dzisiajj rządzą i jak mieszają . Teoria wynikająca z podsłuchów potwierdziła fakt praktyczny !

  • baca(2016-03-10 16:05) Odpowiedz 50

    -------Trudno nie podzielić opinii że TK nie może być instancją ostateczną i nieweryfikowalną. Kilkunastu sędziów mianowanych nie może działać wbrew woli parlamentu z wolnych wyborów. To są kpiny

  • Zasada niekonstytucyjności zasad konstytucyjnych(2016-03-10 07:49) Odpowiedz 50

    Niech mi ktoś wyjaśni gdzie w Konstytucji mamy zasadę poprawnej legislacji????? Tylko mi nie piszcie, że z art. 2 Konstytucji, bo to już zakrawa na parodię ze społeczeństwa. Bo wszystkie prawie wszystkie "zasady" konstytucyjne TK wywodzi z art. 2, z którego treści wynika jednak jedynie to, że najbardziej niekonstytucyjne są te zasady konstytucyjne, które de facto są prawotwórstwem, bez zachowania normy, mówiącej, że prawo tworzą przedstawiciele NARODU, a nie sędziowie TK.

  • BoloiLolo(2016-03-10 06:49) Odpowiedz 40

    ​Piszę te artykuły i komentarze jako osoba​ okradziona daleka od spekulacji politycznych i partyjnych oraz z Statutem Pokrzywdzenia przez Nowy Instytut Upodlenia Narodu Polskiego ""AMBER GOLD"" Komentarze ten ukazał się w największych Polskich Gazetach od Dziennika Bałtyckiego po Gazetę Krakowską oraz od Rzeczpospolitej po Gazetę Prawną...!!!! Dlaczego są niezbędne zmiany...!!!????BoloiLolo do ~KLM: Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych pracowałem na trzy zmiany cieżko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,​i w obrębie Gdańska 5000 podmiotów gospodarczych jak podała Polska Telewizja zalega z Podatkami​,​to jest Skandal Wyrafinowany ​ a Pan Borys Budka próbuje ten CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,​Zważyć należy że organ nadzorujacy Ministerstwo Gospodarki """Domy Składowe""" nie dopilnował woli ustawodawcy zawartej w ustawie z dnia 16 listopda 200-r, Dz.Ust. Nr.114 poz.1191 art.16 par.5 zachęcam do lektury.

  • ewer(2016-03-11 09:43) Odpowiedz 10

    https://www.facebook.com/irena.steciuk/posts/545407032299594

  • Kuba(2016-03-11 11:43) Odpowiedz 00

    Rozwiązać to towarzystwo wzajemnej adoracji i koniec. Acha -tych śędziów co głosowali za POdniesieniem wieku emerytalnego wyslać na budowe za fizycznych.

  • .....(2016-03-10 10:25) Odpowiedz 03

    Widać doktryna i indoktrynacja jak w PRL dokonywana przez J. Kaczyńskiego już działa. Stosowali ją zarówno komuniści jak i faszyści. Białe nazywa się czarne, a czarne białe. Ustawa paraliżująca działanie Trybunału to w rozumieniu PISu ustawa naprawcza (naprawa polega na możliwości robienia co się chce) język który jest używany był już analizowany przez jednego z redaktorów Tygodnika Powszechnego. Nowomowa, jest staromową, a historia zatacza znowu koło.

    Pokaż odpowiedzi (1)