statystyki

Prof. Nowotarski: Orzeczenie TK obroną trójpodziału władzy

09.03.2016, 16:50; Aktualizacja: 09.03.2016, 17:18
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: PAP

Orzeczenie TK o niekonstytucyjności zapisów nowelizacji ustawy o Trybunale nie jest zaskoczeniem; zadaniem TK jest obrona demokracji, a zakwestionowane zapisy ustawy godzą w podział władzy, który jest jej fundamentem – uważa prof. Bartłomiej Nowotarski.

reklama


reklama


W środę TK orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Według prof. Nowotarskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zapisy noweli autorstwa PiS naruszają zasadę trójpodziału władzy. „Gwarantowana w konstytucji niezawisłość sądów może być naruszona na przykład przez zapis, który znalazł się w tej noweli o wygaszeniu mandatu sędziego TK przez Sejm” - powiedział PAP profesor.

Słusznie zakwestionowane przez TK, jego zdaniem, zostały również zapisy mówiące o wymogu większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń. „W konstytucji wyraźnie zaznaczono, ze Trybunał wydaje orzeczenie większością głosów, nie zaś 2/3” - podkreślił.

Profesor za złamanie zasady niezawisłości sądów oraz prawa obywateli do dochodzenia spraw przed sądami powszechnymi bez zbędnej zwłoki uznał również zapis w noweli dotyczący nakazu rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu.

Prof. Nowotarski zaznaczył, że wszystkie „erozje demokracji” zaczynają się od osłabienia sądów konstytucyjnych oraz sprawności ich działania. „Polska w indeksie demokracji w ostatnich miesiącach spadła o kilka pozycji. Trudno dziś znaleźć rozwiązanie, jak wyjść z impasu związanego z sytuacją w TK. W demokratycznych państwa o wysokiej kulturze politycznej takim rozwiązanie może by rozpisanie ponownych wyborów” - mówił profesor.

Konstytucjonalista podkreślił, że rządzący w państwie prawa muszą respektować orzeczenia TK. „Jeżeli tego nie zrobią, to będzie to sygnał, że demokracja jest zagrożona” - mówił.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • legalista(2016-03-09 19:59) Odpowiedz 111

    ... zadaniem TK jest obrona demokracji, a zakwestionowane zapisy ustawy godzą w podział władzy, który jest jej fundamentem – uważa prof. Bartłomiej Nowotarski... >>>> To budujące, że nie każdy jest dyspozycyjny wobec nowej władzy i są jeszcze konstytucjonaliści, którzy zachowali twarz.

  • alina(2016-03-09 22:05) Odpowiedz 36

    Szkoda, że Tk nie respektował tych zasad wcześniej, brał co uważał za wygodne, a nie w kolejności. Sprawa dotycząca TBE( Bankowy Tytuł Egzekucyjny) czekała około 3 lat. Wielu kredytobiorców odebrało sobie życie, Rzepliński ma ich na sumieniu.

  • zdziwiony(2016-03-09 22:09) Odpowiedz 33

    alina, chyba ściemniasz skoro jeszcze żyjesz.

  • alina(2016-03-09 22:12) Odpowiedz 36

    Podobnie rzecz się miała z ustawą o zawieszeniu wypłacaniu emerytur w sytuacji łączenia ich pobierania bez konieczności rozwiązywania stosunku prawnego z pracodawcą. Wtedy Rzepliński był tym, który reprezentował rząd Tuska, a nie słuszną sprawę obywateli. Rzepliński nie jest wiarygodnym sędzią, tym bardziej prezesem TK.

  • Lkw(2016-03-10 09:40) Odpowiedz 15

    TK do likwidacji. Skoro proceduje mając w dużym poważaniu obowiązującą go procedurę (domniemanie konstytucyjności ustaw), to jego działanie jest bezprawiem. Co więcej jest to działanie na szkodę Polski.

  • Inspektor Pracy(2016-03-10 13:36) Odpowiedz 10

    ...............a ,wszystko zaczęło się od niewinnej POzornie zmiany....... niby niezwiązanej z tematem TK !!......... Otóż uchwalono swego czasu ,że od pewnej kwoty miesięcznego zarobku, ponad ,nie będzie się odprowadzało składek ZUS ..........i co to spowodowało? ......................Wykształciuchy w tym te z TK ,VIPy ,nieroby nie chcą iść na emerytury i żyć na niej za te dla Nich marne kwoty,!!!!! ---- wolą siedzieć na piedestale ,zbierać honory i taaaaaaaaaaaaaką gaże za to że udają iż pracują oraz liczyć ,że przeżyją jeszcze własną śmierć. Dlatego głosowali i sądzili za wstecznym podniesieniem wieku emerytalnegonawet dla osób które od 15 r zycia odprowadzały pracująś składki i tak trzymają się stolców VIPów. A może by tak zmienić Konstytucje i zapisać ,że nie mogą pracować np w sądzie ale na budowie za fizycznych i to w zimę? Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z elitą Oligarchów utrzymującymi swoje statusQwo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Naród wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia jest za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się stolców . .....To przez tych wykształciuchów Ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji Rządowych. Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i wykształciuchów z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Wszyscy widzą jak roztrwoniono Ich składki. Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem.. Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Już nikt nie chce płacić składek ,już nikt nie chce ufać systemowi nadzorowanemu przez bandę oszustów ,każdy Kto może ucieka i to zostanie na pokolenia . Oni potrafią tylko niszczyć. .Jak by mimochodem na poparcie tych tez wypowiedział sie prof. Cezary Mech, były wiceminister finansów :......... Przejęcie 150 mld zł i wydłużenie wieku emerytalnego miało dewastujący wpływ na stabilność finansów publicznych, jak i efektywność mikroekonomiczną – uważa –........ Dodatkowo zostawiało ZUS z bilionowymi zobowiązaniami i zmieniało charakter składek z odłożonych oszczędności na daninę podatkową, powodując systemową ucieczkę przed oskładkowaniem i walkę grup o przywileje emerytalne, jak i „wyścig” państwa do podwyższania wieku" – dodaje ekonomista...................... - "Uważam, że taką decyzję, jak podwyższenie wieku emerytalnego, należy podejmować po konsultacjach społecznych, a nie z zaskoczenia jak w 2012 roku – mówi prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów "Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie .............WYROK z dnia 29 maja 2012 r. Sygn. akt SK 17/09 W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny w składzie: […] Andrzej RZEPLIŃSKI – sprawozdawca […] [Z uzasadnienia]: „{…] III. 1.3. Trybunał Konstytucyjny przypomina, że kontrola konstytucyjności USTAW opiera się na założeniu RACJONALNOŚCI ustawodawcy . Do kompetencji ustawodawcy należy stanowienie prawa odpowiadającego założonym celom POLITYCZNYM i gospodarczym oraz PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych (zob. wyrok z 3 listopada 1998 r., sygn. K 12/98, OTK ZU nr 6/1998, poz. 98).”. WYROK z dnia 21 lipca 2011 r. Sygn. akt K 23/08 W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny w składzie: […] Andrzej RZEPLIŃSKI – sprawozdawca [