statystyki

Rzepliński: Poleciłem wewnętrzną kontrolę ws. przecieku projektu wyroku TK

09.03.2016, 16:59; Aktualizacja: 09.03.2016, 17:08

Poleciłem podjęcie działań w celu przeprowadzenia wewnętrznego postępowania sprawdzającego, mającego na celu ustalenie źródła przecieku projektu orzeczenia TK - poinformował w środę prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Reklama


Reklama


"Poleciłem szefowi biura Trybunału Konstytucyjnego podjęcie działań mających na celu ustalenie (źródła przecieku – PAP). Takiego wewnętrznego postępowania sprawdzającego. To jest obowiązkowe" – powiedział Rzepliński, pytany o postępowanie wyjaśniające, skąd nastąpił przeciek projektu orzeczenia.

Z kolei wiceprezes TK Stanisław Biernat powiedział, że Trybunał nie wie, kto jest źródłem przecieku. "Na pewno to nie jest tak, jeżeli taka była intencja autorów tego przecieku, żeby pokazać, że z góry było wszystko ukartowane, to tak po prostu nie jest. Tylko trzeba się na tym znać, żeby wiedzieć, jaka jest technika prac wszystkich sądów" – powiedział Biernat.

Wyjaśnił też, że czasami sędziowie TK mają przygotowany projekt wyroku, ale przebieg rozprawy powoduje, że zmieniają stanowisko. "Uważni obserwatorzy życia trybunalskiego rozpoznają to po tym, że wyrok nie jest wydany niedługo po rozprawie, tylko że czasami następuje to kilka dni czy kilka tygodni później" – powiedział Biernat.

"To jest nic nadzwyczajnego, że taki projekt jest" – podkreślił Biernat. "Jest zrozumiałe, że Trybunał musi mieć taki projekt, z tym, że on jest poddawany naradzie" – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że nowelizację ustawy o TK zaskarżyło pięć podmiotów, które przedstawiły w sumie kilkadziesiąt zarzutów, a sentencja wyroku liczyła 20 punktów z podpunktami.

Jak tłumaczył, projekty wyroków powstają z bardzo różnym wyprzedzeniem. Poinformował też, że istniały dwie wersje projektu orzeczenia. "Jest rzeczą zrozumiałą – i tak jest we wszystkich sądach, proszę nie sądzić, że to jest jakiś nasz tutaj wymysł – że musi być projekt wyroku. To nie może być tak, że sędziowie idą na rozprawę i dopiero po rozprawie myślą, a co by tutaj zrobić, jaki by wydać wyrok" – powiedział Biernat. (PAP)

ral/ itm/ malk/

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • LKL(2016-03-09 18:26) Odpowiedz 118

  Rzepliński powinien oddać pobory sędziego TK od czasu, gdy współpracował przy tworzeniu ustawy o TK. Nie ma on kwalifikacji specjalistycznych (nie wiedział, że mu nie wolno) ani moralnych, żeby w TK zasiadać.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Obserwator(2016-03-09 19:58) Odpowiedz 75

  Prezes zachowuje się jak (...), nie pilnuje się i szuka winnych swego zaniedbania

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • :))(2016-03-09 19:55) Odpowiedz 76

  Za to nadinspektor Kempa ma kwalifikacje specjalistyczne nie mówiąc o "moralnych" by oceniać czy orzeczenie Trybunału nadaje się do opublikowania (vide pierwsze orzeczenie TK z grudnia 2015).

 • ccce(2016-03-09 23:01) Odpowiedz 63

  To wielka kompromitacja TK, skandal o którym trzeba zawiadomić Komisję Wenecką, to niedopuszczalne, aby przed narda sędziów i rozprawą istniał gotowiec wyroku.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Sero(2016-03-09 23:27) Odpowiedz 10

  To Zwoliński jest największym złem.ni trzeba szukać.Mam nadzie ze za wszystko odpowie karnie i materialnie

 • Anka(2016-03-10 14:18) Odpowiedz 11

  Bywają ludzie tzw odporni na wiedzę pomimo tłumaczeń jak powstają wyroki TK oni nadal swoje głusi na argumenty zapatrzeni w swojego guru wyznawcy religi PiS obawiam się że w takim stanie żadne logiczne argumenty do nich nie docierają smutne ale prawdziwe

 • BoloiLolo(2016-03-15 13:00) Odpowiedz 00

  Dlaczego Tak wielkie Cuda nie dzieją się w Anglii gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat albo w Szwecji Norwegii , Finlandii , czy nawet u naszych sąsiadów Niemców,,, niech czytelnicy sami ocenią kto jest winien,,, oraz kto pozwolił aby ten system Upodlenia Narodu Polskiego miał miejsce ,, tu się zapomnieli potrzebna jest Syberia jako Antybiotyk na Szarlatanerie .....Jak Amerykański Bankier Bernard Madoff narobił machlojek to Sędzia Amerykański załadował Dorpedę dalekiego zasięgu na 140 lat i nawet jakby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie będzie oglądał , no chyba że w grobie tam po ciemku.....Straszliwe Upodlenie Narodu Polskiego a jak działa wymiar sprawiedliwości to każdy widzi i słyszy jak Wielki Trybunał Dziadków pracował ale nie zapominajmy że 40 wyroków jak podała Polska Telewizja nie wyegzekwował ,,a to niby dlaczego,,,,bo ma ciężką chorobę starczą...Piszę to co widzę ale moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z Betonu Cięzkiego,,,Co to za wymiar czasowy Sądownictwa ,,,czasami by Sołtys Kierdziołek dałby szybszy i sprawiedliwszy WYROK...a tu Debata Wielka czy ma być kara i jeszcze Telewizor kolorowy, gazety i nie wiem jeszcze co dla tego Draństwa....

 • BoloiLolo(2016-03-15 13:02) Odpowiedz 00

  Dlaczego Tak wielkie Cuda nie dzieją się w Anglii gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat albo w Szwecji Norwegii , Finlandii , czy nawet u naszych sąsiadów Niemców,,, niech czytelnicy sami ocenią kto jest winien,,, oraz kto pozwolił aby ten system Upodlenia Narodu Polskiego miał miejsce ,, tu się zapomnieli potrzebna jest Syberia jako Antybiotyk na Szarlatanerie .....Jak Amerykański Bankier Bernard Madoff narobił machlojek to Sędzia Amerykański załadował Dorpedę dalekiego zasięgu na 140 lat i nawet jakby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie będzie oglądał , no chyba że w grobie tam po ciemku.....Straszliwe Upodlenie Narodu Polskiego a jak działa wymiar sprawiedliwości to każdy widzi i słyszy jak Wielki Trybunał Dziadków pracował ale nie zapominajmy że 40 wyroków jak podała Polska Telewizja nie wyegzekwował ,,a to niby dlaczego,,,,bo ma ciężką chorobę starczą...Piszę to co widzę ale moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z Betonu Ciężkiego,,,Co to za wymiar czasowy Sądownictwa ,,,czasami by Sołtys Kierdziołek dałby szybszy i sprawiedliwszy WYROK...a tu Debata Wielka czy ma być kara dla nowego""" Instytutu Upodlenia Narodu Polskiego Amber Gold "" i jeszcze Telewizor kolorowy, gazety i nie wiem jeszcze co dla tego Draństwa....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama