statystyki

Sędzia Pszczółkowski w zdaniu odrębnym: Brak podstaw do niedopuszczania trzech sędziów do orzekania

09.03.2016, 16:14; Aktualizacja: 09.03.2016, 16:28
Sędziowie Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębska

Sędziowie Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębskaźródło: PAP

Prezes TK nie miał podstaw, by nie dopuszczać do orzekania trzech sędziów, którzy zostali wybrani przez Sejm obecnej kadencji a prezydent przyjął od nich ślubowanie - mówił w zdaniu odrębnym do środowego wyroku Trybunału sędzia Piotr Pszczółkowski.

Reklama


Reklama


Sędzia Pszczółkowski w zdaniu odrębnym do całości wyroku TK w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale podkreślił, że ma zastrzeżenia co do obsady składu TK, jak i stosowania przepisów nowelizacji przy orzekaniu o niej.

"Skład Trybunału Konstytucyjnego w niniejszej sprawie jest sprzeczny z przepisami prawa" - mówił sędzia. W jego ocenie w związku z niekwestionowanym brakiem jakiejkolwiek kontroli nad zapadłymi orzeczeniami TK powinny one zapadać w sposób wolny od jakichkolwiek prawnych wątpliwości.

Sprawa powinna zostać rozpatrzona w pełnym składzie TK, a TK składa się z 15 sędziów - przekonywał. Zaznaczył, że zgodnie z nowelizacją orzeczenie powinno zapaść przy udziale co najmniej 13 sędziów, co jest ustawowym minimum.

Brak jest podstawy prawnej do ustalania przez prezesa TK składu osobowego pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego, brak też podstaw do dopuszczania lub niedopuszczania sędziów TK do orzekania w sprawach zapadających w pełnym składzie Trybunału - podkreślał sędzia Pszczółkowski.

W jego ocenie sędziowie Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński, wybrani przez Sejm w grudniu, powinni orzekać, bo zostały spełnione wszystkie prawne i formalne warunki ich wyboru. Jak mówił, natychmiast po wyborze zostali oni przez prezesa TK przyjęci w poczet sędziów TK, otrzymali pokoje sędziowskie i pobierają wynagrodzenia. "Bez żadnej podstawy prawnej ci sędziowie zostali wyłączeni z orzekania w niniejszej sprawie" - podkreślił w zadaniu odrębnym.

Sędzia Pszczółkowski odniósł się też do swojej obecności w składzie orzekającym; zaznaczył, że obowiązkiem sędziego konstytucyjnego "jest orzekać także w sytuacji, kiedy kwestionuje reguły procedowania, przyjęte przez większość składu orzekającego".

"Powinnością sędziego TK jest bowiem, aż do chwili wydania wyroku, czynić wszelkie starania o zmianę sposobu procedowania, który uważa za wadliwy. Wywiązałem się z tego obowiązku. Prawem sędziego TK, po wydaniu wyroku zapadłego w sposób istotnie sprzeczny z jego stanowiskiem, jest złożenie i przedstawienia uzasadnienia zdania odrębnego od wydanego orzeczenia; co niniejszym uczyniłem" - powiedział.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • jacek(2016-03-09 16:44) Odpowiedz 2010

  wiedział Jarosław kogo wkleić do Trybunału - mierny prawniczo ale dozgonnie wierny - prawie jak PAD

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Czy to faktycznie prawnik?(2016-03-09 18:37) Odpowiedz 129

  Choć inteligentny i wie co bredzi, ale bardzo dyspozycyjny. Na 9 lat ma posadę i wdzięczność prezesa.

 • LKL(2016-03-09 18:28) Odpowiedz 98

  Rzeczywiście, przy geniuszu Rzeplińskim wymiękają wszyscy prawnicy.

 • mecenas Roman(2016-03-09 18:34) Odpowiedz 914

  sedziego Pszczokowskiego: fantastyczne wykład prawa i rownocześnie dokumantacja łamiania prawa przez TK i Rzeplinskiego. Postarajcie się o video. Dzięki panie mecenasie.

 • Ispektor Inspektorów(2016-03-09 19:29) Odpowiedz 610

  W Polsce nie ma Konstytucji ,nie ma prawa ,nie ma uczciwości społecznej. Jest tylko grupa Ludzi sprawujących władze jak w starożytnym Rzymie . Już mnie nikt nie przekona ! Można ukraść wszystko i wszystkim ,można wstecznie zagrabić jeżeli władza ma w danej chwili taka potrzebę ,Sędziowie są (szczególnie z TK dyspozycyjnie przekupni (wiek emerytalny nawet dla tych co pracowali od 15r życia, szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy, brak uznania pracy w czasie ponadustawowym art 12 Ustawy o Emeryturach Podmostwoych czy zamknięty katalog zawodów tych prac ,bez kontroli Sądów) . . W Polsce jest szczególnie wyeksponowane prawo siły wpływów. Konstytucja to fasada pięknych życzeń odwołująca się do Ustaw gdzie nawet za prawo własności pojazdów samochodowych złomowanych każe sie płacić 10zł za brak kilograma. Mafie POlityczne ,Milicyjne ,Wojskowe sfery wpływów ,ubezpieczeniowych ,notarilanych,rolnicze ,nauczycielskie ,górnicze ,klerykalne, sądowe --rozszarpują co każdy potrafi . Tusk nauczył jednego -wszystko można ukraść ,roztrwonić ,zaprzedać ,nie ma w Polsce żadnej świętości i frajerem jest uczciwy.

 • seba(2016-03-09 18:36) Odpowiedz 612

  Sędzia Pszczółkowski: "Pełny skład Trybunału Konstytucyjnego to 15 sędziów. TK nie sprostał wymogowi zastosowania wprost konstytucji"---Panie Pszczółkowski. Głosowałem na Pana razem z rodzicom. Proszę nas nie zawieść. Proszę walczyć o prawdę do upadłego. "

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • albina(2016-03-09 22:37) Odpowiedz 46

  Rzeczywiście , Rzepliński jest bezczelnym i sprzedainym,,geniuszem"

 • Farsa nie prawo(2016-03-10 07:55) Odpowiedz 20

  Niech zgadnę... "zasada poprawnej legislacji" sprowadzająca się do tego, że TK może ubijać każdą ustawę jaką mu się nie spodoba wynika ..... Z ART. 2 KONSTYTUCJI :)))))))))))))) Jak wiele innych "zasad", które akurat pasowały sędziom TK, a które nie zostały zapisane przez USTAWODAWCĘ w ustawie zasadniczej. Taka "interpretacja" prawa - uwłacza dwóm tysiącom lat łacińskiej kultury prawnej i co najlepsze jest złamaniem normy właśnie art. 2 Konstytucji.

 • Mirek(2016-03-10 08:04) Odpowiedz 00

  Szkoda,że zapomniał o podstawach do wniosku o wyłączenie się.Przecież brał udział w tworzeniu zaskarżonej ustawy?????

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama