statystyki

Kampania wyborcza wśród warszawskich adwokatów nabiera rumieńców

autor: Ewa Maria Radlińska07.03.2016, 06:17; Aktualizacja: 07.03.2016, 06:20
Michał Szpakowski

Michał Szpakowskiźródło: Materiały Prasowe

Nieważne ile funkcji adwokat będzie pełnił za wynagrodzeniem, czy ile wykładów w ramach doskonalenia zawodowego prowadził, powyżej 10 tys. zł nie będzie mógł żądać wynagrodzenia z kasy samorządu – deklaruje Michał Szpakowski, kandydat na członka ORA w Warszawie.

Wybory do władz stołecznego samorządu adwokackiego już wkrótce tj. 23 kwietnia br. Oficjalnie o fotel dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie ubiegają się adwokaci: Grzegorz Majewski oraz Sławomir Zdunek. Pojawiła się również kandydatura adwokata Michała Szpakowskiego na członka ORA w Warszawie. Mec. Szpakowski popiera adwokata Grzegorza Majewskiego, realizując w szerokim zakresie program wyborczy mec. Majewskiego oraz grupy wspierających go adwokatów pt. „Wspólna Adwokatura #odNowa”, choć też - jak sam mówi - poza prezentowaniem wspólnej i spójnej wizji działalności izby, jak każdy kandydat, stawia sobie również cele indywidualne.

Program „Wspólna Adwokatura #odNowa” zakłada m.in. wdrożenie pakietu gospodarczego który obejmuje dostarczenie przez samorząd narzędzi ułatwiających wykonywanie zawodu, kształtowanie pozytywnego wizerunku adwokatury, reformę działalności izby a także uchwałę „kominową” zakładającą, że żaden adwokat nie może otrzymywać z budżetu składkowego izby miesięcznie więcej niż 10 tys. zł, oraz rozwiązanie spraw lokalowych izby.

Program, który chce Pan realizować zakłada, że żaden adwokat nie może otrzymywać z budżetu składkowego izby więcej niż 10 tys. zł miesięcznie. To jednak spora kwota. A kandydat na dziekana adw. Sławomir Zdunek zapowiada wdrożenie zasady społecznej pracy na rzecz samorządu i nie zamierza pobierać jakiegokolwiek wynagrodzenia. Co Pan na to?

Zacznijmy od tego, że jeśli nawet taka kwota jest podana, nie oznacza to, że diety czy wynagrodzenia będą podwyższone, żeby do tej kwoty się zbliżyć. Należy pamiętać, że dieta funkcyjna, to nie jest jedyny sposób zarobkowania w izbie. Można podpisać umowę zlecenia, można dostać dietę zadaniową, można prowadzić wykłady w ramach doskonalenia zawodowego. W tym zakresie deklaracja kolegi Sławomira Zdunka, że, przypomnijmy, z tytułu pełnienia funkcji dziekana nie będzie pobierał wynagrodzenia, jest powiedzmy... połowiczna. Co z tego, że będzie pełnił funkcję dziekana społecznie, skoro z innych tytułów może pobierać np. 20 tys. zł miesięcznie z izbowej kasy? Ja uważam, że oczekiwanie od dziekana, który rzeczywiście ma wypełniać swój mandat zgodnie z prezentowaną przeze mnie wizją samorządu, aby pełnił pełnoetatową funkcję za darmo, kosztem swojej kancelarii i rodziny, to naiwność albo czysty populizm. Takiego „społecznika” samo życie zmusi do pobierania wynagrodzenia pod przykrywką innych świadczeń. Za solidną pracę należy się godziwa płaca. Nie należy oczywiście przesadzać w żadną stronę. Uchwała „kominowa”, która stawia górny próg 10 tys. zł przeciwdziała powstaniu grupy „wiecznych działaczy". Daje jasny sygnał: nieważne ile funkcji pełnisz za wynagrodzeniem, czy ile wykładów poprowadzisz, powyżej pewnej kwoty nie będziesz mógł dalej żądać wynagrodzenia od ORA. Jeżeli dana maksymalna kwota to twój szczyt marzeń (a jest to kwota brutto), to proszę bardzo, tyle uzyskasz, ale więcej nie. Oczywiście wysokość tej kwoty to propozycja do dyskusji. Inna sprawa, że nawet na te 10 tys. zł na pewno trzeba będzie bardzo ciężko zapracować.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane