statystyki

Prokuratura: awanse za pięć dwunasta

autor: Ewa Ivanova02.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 02.03.2016, 06:22

Minister Zbigniew Ziobro przejmie w tym tygodniu funkcję szefa wszystkich śledczych. Trwa nerwowa „akcja ewakuacja”.

W piątek wchodzi w życie większość przepisów nowej ustawy – Prawo o prokuraturze (Dz.U. poz. 177). Prawą ręką prokuratora generalnego i prokuratorem krajowym ma zostać – według nieoficjalnych informacji – Bogdan Święczkowski, dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości, autor reformy prokuratury i były szef ABW. Nasze źródła mówią, że w ścisłym kierownictwie prokuratury nie znajdzie się Dariusz Barski (dziś jest przedstawicielem prezydenta Andrzej Dudy w Krajowej Radzie Prokuratury). Kto więc będzie zastępcą prokuratora krajowego? Na giełdzie nazwisk wymieniani są prokurator Marek Pasionek, obecnie delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości (wcześniej w 2010 r. nadzorował śledztwo smoleńskie) i Jerzy Engelking, zastępca Ziobry w latach 2006–2007 (choć „Newsweek” podaje, że odrzucił on propozycję wejścia do nowego kierownictwa). Bez szans nie jest też obecny zastępca Andrzeja Seremeta prokurator Robert Hernand.

Spokojny spoczynek

Jak prokuratura przygotowuje się do rewolucji? Przede wszystkim wielu opuszcza jej szeregi. Trwa – jak mówią niektórzy – nerwowa akcja ewakuacja; ci, którzy mogą, przechodzą w stan spoczynku, czyli na prokuratorską emeryturę. Wielu popycha do takiej decyzji likwidacja możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane