statystyki

Zobacz, jak wymeldować niechcianego lokatora

autor: Agnieszka Brzostek02.03.2016, 07:00; Aktualizacja: 02.03.2016, 11:28
Urząd wyda decyzję korzystną dla właściciela, jeśli opuszczenie lokalu miało charakter trwały i dobrowolny.

Urząd wyda decyzję korzystną dla właściciela, jeśli opuszczenie lokalu miało charakter trwały i dobrowolny.źródło: ShutterStock

Wymeldowanie lokatora z mieszkania nastąpi dopiero wtedy, gdy właściciel lokalu udowodni, że dana osoba trwale i dobrowolnie opuściła nieruchomość.

Reklama


Reklama


Rząd podjął decyzję, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero 1 stycznia 2018 r. Więcej o odroczonym meldunku przeczytasz tutaj>>

Oznacza to, że jeszcze przez dwa lata będzie obowiązywać ustawa o ewidencji ludności, przewidująca tzw. obowiązek meldunkowy. Każdy obywatel polski musi zameldować się w urzędzie gminy na pobyt stały lub czasowy najpóźniej najpóźniej w 30. dniu od przybycia do nowej miejscowości. Jednocześnie opuszczając miejsce pobytu stałego lub miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu lokator ma obowiązek się wymeldować i najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca powiadomić o tym fakcie lokalne wadze. Może to zrobić także podczas zameldowania w nowym miejscu pobytu - urzędnik zamelduje go wtedy w nowym miejscu i automatycznie wymelduje z poprzedniego miejsca pobytu.

W przypadku, gdy osoba opuszczająca miejsce pobytu nie dopełniła tego obowiązku, organ gminy z urzędu może wymeldować takiego lokatora. Najczęściej jednak dzieje się tak na wniosek właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu. Przy czym, zgodnie z ustawą, jedyną przesłanką wymeldowania jest opuszczenie miejsca pobytu przez daną osobę bez uprzedniego wymeldowania.

Nie można zmusić do opuszczenia lokalu

Jednak z orzecznictwa sądowego wynika już, że urząd wyda decyzję korzystną dla właściciela nieruchomości tylko, gdy opuszczenie lokalu miało charakter trwały i dobrowolny (por. mi. in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2000 r., V SA 1784/99 lub wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2001 r., V SA 3169/00).

O trwałości świadczy między innymi fakt, że lokator przeniósł na stałe centrum życiowe w inne miejsce. Liczy się również długość okresu pozostawania poza miejscem dotychczasowego pobytu. Jak podkreślił przy tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (wyrok z 4 sierpnia 2011 r., III SA/Gd 127/11), sam fakt przejściowej nieobecności czy też występowanie nawet regularnych okresów fizycznej nieobecności w miejscu stałego zameldowania nie upoważniają jeszcze do automatycznego stwierdzenia, iż zameldowany opuścił miejsce pobytu.

Natomiast dobrowolność przejawia się tym, iż dana osoba z własnej woli rezygnuje z przybywania w lokalu, a nie pod wpływem przymusu czy nacisku psychicznego osoby trzeciej - chodzi tu na przykład o groźby właściciela mieszkania czy wymianę zamków wejściowych do domu.

Organy gminy, ustalając, czy niechciany lokator opuścił lokal w sposób dobrowolny i trwały, przeprowadza specjalne postępowanie administracyjne i bada przyczyny i okoliczności opuszczenia lokalu przez daną osobę - przeprowadzając na przykład tzw. wizję lokalną, w ramach której może przesłuchać świadków czy zwrócić się o informacje do policji. W związku z tym także najemca powinien dostarczyć wszelkie dowody pomocne w ustaleniu stanu faktycznego, na przykład wyrok nakazujący lokatorowi opuszczenie nieruchomości czy potwierdzenie eksmisji.

Od decyzji gminy o wymeldowaniu lokatorowi przysługuje jeszcze prawo wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej. Jeśli nie zostanie ono złożone lub uwzględnione, po uprawomocnieniu się decyzji lokator zostanie wymeldowany z urzędu.

Wymeldowanie osoby, która nadal mieszka w lokalu

Ponadto prawo nie zezwala na wymeldowanie najemcy z lokalu, w którym przebywa, o ile nie wyrazie on na to zgody. Instytucja wymeldowania ma bowiem charakter wyłącznie ewidencyjny, nie przesądza więc o utracie praw do lokalu i nie pozbawia prawa do przebywania w mieszkaniu.

>>Czytaj też: Za niesłuszną eksmisję należy się zadośćuczynienie

Jeżeli więc lokator - po upływie terminu kończącego najmu lub po upływie wypowiedzenia umowy najmu - nie zgadza się opuścić lokalu, jedyne co może zrobić właściciel, to wszcząć postępowanie eksmisyjne, dające podstawę do wymeldowania. Najpierw eksmisja, potem wymeldowanie>>

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U.2015.388)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Pit(2016-03-02 07:57) Odpowiedz 390

  Tylko w naszym kraju możliwe są takie głupoty. Właściciel nie ma co robić tylko udowadniać, wyjaśniać, zabiegać. I dziwią się, że ludzie nie chcą wynajmować, meldować itp.

 • Gość (2016-03-02 10:41) Odpowiedz 271

  Właściciel powinien mieć prawo wymalowac tak samo jak melduje.

 • Slwia(2016-03-02 20:10) Odpowiedz 70

  To lepiej jest takiej osoby nie meldowac w swoim mieszkaniu, skoro moga pojawic sie takie trudnosci.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • I(2016-03-02 14:01) Odpowiedz 21

  WLASCCIEL JESLI CCHCE MOZE SIE SAM WYMELDOWAC ,A NIE POD STRACHEM ,GDY CO MIESIĄC ZNK ,STRASZY WŁASCIELA MIESZKANIA ZE PODDASZE NIE NADAJE SIE DO ZAMIESZKANIA ,I GDY OPUSCI ZE STRSU MIESZKANIE ZNK ZA ŁAPÓWKĘ ,WPROWWADZA NASTEPNEGO LOKATORA LUBLIN ZNK GAZOWA TAK ZROBIŁA WEDŁUG LUKSIKA MMIECZYSŁAWA KOMBATANA Z MIASTA LUBLIN SPM KOLEJARZ Z WŁASNYCH WYTYCZNYCH WYWALIŁA POMIMO ZE BYLI WLASCIELAMI Z KSIĘGĄ WIECZYSTĄ MIESZKANCOW NA KALINIE KRZEI I CO PO PRAWIE I USTAWACH ,SKORO ZŁODZIEJE URZĘDNICY KRADNĄ I BĘDĄ KRASC JESZCZE WIECEJ BO WSZYSTKO DROZEJE BOJĄ SIE OPUSCIC STANOWISKA ,NIE WIDZĄ NIC NA DOBRE JUTRO ,TYLKO JAK NAJSZYBCIEJ CHCĄ SIE DOROBIC MISTRZ Z SPM KLEJARZ ADM NAWET DLA WNUCZĄT JUZ PRZYGOTOWAŁ MIEJSC ZA OSZUSTWA ITD I IPP KIEDY TO NASTĄPI NIEWIADOMO BO NIKT Z TYCH ZLODZIEIJ NAJGORSZE NIE BOI I NIE NIEMYSLI UMRZEC TACY SĄ ZUCHWALI A CO MI SIE NIE NALEZY ZA TYCH KTÓRZY DURNIE DZIADY WYWALCZYLI MIASTO ,A CO JA MUSZE MUSZE MUSZE WSZYSTKO MIEC CCHORY KRAJ CCHORY LUBLIN CHORY PREZYDENT RADA MIASTA LUBLIN KTÓRA POWINNA UKRUCCIC TAKIM ZŁODZIEJOM ICH ZYCIE MAŁO KRZESŁO ELEKTRYCZNE ZYCIE ZA KRATAMI CH;LEBIE I WODZIE

 • Obserwator(2016-03-02 14:34) Odpowiedz 03

  POPIS-KOMUNA !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama