statystyki

Nowy regulamin namieszał w sądach

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 29.02.2016, 10:37
Stowarzyszenie proponuje też dodanie do par. 47 pkt 2, zgodnie z którym „w przypadku nieprzerwanej nieobecności dłuższej niż 4 miesiące przydzielanie spraw sędziemu, asesorowi sądowemu lub referendarzowi sądowemu zostaje przerwane”

Stowarzyszenie proponuje też dodanie do par. 47 pkt 2, zgodnie z którym „w przypadku nieprzerwanej nieobecności dłuższej niż 4 miesiące przydzielanie spraw sędziemu, asesorowi sądowemu lub referendarzowi sądowemu zostaje przerwane”źródło: ShutterStock

Nie powinno być tak, że sędzia nieobecny w pracy w ogóle nie jest brany pod uwagę przy podziale spraw wpływających do wydziału – uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Reklama


Reklama


Zamieszanie w sądach wywołuje przede wszystkim treść par. 47 regulaminu urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2316). Zgodnie z nim „w przydziale spraw nie uwzględnia się sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych nieobecnych w pracy z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych”. Sądy bowiem bardzo różnie interpretują zwrot „innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych”. Część uznaje, że przepis powinien być interpretowany wąsko i nie chodzi tutaj o urlop. „Sędzia urlopowany nie jest bowiem dotknięty niemożnością wykonywania obowiązków służbowych (ani usprawiedliwioną, ani nieusprawiedliwioną): on je wykonywać może, natomiast ich nie wykonuje, gdyż ma prawo do urlopu i z niego korzysta” – pisze Iustitia.

Drugim problemem jest to, że – wbrew intencjom autorów regulacji – obecne brzmienie art. 47 regulaminu może prowadzić do znacznego i nieuzasadnionego zróżnicowania liczby spraw w referatach poszczególnych sędziów. A wszystko dlatego, że sędziowie biorą urlopy w różnych miesiącach i w różnym wymiarze. Tak więc jeżeli założymy – tak jak zrobiło to stowarzyszenie – że w wydziale jest pięciu sędziów, spośród których jeden korzysta z urlopu w maju, a czterech w sierpniu, to ten, który nie pójdzie na wypoczynek w sierpniu, otrzyma wszystkie sprawy, jakie w tym miesiącu wpłyną. Tymczasem pomiędzy tych, którzy zostali w pracy w maju, zostanie rozłożony wpływ przypadający na tylko jednego sędziego.

Dlatego Iustitita proponuje, by par. 47 regulaminu otrzymał brzmienie: „W czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy sędziego, asesora sądowego lub referendarza sądowego ilość przydzielanych mu w tym okresie spraw ulega zmniejszeniu o taką część średniego rocznego wpływu przypadającego na jednego orzecznika, jaka odpowiada okresowi jego nieobecności”. Innymi słowy – jeśli sędziego nie ma przez miesiąc, to jego przydział zostanie zmniejszony jedynie o taką liczbę spraw, jaka średnio miesięcznie wpływa do wydziału.

Stowarzyszenie proponuje też dodanie do par. 47 pkt 2, zgodnie z którym „w przypadku nieprzerwanej nieobecności dłuższej niż 4 miesiące przydzielanie spraw sędziemu, asesorowi sądowemu lub referendarzowi sądowemu zostaje przerwane”. Przepis ten ma zapobiec przewlekłości w oczekujących sprawach. Te bowiem nie mogą czekać na powrót sędziego zbyt długo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • olo.l.(2016-02-29 09:35) Odpowiedz 53

  a ja proponuję poprawkę - paragraf 47 Regulaminu skreśla się ! kto to wszystko wymyślił ? i po co ?? natomiast Iustitia to już odleciała teraz w kosmos! przewodniczący wydziałów to nie będą teraz nic robić, tylko kalkulatorki karteczka i całymi dniami obliczać średnie ... potem zajdzie potrzeba nowego programu, algorytmów, zatrudnienia nowych informatyków :-)... zresztą cały ten nowy oddział 1 to jakiś odlot... skąd i po co? jak wróciłem z urlopu, to myślałem, że kumpel mnie wkręca! a tu proszę LOL! totalny LOL! NIE JESTEM FUNKCYJNY!

 • kawa(2016-02-29 11:07) Odpowiedz 31

  Brawo Iustitia ( to z ironią ) ! A kto w ogóle upoważnił Ministra Sprawiedliwości do wydania rozporządzenia w tym zakresie . Na pewno nie ma takiej delegacji w art. 37 P . o u.s.p. Stowarzyszeniu , było nie było , sędziów nie powinno być to obojętne .

 • JJB(2016-02-29 15:33) Odpowiedz 28

  Przecież jak wszyscy wezmą urlop w takim samym wymiarze: np: 30 dni to nic się nie zmieni. Bo każdemu obniży się wpływ za trzydzieści dni i dalej każdy dostanie tyle samo. Czy Państwo w tej Iustiti .....

 • pigment(2016-03-25 11:12) Odpowiedz 00

  nie ogarniam, jeśli sędzia jest nieobecny miesiąc a liczba spraw zostanie mu pomniejszona o liczbę spraw średnio wpływających w miesiącu, to ile sędzia w tym miesiącu dostanie spraw? Bo na moje nadal istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten jeden będzie robił za 4 o.O

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama