statystyki

PiS chce dekomunizacji w gminach. Samorządy: To się nie uda

autor: Tomasz Żółciak29.02.2016, 07:51; Aktualizacja: 29.02.2016, 14:11
Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło, PAP/Radek Pietruszkaźródło: PAP

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości chcą, by lokalne władze pozbyły się nazw kojarzących się z ustrojami totalitarnymi. W opinii gmin obecny projekt ustawy wcale tego nie gwarantuje, a wręcz miejscami wprowadza chaos. PiS przyznaje, że nie poszedł na całość, bo nie chce drażnić Rosji.

reklama


reklama


Lokalne władze na pozbycie się nazw ulic czy budynków, które mogą propagować ideologie totalitarne, będą miały dwa lata. Tak przynajmniej zakłada projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, który senatorowie wnieśli do Sejmu.

Interwencja wojewody

Zgodnie z tym dokumentem za propagujące komunizm uważa się nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Szacuje się, że w Polsce takich nazw jest jeszcze 1,3 tysiąca. Jeśli budząca wątpliwości ideologiczne nazwa pojawi się w jakiejś uchwale radnych, zainterweniuje wojewoda. Przy czym w procedurze stwierdzającej nieważność samorządowych uchwał konieczne będzie zasięgnięcie opinii Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).


Pozostało jeszcze 80% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • kaczorek(2016-02-29 09:38) Odpowiedz 332

    Ciekawe czy wyrzucą komunistów ze swoich szeregów ?

  • Obywatel (2016-02-29 08:37) Odpowiedz 328

    I co mają być nazwy ulic propagujace jedynie słuszną religię i poglądy nadpremiera Kaczafiego? To właśnie jest totalitaryzm i dyktatura.

  • hmm(2016-02-29 10:25) Odpowiedz 284

    Religia jest podobno sprawą sumienia a wszędzie są skwery i ulice JP II, Świętych wszelkiej maści i td. To jak to jest? Jedne ideologie są cacy a inne be? A jak Kościół pod postacią inkwizycji zgładził tysiące ludzi to w porządku?

  • Ted(2016-02-29 08:29) Odpowiedz 2710

    TEN POMYSŁ PISU JEST CHORY !!! CIĄGNIE TEŻ ZA SOBA DUŻE KOSZTY !!

  • To się nazywa ...(2016-02-29 09:17) Odpowiedz 208

    ... przeginanie pały .

  • Kleen(2016-02-29 19:36) Odpowiedz 132

    Niestety, kolejna zasłona dymna. Te tematy nie były w programach wyborczych PiS, ale teraz są pierwszoplanowe?! A jak tam z deficytem budżetowym? Dodatkami "500"? Mieszkaniami dla młodych? Polskim przemysłem? Polskimi bankami? Za chwilę ogłoszą, że tak się nabiegali za byłymi ubekami, że nie mają siły na działalność programową. Tylko postawią Pomnik przed pałacem prezydenckim i idą odpocząć...

  • x(2016-02-29 09:24) Odpowiedz 1228

    Bardzo dobry pomysł

  • żarliwy katolik(2016-02-29 16:22) Odpowiedz 100

    A co na to TW Balbina ? Czemu jeszcze nie zabrał głosu ?

  • AS(2016-02-29 15:16) Odpowiedz 43

    Cenzura dziala!!!!!!!!

  • Pejspol(2016-02-29 19:27) Odpowiedz 42

    PiS ma dobrych "nauczycieli" z Kijowa... Może ktoś od nich nauczyłby nas, jak się robi "prawdziwy Majdan"?

  • wymagam od PIS-u wyjaśnienia działania na ........(2016-02-29 18:36) Odpowiedz 40

    niekorzyść państwa i jego obywateli,działających do dziś agencji ochrony które pracują na granicy prawa w związku omijania podatków i zatrudniania na czarno za ostatnio 4 zł/h.Kto tym dowodzi,jakie zyski przez 25 lat.Następna sprawa to przemyt spirytusu i rozprowadzanie po melinach za 6 zł za butelkę,traci państwo na tym procederze podwójnie,drugi raz traci na leczeniu tych którzy to spożywają.Co za komuch za tym stoi przez 25 lat ????????

  • ja(2016-03-01 10:06) Odpowiedz 31

    Ja proponuje nowe nazwy a właściwie nazwiska działaczy komunistycznych a w szeregach pisu np. Kryże, Piotrowicz,Jasiński itd. itd. Widocznie nie maja nic innego do roboty

  • konserwatysta(2016-02-29 13:21) Odpowiedz 38

    Wątpiącym proponuję test: czy ul. Hitlera, Goebelsa, Stalina czy Berii by im nie przeszkadzała? W UE są widocznie same dyktatury, skoro nie pozwalają na to, by zbrodniarze byli patronami.

  • dlaczego ma się nie udać?(2016-02-29 16:06) Odpowiedz 220

    czerwonie świnie powinne zawisnąć na sznurach już dawno

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • nie dziwię się(2016-02-29 22:46) Odpowiedz 17

    Wcale się nie dziwię, bo po gminach i powiatach jeszcze dużo tych komuchów siedzi, albo już ich dzieci i wnuki. Takie sprawy się robi jak jest do tego klimat, kiedyś był ale róznej maści Bolki na to nie pozwolili i narysowali grubą kreskę.

  • szefu(2016-03-01 15:01) Odpowiedz 13

    W mojej okolicy są np. ulice Karola Świerczewskiego, Pawła Findera i uwaga hit: XXX-lecia PRL. Tak, tak. Są takie ulice. Czas to zmienić. Aż dziwne, że po tylu latach samorządy same tego nie zrobiły, tylko trzeba je do tego zmuszać.