statystyki

Cisza wyborcza pozostanie. Sejm odrzucił przepisy o jej zniesieniu

25.02.2016, 20:12; Aktualizacja: 25.02.2016, 20:29
wybory

Nowoczesna przekonywała, że obecne przepisy dotyczące ciszy wyborczej są anachroniczneźródło: ShutterStock

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 244 posłów, przeciwko było 192, wstrzymało się od głosu 4 posłów. Projekt Nowoczesnej przewidywał zniesienie ciszy wyborczej w dniu poprzedzającym wybory i referenda oraz w dniu głosowania.

Reklama


Reklama


W dniu wyborów agitować nie można byłoby w budynku, w którym odbywa się głosowanie, ani w samym lokalu wyborczym. Projekt Nowoczesnej zakładał również, że publikowanie sondaży byłoby zabronione jedynie w dniu głosowania aż do zamknięcia lokali wyborczych.

Występująca w trakcie środowej debaty w imieniu wnioskodawców Marta Golbik (Nowoczesna) przekonywała, że obecne przepisy dotyczące ciszy wyborczej są anachroniczne i nie przystają do realiów współczesnego świata, a ich egzekwowanie jest "praktycznie niewykonalne, co obniża szacunek dla prawa oraz naraża państwo na śmieszność".

W trakcie środowej debaty propozycja Nowoczesnej nie wzbudziła jednak entuzjazmu pozostałych klubów parlamentarnych. Grzegorz Schreiber (PiS) złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Także Eugeniusz Kłopotek (PSL) zapowiedział głosowanie za odrzuceniem propozycji Nowoczesnej. Jak ocenił, inicjatywa ta zmierza do zastąpienia złych przepisów jeszcze gorszymi.

PO i Kukiz'15, mimo zastrzeżeń do projektu, deklarowały w środę chęć dalszych prac nad nim w Sejmie.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • I(2016-02-25 23:27) Odpowiedz 00

    JAKA CISZA WYBORCZ .TO POWINNA BYC JAK NAJBARDZIEJ GLOSNA ,WEDŁUG SPRAWIEDLIWOSCI LUDZKIEJ ,JAK PAN SOBIE ZYCZY ,NIE POOTOM JA PRZYBYL ABY MI SŁUZONO .LECZ PRZYSZEDLEEM ABYM INNYM SLUZYC

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama