statystyki

WWF: Gospodarka łowiecka wymaga zmian

25.02.2016, 19:40; Aktualizacja: 25.02.2016, 19:52

Ekolodzy z WWF uważają, że potrzebna jest zmiana filozofii gospodarowania zwierzyna łowiecką. To ich komentarz do projektu nowelizacji ustawy o prawie łowieckim.

Reklama


Reklama


Paweł Średziński z WWF przyznaje, że teraz zwierzyny łownej jest dużo. Jest to jednak efekt dokarmiania tych zwierząt. Obecnie zimy nie są już surowe, wiec zwierzęta radzą sobie ze znalezieniem pokarmu. Wcześniej duże mrozy i pokłady śniegu w naturalny sposób regulowały liczebność osobników.

Zdaniem Pawła Średzińskiego, odstrzał zwierząt też nie ma sensu. Wyjaśnia to na przykładzie dzików. Paradoksalnie ich odstrzał może przyczynić się do rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. To dlatego, że wyeliminowanie stad na terenie Polski może zachęcić osobniki chore zza wschodniej granicy do przeniesienia się na nasze terytorium.

Obecnie odszkodowania za straty spowodowane przez zwierzynę łowną wypłacają związki łowieckie ze swoich składek. Nowelizacja prawa łowieckiego zakłada utworzenie Funduszu Odszkodowawczego. Jego budżet pochodziłby ze składek łowczych, ale także, około 30 milionów złotych, z budżetu państwa. Kolejne 25 milionów pochłonie zatrudnienie 380 urzędników, którzy zajmowaliby się przy wojewodach obsługą wniosków odszkodowawczych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • myśliwy(2016-03-07 22:28) Odpowiedz 01

    nie ma zwierzyny łoweckiej - są zwierzęta łowne lub zwierzyna. Chcecie zajmować się łowiectwem a nie znacie najprstrzych elementarnych pojęć z tej dziedziny.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama