statystyki

RPO: Nie wykluczam skargi do Trybunału na przepisy ograniczające obrót ziemią rolną

autor: Anna Krzyżanowska25.02.2016, 12:04; Aktualizacja: 25.02.2016, 14:26
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

RPO: Nie wykluczam skargi do Trybunału na przepisy ograniczające obrót ziemią rolną

Jeśli projekt ustawy ograniczający obrót ziemią rolną zostanie uchwalony w niezmienionej formie będę zmuszony wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jego zgodności z ustawą zasadniczą. Taka deklaracja padła ze strony doktora Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami.

Reklama


Reklama


Spotkanie poświęcone było projektowi ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu oraz o zmianie niektórych ustaw, który na ostatnim posiedzeniu przyjęła Rada Ministrów.

Dokument prócz wstrzymania na 5 lat sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład państwowego zasobu, zakłada wprowadzenie szeregu nowych restrykcji związanych z obrotem nieruchomościami na wolnym rynku. Najwięcej kontrowersji budzi rozwiązanie, by nabywcą prywatnej ziemi rolnej mógł być co do zasady jedynie rolnik indywidualny.
Powyższe rozwiązania miałyby zacząć obowiązywać już od 30 kwietnia br.

Zdaniem RPO projekt budzi jednak istotne wątpliwości konstytucyjne. O powyższym poinformował premier Beaty Szydłom, w piśmie które wyszło z jego biura 24 lutego.
- Zasadniczo nie staramy się reagować na każdą ustawę i każdy projekt, który pojawia się w toku prac legislacyjnych. Jeśli jednak dostrzegamy, że ustawy są naprawdę fundamentalne z punktu widzenia praw i wolności jednostki, to wtedy reagujemy – mówił Adam Bodnar.

I podkreślał, że kwestia kształtowania ustroju rolnego i wprowadzanych projektem ograniczeń, jest na tyle istotna, że wymagała wcześniejszej reakcji.

„Skoro na gruncie obowiązującej ustawy zasadniczej każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo do dziedziczenia , to trudno, również z punktu widzenia zasady równości uzasadnić zasadę, zgodnie z którą wyłącznie rolnicy indywidualni mają korzystać z konstytucyjnych praw i wolności w zakresie ograniczonego, ale mimo to względnie swobodnego uczestnictwa w obrocie prywatnymi nieruchomościami rolnymi – czytamy w liście do premier Szydło.

Obiekcje Rzecznika wzbudza również rozwiązanie dotyczących nabywania gruntów rolnych przez nie-rolników. Na takie nabycie konieczna będzie – co do zasady - zgoda prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Zdaniem Bodnara powyższe doprowadzi do tego, że sprzedaż prywatnych gruntów rolnych podlegać będzie „ścisłej, administracyjnej reglamentacji” i to opartej o nieznane przesłanki.

RPO duży problem widzi również w pomyśle dającym prezesowi ANR prawo do nabycia nieruchomości rolnych, którą przyrównuje do instytucji wywłaszczenia. Agencja z powyższego uprawnienia będzie mogła skorzystać niemalże w każdym przypadku, gdy w wyniku czynności innej niż sprzedaż (a więc np. dziedziczenie, czy zasiedzenie) doszłoby do nabycia nieruchomości rolnej. Na zrealizowanie tego prawa będzie miała 30 dni. Z powyższego ograniczenia wyłączone byłyby grunty nabywane jednak przez osobę bliską zbywcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Rfx(2016-02-25 15:02) Odpowiedz 82

  Mam nadzieję, że ten bubel prawny nigdy nie wejdzie w życie. Przypominam tylko, że nieruchomością rolną są również zabudowane działki położone na terenach podmiejskich wsi. Zatem osoba mieszkająca w mieście, chcąca kupić kilkanaście arów działki lub choćby dom pod miastem w praktyce będzie tego prawa całkowicie pozbawiona. Nie jest to normalne.

 • Ada(2016-02-25 13:09) Odpowiedz 62

  A wszystko po to aby uniemożliwić nabywanie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców, bo w kwietni kończy się okres przejściowy ustalony ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w którym muszą mieć oni zezwolenie na nabycie nieruchomości.

 • Polak(2016-02-25 14:29) Odpowiedz 53

  no to widać jak RPO dba o Polaków i ziemię ojczystą

 • Delac(2016-02-25 20:25) Odpowiedz 41

  Ciężko uwierzyć, że posłowie mogą przyjąć tę ustawę. Na jesieni tego roku miałem zamiar kupić ok 35 arów działki pod miastem zabudowanej starym domem i budynkiem gospodarczym celem rozpoczęcia nieuciążliwej działalności gospodarczej - usługi weterynaryjne. Nie jestem rolnikiem i nie mam nikogo o takim statusie w rodzinie. Czy mam rozumieć, że zostanę pozbawiony tej możliwości? Zakup tego typu nieruchomości w mieście to koszt ok 500 000zł co całkowicie przekracza moje finanse i sprawia, że biznes będzie nieopłacalny. W podobnej sytuacji może znajdować się wiele osób, dziwię się, że rząd B. Szydło na to pozwolił. Jestem mega zawiedziony. Nie na taki PIS głosowałem...

 • jorry123(2016-02-25 19:28) Odpowiedz 36

  To jest rzeczywiście rzecznik praw obywatelskich, pytanie tylko pozostaje, w imieniu obywateli którego kraju on występuje?????

 • Delac(2016-02-25 20:22) Odpowiedz 11

  Nie wierzę, że posłowie przyjmą tę ustawę. na jesieni tego roku miałem zamiar kupić ok 35 arów działki pod miastem zabudowanej starym domem i budynkiem gospodarczym celem rozpoczęcia nieuciążliwej działalności gospodarczej - usługi weterynaryjne. Nie jestem rolnikiem i nie mam nikogo o takim statusie w rodzinie. Czy mam rozumieć, że zostanę pozbawiony tej możliwości? Zakup tego typu nieruchomości w mieście to koszt ok 500 000zł co całkowicie przekracza moje finanse i sprawia, że biznes będzie nieopłacalny. W podobnej sytuacji może znajdować się wiele osób, dziwię się, że rząd B. Szydło na to pozwolił. Jestem mega zawiedziony. Nie na taki PIS głosowałem...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama