statystyki

Zamówione opinie w sprawie TK: Prezydent wciąż nie ujawnił tożsamości autorów

autor: Ewa Ivanova18.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:23
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium.

Według Kancelarii autorzy ekspertyz nie są osobami pełniącymi funkcje publiczne ani nie złożyli oświadczenia o rezygnacji z prawa do ochrony prywatnościźródło: PAP

Tożsamość autorów opinii sporządzonych za środki publiczne nie powinna być ukrywana

Reklama


Reklama


Sprawa autorów czterech opinii, które Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zamówiła w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ma coraz większe szanse znaleźć swój finał w sądzie. Sieć Obywatelska Watchdog Polska chce ponownego rozpatrzenia wniosku przez szefa kancelarii. W razie negatywnej odpowiedzi zapowiada skierowanie sprawy do sądu.

Stowarzyszenie już w grudniu wystosowało wniosek o ujawnienie autorów przekazanych Kancelarii Prezydenta RP albo Prezydentowi RP opinii czy analiz dotyczących sytuacji związanej z TK (w okresie od 18 października 2015 r.). Kancelaria odmówiła udostępnienia informacji publicznej w zakresie danych osobowych. Chodzi o cztery umowy o dzieło: nr 412/2015 z 4 grudnia 2015 r., nr 399/2015 z 3 grudnia 2015 r., nr 400/2015 z 3 grudnia 2015 r., oraz nr 401/2015 z 3 grudnia 2015 r.

Według Kancelarii autorzy ekspertyz nie są osobami pełniącymi funkcje publiczne ani nie złożyli oświadczenia o rezygnacji z prawa do ochrony prywatności. Ujawnienie ich personaliów naruszałoby ich prawo do prywatności, gwarantowane m.in. w art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). Kancelaria podkreśliła też, iż konstytucyjne prawo do ochrony życia prywatnego (art. 47 Konstytucji RP) obejmuje autonomię informacyjną, a więc prawo do kontrolowania danych dotyczących jednostki, jeśli znajdują się w dyspozycji innych osób.

Stowarzyszenie nie zgadza się z taką argumentacją i w razie jej utrzymania zapowiada spór sądowy. Przywołuje orzeczenia sądów, które uznają, że należy udostępniać dane kontrahentów sektora publicznego. Tak wynika np. z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z lutego 2015 r. (sygn. akt I OSK 531/14), który podkreślił, że takie informacje pozwalają przeciwdziałać patologiom życia publicznego, takim jak np. nepotyzm. Fundamentalne znaczenie ma w tej sprawie także wyrok Sądu Najwyższego z listopada 2012 r. (sygn. akt I CSK 190/12). W sprawie z powództwa Jarosława Krajewskiego, ówczesnego radnego (obecnie posła) PiS, SN potwierdził wówczas, że ujawnienie imion i nazwisk osób zawierających umowy cywilnoprawne z warszawskim ratuszem nie narusza prawa do prywatności tych osób.

– Prezydent RP Andrzej Duda deklarował podczas kampanii jawność jako zasadę. W debacie kandydatów wspominał o ukrywaniu przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego opinii w sprawie zmian dotyczących OFE. Po wyborze przywołuje jednak identyczne argumenty jak poprzedni prezydent – komentuje Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Paradoksalnie, w decyzjach obecnej Kancelarii Prezydenta cytowane są właśnie wyroki, które zapadły w sprawie opinii dotyczących OFE (przywoływany jest np. wyrok NSA, sygn. akt I OSK 2499/13).

– A przecież dotyczył on właśnie ukrywania autorów opinii przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. I jest to jedyny wyrok, w którym NSA uznał tajność stron umów cywilnych. To jest ponadpartyjna zgoda: kultura tajemnicy – stwierdza Osowski. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zmartwiony(2016-02-18 13:42) Odpowiedz 101

  Prezydent powinien także pokazywać jaką bieliznę nosi.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Adam Zych(2016-02-18 17:42) Odpowiedz 80

  Tylko żeby czasem Petru nie pokazywał bielizny. A przynajmniej nie po jedzeniu.

 • Chmura(2016-02-18 11:28) Odpowiedz 60

  Prywatnie i tajnie to może sobie zlecić i zapłacić Pan Duda, a Kancelaria Prezydenta zleciła ekspertyzy za publiczne pieniądze w publicznej sprawie. Prawdopodobnie zrobili ją takiej samej klasy eksperci jak ci od pękających parówek robioną na zamówienie Antoniego i teraz wstyd że tak zmarnotrawiono publiczne pieniądze. Sąd ma prawo odtajnić wszystko co nie zagraża bezpieczeństwu państwa, a to nie zagraża.

 • J.wT.-Kresy Zach.(2016-02-18 10:53) Odpowiedz 31

  Sprawiedliwości nie ma - są sądy. W przypadku skierowania sprawy przez stowarzyszenie na drogę sądową nie ma co liczyć na sprawiedliwość sądową - władza musi mieć racje !!! i już !!! Takie są dzisiaj obyczaje. Czy ta teza jest słuszna ? PS. Odpowiadać mogą również funkcjonariusze inwigilujący w sieci, chyba że przełożeni im zabronili..

 • młody(2016-02-18 17:39) Odpowiedz 00

  A może TK też powinni pokazywać bieliznę jaką noszą bo też są opłacani przez podatników.?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama