statystyki

RPO chce lepszej ochrony dyskryminowanych

autor: MK17.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 17.02.2016, 08:09
Adam Bodnar

Adam Bodnar/ fot. Wojtek Górski źródło: DGP

O zwiększenie ochrony prawnej osób szczególnie narażonych na dyskryminację ponownie zaapelował do ministra sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich. Zdaniem Adama Bodnara wyższą ochroną należy objąć obywateli niepełnosprawnych, starszych, a także nieheteroseksualnych oraz transpłciowych.

Reklama


Reklama


Podkreśla on bowiem, że przemoc, która dotyka te grupy, ma szczególny charakter. „Jej motywem są uprzedzenia sprawcy” – podkreśla RPO. Dlatego postuluje on zmianę obowiązujących regulacji, zgodnie z którymi do kategorii przestępstw z nienawiści należą te popełniane ze względu na narodowość, rasę, pochodzenie etniczne, wyznanie czy bezwyznaniowość. Dr Bodnar chciałby, aby katalog ten rozszerzyć o obowiązek ujawniania motywów sprawcy i surowszego karania również za przestępstwa popełniane ze względu na niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową.

RPO zwraca uwagę również na to, że stanowcza reakcja państwa na przejawy tego rodzaju przemocy pozwoli na realizację międzynarodowych standardów ochrony praw i wolności ofiar przestępstw z nienawiści. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama