Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w konstytucji oraz w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, które stwarzają narzędzia do dochodzenia na drodze prawnej ochrony dobrego imienia Polski.

"Projektowane zmiany mają na celu przeciwdziałanie nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i narodu polskiego za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę niemiecką, które to często jest powielane przede wszystkim przez zagraniczne media"- czytamy w komunikacie resortu.

Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości obejmuje trzy filary. Po pierwsza zakłada dodanie do konstytucji art. 28a. Drugi przewiduje wprowadzenie ochrony na drodze cywilnej. Powództwo będzie mógł wytoczyć Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych.

Trzeci filar zakłada z kolei wprowadzenie ścieżki karnej w stosunku do osób, które publicznie i wbrew faktom przypisują narodowi Polskiemu udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę. Osoby takie podlegałyby karze pozbawienia do lat 5, a ci którzy dokonali takiego czynu nieumyślnie podlegaliby karze grzywny lub ograniczenia wolności.

PS/źródło: MS