Proces stanowienia prawa przez parlament obecnej kadencji budzi niepokój - ocenia Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych. I w wydanym stanowisku przypomina zasady tworzenia prawa.

W pierwszej kolejności prawnicy zwracają uwagę na doniosłość zasady rzetelnej legislacji. Wynika z niej "obowiązek realnych konsultacji społecznych co do projektów aktów normatywnych, z zachowaniem odpowiedniego czasu na zaznajomienie się z ich materią i na ich ocenę." Z kolei tworzenie aktów normatywnych powinno odbywać się :"z aktywnym udziałem specjalistów z dziedziny legislacji, konstytucjonalistów oraz niezależnych ekspertów zajmujących się tematyką uregulowaną w projekcie aktu normatywnego" - czytamy w stanowisku.

Autorzy wystąpienia piszą też o zasadzie lojalności wobec obywateli, która oznacza pewność odnośnie do ich sytuacji prawnej.

Przypominają również o zasadzie proceduralnego państwa prawnego, która oznacza tworzenie prawa wedle ściśle ustalonych ustawowych reguł. A także o zasadzie proporcjonalności, która polega na dostosowaniu środków prawnych do celów regulacji.

Autorzy wystąpienia podkreślają też znaczenie zasady konsensusu prawnego w kwestiach spornych oraz zasady stabilności prawa.

PS