Andrzej Seremet w przedstawionej TK opinii zaznaczył, że nowelizacja jest niekonstytucyjna w 16 punktach.

W jego ocenie niezgodne z ustawą zasadniczą są m.in. zapisy o tym, że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów, a orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością dwóch trzecich głosów.

Prokurator generalny zakwestionował również brak vacatio legis oraz przepis stanowiący, iż terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być według kolejności wpływu.

Seremet za niekonstytucyjne uważa też zapisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego sędziów TK. Ocenił, że przyznanie prezydentowi lub ministrowi sprawiedliwości prawa wnioskowania do Zgromadzenia Ogólnego o wszczęcie takiego postępowania "narusza podstawy ustroju państwa".

PG za zgodny z konstytucją uznał zaś m.in. tryb uchwalenia noweli. Podkreślił, że postępowanie legislacyjne ws. noweli przeprowadzono "niezwykle pośpiesznie", ale nie można uznać, iż zastosowano tu skrócony tryb ustawodawczy w rozumieniu konstytucyjnym, gdyż do inicjowania trybu pilnego jest konstytucyjnie uprawniona wyłącznie Rada Ministrów. Regulamin Sejmu pozwala jednak na stosowanie przyspieszonego trybu ustawodawczego, a nie każde uchybienie zasadom regulaminu może być uznane za naruszenie standardów konstytucyjnych - uznał szef PG.

PS