statystyki

Zatrzymanie prawa jazdy: Jeden wyrok - wszystkie kategorie

autor: Maciej Suchorabski05.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.02.2016, 18:13
kierowca, prawo jazdy

Nie doszło do podwójnego ukarania skarżącegoźródło: ShutterStock

Nie można domagać się zwrotu dokumentu prawa jazdy w zakresie kategorii, które nie zostały ujęte w wyroku karnym. Osoba korzystając z innych pojazdów w okresie obowiązywania zakazu może w dalszym ciągu stwarzać zagrożenie na drodze – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Białymstoku.

Reklama


Reklama


Chodziło o sprawę odmowę zwrotu zatrzymanego prawa jazdy w zakresie kategorii C i C+E, która trafiła do starosty. Zgodnie z przeprowadzoną analizą wyjaśniono, że strona posiada uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii A, B, C, B+E, C+E, jednakże dokument prawa jazdy stwierdzający te uprawnienia został zatrzymany postanowieniem prokuratorskim. Następnie wobec strony sąd orzekł zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres dwóch lat, z wyłączeniem pojazdów, do których prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kat. C+E.

Powołując się na taki stan prawny, starosta stwierdził, że nie jest możliwy zwrot dokumentu prawa jazdy, jeśli wniosek o zwrot dotyczy kategorii C oraz C+E, a zatrzymano prawo jazdy kategorii B. Następnie starosta cofnął stronie uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii A, B i B+E, co nastąpiło zgodnie z zakresem środka karnego zastosowanego przez sąd powszechny.

Od tej decyzji strona złożyła odwołanie zarzucając staroście nadmierną represyjność. Miała przejawiać się w tym, że choć sąd powszechny uwzględnił sytuację zawodową i umożliwił stronie wykonywanie zawodu kierowcy pozostawiając kategorię prawa jazdy C, C+E, to działanie organu niweczy powyższy zamiar sądu. Kierowca stwierdził, że został podwójnie ukarani, a na braku możliwości zarabiania ucierpi jego rodzina.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało decyzję starosty i sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Skarżący podkreślił w skardze konieczne jest wyjaśnienie dokładne wyjaśnienie tego, że sąd powszechny orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem kategorii C i C+E oraz, że ukarano go w trybie administracyjnym, podczas gdy został już ukarany w trybie karnym.

Sąd administracyjny wyjaśnił, że to, że skarżący ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w zakresie wszystkich kategorii oprócz kategorii C oraz C+E, oznacza, że zakaz ten obowiązuje również co do kategorii B. Nie może on zatem biegać się o wydanie, o zwrot zatrzymanego prawa jazdy jak też o przywrócenie uprawnienia w zakresie kategorii C oraz C+E.

Co więcej, jak stwierdził WSA nie doszło do podwójnego ukarania skarżącego (najpierw administracyjnego a następnie karnego). Sąd powszechny dokonał bowiem ukarania skarżącego na podstawie, zaś organ administracji jedynie odmówił zwrotu prawa jazdy – nie jest o to kara administracyjna, ale dopuszczone przez ustawodawcę dookreślenie administracyjne skutków tego środka karnego.

- Trudno zaakceptować pogląd, że osoba posiadająca orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów kategorii B mogłaby w okresie obowiązywania tego zakazu korzystać z uprawnień do prowadzenia innych pojazdów (np. kategorii C) i nadal stwarzać zagrożenie w ruchu – czytamy w podsumowaniu orzeczenia sądu.

Podstawa prawna

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 6 października 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 369/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • soplica(2016-02-05 08:39) Odpowiedz 111

  Czy ktoś ten artykuł przeczytał przed publikacją? Panie Suchorabski wstyd pan przynosisz temu portalowi!

 • sedlex(2016-02-06 13:22) Odpowiedz 31

  a aa dlaczego nie zabieraja ,uprawnien do kierowania łodziami motorowymi ,żaglowymi ???? jak zlapia na wodzie ,to w druga strone zabierają ,prawo jazdy ? czy prawo działa w jedna stronę ??? kto ,wie ??? a jak ktos ma uprawnienia na motolotnię to też zabiorąąą ???? P.Olskie sady ???

 • Polak(2016-02-17 11:27) Odpowiedz 30

  kolejny absurd. Pomijają sam fakt, że jazdy na bani nie chwalę to sam fakt, że ktoś otrzymuje wyrok z Sądu Karnego którym może się podetrzeć jest chory. Nie prawdą jest, że Sąd Karny chcąc odebrać jedną kategorię w zamyśle miał wszystkie.

 • Łukasz (2016-02-06 23:12) Odpowiedz 21

  Panie redaktorze, ja mam wyrok z Poznania zupełnie odmienny, proszę pamiętać, że w sprawie wypowiedział się już Sąd Najwyższy i nie podzielił poglądu WSA, tragedia Ci sędziowie WSA poprostu żenada, tyle już było wyroków w identycznych sprawach więc jak można takie bzdury tworzyć, ustawa o kierujących pojazdami na co powołują się starostowie nie ma zastosowania do osób, które uprawnienia posiadają a nie zostały zabrane wyrokiem sądu karnego, nie wolno tylko rozszerzać uprawnień w okresie obowiązywania zakazu np jak ktoś ma zakaz na b nie może robić na C ale jak ma już c to zakaz z b go nie dotyczy to jest sedno sprawy

 • burrak(2016-02-06 17:34) Odpowiedz 02

  sąd zadziałał mądrze. To urzędnicy to matoły, a prawo administracyjne jest ponad prawem powszechnym i ponad rozsądkiem

 • Jacek(2016-06-09 12:20) Odpowiedz 00

  ŁUKASZ czy moglbys podać podstawy prawne , czy będąc po odbiór prawka w starostowie wydali je bez problemów. Niestety jestem w takiej glupiej sytuacji. Nie mam jeszcze wyroku sadu ale prokurator przychylił się do mojej prośby i zostawił mi kat. C,D,E. Policjant powiedział ze mogę jeździć bez prawka ale w momencie zatrzymania będę ukarany tylko mandatem 50 zł za brak prawka ponieważ w systemie nie figuruje mi zatrzymanie uprawnień na kat.CDE. Tylko kto mnie przyjmie do roboty na gębę. Paranoja.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama