statystyki

PiS chce zabronić gminom zadłużania się w instytucjach pozabankowych

autor: Tomasz Żółciak03.02.2016, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2016, 08:36
pieniądze

Samorządowcy: zakaz potrzebny i możliwy do wyegzekwowaniaźródło: ShutterStock

PiS chce zabronić lokalnym wspólnotom zadłużania się w instytucjach pozabankowych. Zbyt często skutkowało to kłopotami finansowymi.

Wygląda na to, że sprawa zadłużonej po uszy gminy Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) przelała czarę goryczy. Samorząd ten, przy ok. 11-milionowym rocznym budżecie, jest w sumie zadłużony na ok. 35 mln zł, z czego prawie 28 mln w parabankach. Niedawno premier Beata Szydło zdecydowała o zawieszeniu władz gminy i wprowadzeniu zarządu komisarycznego.

Jak dowiedział się DGP, to może być niejedyna reakcja rządu na działania gmin. Dwa resorty – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Finansów – rozważają możliwość odebrania samorządom możliwości zaciągania długów w parabankach. Albo przynajmniej ograniczenia tej swobody. – Obecnie w MSWiA prowadzone są analizy dotyczące zadłużania się gmin w parabankach. Zadłużanie się gmin w parabankach jest poważnym problemem – potwierdza nam wydział prasowy pierwszego z resortów. Jak dodaje, sprawa jeszcze nie jest przesądzona. – Proszę mieć na uwadze, że ewentualne zaproponowane rozwiązania w tej kwestii będą wymagały również przeprowadzenia szerokich konsultacji, przede wszystkim z Ministerstwem Finansów oraz ze stroną samorządową – zwraca uwagę MSWiA.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane