statystyki

Podwyższenie wieku szkolnego: Najważniejsze problemy samorządów

29.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:38
nauczyciel, szkoła dzieci

Ponieważ edukacja szkolna musi być poprzedzona zerówką, dzieci sześcioletnie zostaną objęte obowiązkiem przygotowania przedszkolnego.źródło: ShutterStock

Nowelizacja znosi obowiązek przedszkolny dla pięciolatków i szkolny dla sześciolatków. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej na wniosek rodziców będą mogli powtarzać naukę bez promocji w roku szkolnym 2016/2017.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 15 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.; dalej u.s.o.) obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy siedem lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że od roku szkolnego 2016/2017 sześciolatki będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, to konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

W przepisach przejściowych nowelizacji zawarte są regulacje odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz następnego – 2016/2017.

Zakłada się, że te dzieci, które obecnie chodzą do I klasy, będą mogły w niej pozostać – na wniosek rodziców – na kolejny rok szkolny. SCHEMAT 1 Uczeń taki nie będzie podlegał klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu do klasy II, oraz nie otrzyma świadectwa szkolnego.

Jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie I w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne. Wniosek rodziców może być wniesiony do dyrektora szkoły, w której uczeń się obecnie uczy, bądź do dyrektora innej placówki. W tym ostatnim przypadku należy jednak powiadomić szkołę o przeniesieniu dziecka.

Jeżeli wniosek zostanie złożony do dyrektora:

1) szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka – dziecko zostanie przyjęte z urzędu;

2) publicznej szkoły podstawowej innej niż wymieniona w pkt 1 – dziecko będzie przyjmowane po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego;


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane