statystyki

Podział Mazowsza: Zemsta polityczna czy wielka improwizacja PiS?

autor: Tomasz Żółciak20.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.01.2016, 08:30
Polska mapa

Do niedawna wydawało się, że PiS wycofał się z planów stworzenia nowych województwźródło: Materiały Prasowe

Na nowo rozgorzała dyskusja o wyłączeniu Warszawy z granic województwa. Mimo że w tej sprawie nawet rządząca partia nie mówi jednym głosem.

Po zapowiedziach części posłów PiS dotyczących przyszłości stolicy i całego regionu do kontrofensywy postanowili przejść politycy PSL, którzy rządzą Mazowszem. Jutro w Sali Kolumnowej Sejmu klub ludowców zorganizuje kilkugodzinną konferencję poświęconą konsekwencjom wyłączenia Warszawy z granic woj. mazowieckiego. Obecni będą m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, a także prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Do niedawna wydawało się, że PiS wycofał się z planów stworzenia nowych województw (warszawskiego czy środkowopomorskiego). Premier Beata Szydło zadeklarowała, że ta sprawa nie leży w zakresie priorytetów jej rządu, a pytany niedawno przez posłów wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek zapewnił, że nie są planowane zasadnicze zmiany w istniejącym podziale terytorialnym państwa, choć dopuszcza się możliwość „korekt”.

Wystarczył jednak jeden wpis marszałka Sejmu na Twitterze w ubiegłym tygodniu, by wywołać spore zamieszanie. „Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą” – napisał Marek Kuchciński.

Temat szybko podchwycili parlamentarzyści PiS. Plany podziału województwa już kilkakrotnie w wywiadach zdążył potwierdzić poseł Jacek Sasin. Nieoficjalnie jest on typowany na ewentualnego marszałka nowego województwa warszawskiego (co wiązałoby się również z likwidacją stanowiska prezydenta m.st. Warszawy i wygaszeniem kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz). – Chodzi o odegranie się za przegrane wybory na prezydenta stolicy – uważa jeden z naszych rozmówców. Poseł Sasin nie odpowiedział na nasze prośby o kontakt.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane