statystyki

Słowik: Ciężkie życie aplikanta

autor: Patryk Słowik19.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:03
Patryk Słowik

Patryk Słowik, dziennikarz Gazety Prawnej źródło: DGP

Komentarz tygodnia

Reklama


Reklama


Nieubłaganie zbliża się czas egzaminów. Już niebawem kilka tysięcy młodych wilków wejdzie na rynek usług prawniczych, rozpychając się na nim łokciami, przeżywając wzloty i upadki. Ale w tym roku może być szczególnie ciężko zdać egzamin.

Założeniem, dość oczywistym do niedawna, jest bowiem to, że przystępujący do egzaminu powinni znać obowiązujące przepisy. Zresztą w zeszłym roku dość długo toczyła się dyskusja, czy na egzaminie powinna obowiązywać stara (niebawem nowa) procedura karna, czy też nowa (niebawem stara). Obie wersje mają swych zwolenników i przeciwników. Z jednej strony trochę głupio wymagać od adepta odpowiedzi z ustawy, o której mu nawet w trakcie szkolenia nikt nie wspomniał, z drugiej – można przyjmować założenie, że trafiamy na mądrych ludzi, którzy sami się dokształcą w zakresie nowych regulacji.

W tym roku jednak już potrzeba nie światłych aplikantów, lecz wróżbitów. Prawo zmienia się w takim tempie – i na dodatek bez określania w ustawach vacatio legis przekraczających dobę – że stan prawny może zmienić się podczas krótkiego wyjścia do toalety. A co dopiero mówić o pisaniu egzaminu. W efekcie może się okazać, że wszyscy w dobrych nastrojach pójdą spać na kilka godzin przed egzaminem, bo świetnie się nauczyli procedury cywilnej, a tu rano lament i płacz. Rach, ciach, nowa ustawa. I nie wiadomo: sprawdzać wiedzę ze starej czy z nowej.

Ale i to wariant optymistyczny. Proszę sobie wyobrazić, że aplikant idzie na egzamin, załóżmy na godzinę 10. Rozwiązuje kazus z procedury karnej. Wychodzi zadowolony. A tu Sejm o 13 rozpoczyna prace nad dużą nowelizacją. O 14 uchwala ustawę. O 16 Senat ją przyjmuje bez poprawek. O 17:30 prezydent podpisuje. O 20 akt znajduje się w Dzienniku Ustaw. A ostatni przepis stanowi, że „ustawa wchodzi w życie z dniem opublikowania”. Czyli... obowiązuje już od 20 godzin. No i kazusik na zero punktów. Trzeba było przewidzieć nowelizację. W końcu dobry prawnik bierze wszystkie ewentualności pod uwagę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Spiechowicz(2016-01-20 08:26) Odpowiedz 168

  a ja kolejny raz chciałam podziękować PiS za to, że doprowadził do uwolnienia zawodów prawniczych w 2006 r. Po 1989 r. istniała blokada komunistyczna w dostępie do zawodów prawniczych, która - przy poparciu ówczesnego - Trybunału Konstytucyjnego - trwała do 2006 r. Dopiero w 2006 roku PiS przełamał tą barierę komunistyczną. Dziś każdy prawnik może zdawać na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, komorniczą, przejść te aplikacje i zdawać egzamin zawodowy. I za to dziękuję Prawu i Sprawiedliwości

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Rand(2016-01-28 13:43) Odpowiedz 141

  Nie wiem co autor tego paszkwila bo artykułem tego nazwać nie można chciał powiedzieć, a może chciał poskarżyć się na nową władzę? Egzaminy prawnicze zawsze były z rzeczy fundamentalnych, podstawowych dla danej dziedziny prawa. Nigdy nie było jakiś super nowości dla których nie ma np. orzecznictwa

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ewka(2016-02-09 09:53) Odpowiedz 130

  Autor nie ma pojęcia o czym pisze. Zwykłe bzdury, szkoda nawet 3 minut, żeby to czytać.

 • Brian(2016-01-19 12:10) Odpowiedz 90

  Myślę, że strach ma wielkie oczy. Nie ma się co martwić, kazus też jest opracowywany w jakimś tam stanie prawnym a opracowujący go zdają sobie z tych rzeczy sprawę i starają się unikać nowości. Mało tego, nie chcą brnąć w nowe przepisy, których sami jeszcze nie poznali. Wniosek, opracowując kazusy stara się, aby nie wpieprzyć się w nowości. Tak w zeszłym roku w każdym razie było, ze świeżych zmian nie było niczego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama