statystyki

Kolejna skarga na nowelę PiS o Trybunale Konstytucyjnym. Wniosek złożyła KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.01.2016, 15:27; Aktualizacja: 15.01.2016, 15:38
Krajowej Radzie Sądownictwa nowela się nie podoba, bo jej zdaniem nie prowadzi ona do zażegnania trwającego od kilku miesięcy sporu o trybunał; wprost przeciwnie – jej zdaniem ustawa pogłębia kryzys i utrudnia wykonywanie zadań nałożonych na Trybunał.

Krajowej Radzie Sądownictwa nowela się nie podoba, bo jej zdaniem nie prowadzi ona do zażegnania trwającego od kilku miesięcy sporu o trybunał; wprost przeciwnie – jej zdaniem ustawa pogłębia kryzys i utrudnia wykonywanie zadań nałożonych na Trybunał.źródło: ShutterStock

To już czwarty wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Wcześniej grudniową nowelizację ustawy o TK, zwaną także „naprawczą”, zaskarżyli I prezes Sądu Najwyższego, posłowie PO oraz rzecznik praw obywatelskich.

Reklama


Reklama


Krajowej Radzie Sądownictwa nowela się nie podoba, bo jej zdaniem nie prowadzi ona do zażegnania trwającego od kilku miesięcy sporu o trybunał; wprost przeciwnie – jej zdaniem ustawa pogłębia kryzys i utrudnia wykonywanie zadań nałożonych na Trybunał. Co więcej, w ocenie sędziów, obecne regulacje powodują, iż TK nie może funkcjonować w pełni niezależnie od władzy ustawodawczej i wykonawczej, co godzi w niezależność Trybunału i niezawisłość jego sędziów.

Rada kwestionuje m.in. przepis, zgodnie z którym obecnie o wygaśnięciu mandatu sędziego TK decyduje Sejm. Wcześniej takie uprawnienie przysługiwało tylko zgromadzeniu ogólnemu sędziów TK.

Ponadto KRS nie zgadza się również z tymi zapisami noweli, które przyznają ministrowi sprawiedliwości oraz prezydentowi prawo do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejnym zakwestionowanym przepisem jest ten, który wprowadza wymóg kwalifikowanej większość 2/3 głosów przy udziale co najmniej 13 sędziów do wydania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • no tak(2016-01-15 15:56) Odpowiedz 2515

    Środkowy wyprostowany palec mojej pięści dla tego towarzystwa wzajemnej adoracji !

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Inspektor Pracy(2016-01-15 18:06) Odpowiedz 2210

    a czy mozna do Trybunalu zlozyc skarge na Trybunal? Wyksztalciuchy te pomogly okrasc z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od wczesnej mlodosci.Gdybym posiadl wszystkie rozumy a milosci bym nie mial byl bym jak oni-niczym

  • korleone(2016-01-15 18:58) Odpowiedz 1913

    Zmienic ustawę o prezentach dla mnichów w togach . Maja mieć takie same prawa jak pracownik najemny a nie wyjęty z prawa Bantustanu które stworzył Donaldinio z oszołomami POkradniemy i bankami.

  • Zlodziej krzycza glosno, Lapaj Zlodzieja !!!Hanba!(2016-01-15 16:36) Odpowiedz 1714

    Lamanie i brutalne gwalcenie Konstytucji RP przez dwie kadencje sejmowe, 8-em lat PO-PSL-SLD uplywlo z bolem Narodu Polskiego ! ! ! Zamiatanie pod DYWAN swinstw, naduzyc, kradziezy, lamanie podatawowych zasad Prawa, dostosywanie Prawa na kolanie nad ranem, przy Prezydenturze Komorowskiego doprowadzilo do upadku szacunku do POLITYKI panstwa ! ! ! Rzad Beaty Szydlo spotyka sie z MASOWA reakcja mafijnej odsunietej od wladzy w wyniku wyborow opozycji, latajacej ciagle z DONOSAMI do Tuska w Bukseli ktory URUCHAMIA wszystkie instancje aby protestowaly w obronie naruszanej DEMOKRACJI, oczywiscie bezpodstawnie i wprowadzajac wszystkich w BLOD !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Janek Wiśniewski padl(2016-01-16 11:26) Odpowiedz 111

    Dziennik Gazeta Prawna (DGP) – ogólnopolski dziennik ukazujący się od 14 września 2009 roku. Powstał z połączenia dwóch czasopism krajowych: „Gazety Prawnej” (Infor PL) i „Dziennika” (Axel Springer Polska). Nie sponsoruj niemieckiej Propagandy.Używajcie adblocka na gazecie

  • Nauczyciele zapominaja gdzie im nigi wyrastaja(2016-01-15 22:42) Odpowiedz 72

    Niemcy to awangarda multikulti i postępu, demokratyczny i ekonomiczny filar Europy, gdzie w AD 2015 w ramach „aktów humanitaryzmu” osiemset razy napadano i podpalano ośrodki dla zapraszanych przez Angelę M. uchodźców, gdzie w glorii stanowionego u was prawa działa neofaszystowska NPD, gdzie z waszą niemiecką pedanterią dochodzi do dewastacji żydowskich cmentarzy i kręci się oparte o „historyczną prawdę” filmy o, niech sparafrazuję, „Nazi ojcach, nazi matkach”, co?

  • no tak(2016-01-15 15:52) Odpowiedz 69

    Sram i szczam na te nadęte towarzystwo !

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Teo(2016-01-15 17:41) Odpowiedz 46

    Ty masz kibolskie towarzystwo. Na nich nie naszczasz bo dostaniesz maczetą.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • olo(2016-01-18 01:03) Odpowiedz 00

    zaczatki totalitaryzmu