statystyki

Dziecko nie może trafić do pieczy zastępczej wyłącznie z powodu ubóstwa. Projekt trafił do Sejmu

13.01.2016, 15:50; Aktualizacja: 13.01.2016, 15:55
Przemoc domowa

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nowe przepisy wprowadzają zakaz umieszczania dziecka w pieczy opiekuńczej tylko ze względu na ubóstwo źródło: ShutterStock

Podczas trzydniowego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się m.in. projektem zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wprowadza on przepisy zakazujące procedury odbierania dziecka rodzicom wyłącznie z powodu biedy. Obrady potrwają do piątku.

Reklama


Reklama


"Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne wyłącznie z powodu ubóstwa". Takie brzmienie miałby przyjąć art. 112 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 1964 roku. W myśl projektu ustawy o zmianie przepisów, umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej może nastąpić jedynie wówczas, gdy pozostałe formy pomocy rodzinie nie przyniosły skutku. Do takich form pomocy ustawodawca zalicza m.in.: wsparcie asystenta rodziny, terapie rodzinne czy ustanowienie kuratora sądowego. Ustanowienie pieczy zastępczej dla dziecka jest możliwe także wtedy, gdy wybór ten wynika z poważnego zagrożenia dobra dziecka, w szczególności jego życia lub zdrowia.

Ustawodawcy powołują się na konwencję o prawach dziecka z 20 listopada 1989 roku.
„Naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina, toteż dla zapobieżenia pochopnemu ingerowaniu sądów we władzę rodzicielską przez oddzielenie dziecka od rodzica konieczne jest precyzyjne usystematyzowanie form tej ingerencji”- czytamy w uzasadnieniu. Aby uniknąć pochopnego rozdzielania dzieci od ich rodzin, zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia zakazu umieszczania w placówce zastępczej z powodu biedy. "Istnienie tej okoliczności, w sytuacji gdy rodzice spełniają swoje funkcje opiekuńczo-wychowawcze prawidłowo, powinno zasadniczo rodzić obowiązek ze strony państwa udzielania rodzinie pomocy dla usunięcia tego stanu" - uzasadniono.

Według danych MS z apelacji warszawskiej w okresie od listopada 2013 roku do września 2014 roku w okręgu odnotowano łącznie 235 przypadków umieszczenia małoletnich w pieczy zastępczej. Na decyzję sądu w 22 sprawach wpływ miały względy ekonomiczne.

Taka zmiana regulacji prawnych jest konsekwencją zapowiedzi zawartej w exposé Beaty Szydło z 18 listopada ubiegłego roku. Jeśli Sejm przyjmie proponowane zmiany, nowe przepisy będą obowiązywały po 30 dniach od ogłoszenia ustawy.

Podstawa prawna:
Ustawa o zmianie ustawy- Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 25 lutego 1964 roku, art. 109 § 2

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • beryl(2016-01-13 18:33) Odpowiedz 30

    Nie wiem w jakich sądach ubóstwo jest głównym czynnikiem, ale w moim jest to po prostu wóda. Pili, piją i pić będą. Choć rzeczywiście potrafi zrobić się ubogo, gdy przepiją całą kasę z zasiłków i funduszu alimentacyjnego, której niekiedy jest ładnych kilka tysięcy. Jednak same ubóstwo ? Nie przypominam sobie.

  • iwonka(2016-01-13 22:05) Odpowiedz 11

    A jednak tak się zdarzało np. w przypadku rodziny z okolic Pucka, gdzie nie było picia, była niewydolność życiowa no i dzieci 3 i 5 lat trafiły do rodziny zastępczej, gdzie zostały zamordowane. Sprawa z 2012 roku bodajże.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama