statystyki

Prokuratura wierna panu Zbyszkowi. Minister obsadzi stanowiska swoimi ludźmi

autor: Ewa Ivanova, Grzegorz Osiecki13.01.2016, 07:48; Aktualizacja: 13.01.2016, 07:54
Ziobro, PiS, sejm

Zbigniew Ziobro zadba o swoich ludzi w prokuraturze. W ustawie znalazły się zapisy szczególnie chroniące jego współpracowników, ułatwiające im powrót do służbyźródło: PAP

Nowa ustawa pozwoli ministrowi sprawiedliwości obsadzać miejsca swoimi ludźmi. Trudno ich będzie zwolnić.

Reklama


Reklama


Nowe prawo o prokuraturze musi być procedowane szybko, ponieważ musi wejść w życie 4 marca. Tuż przed końcem kadencji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

To w sumie dwie ustawy: prawo o prokuraturze oraz przepisy wprowadzające, o których pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w DGP. Dziś ma się odbyć pierwsze czytanie projektów. Później trafią do komisji, tak by przeszły przez Sejm i Senat do końca miesiąca.

Przedstawiciel wnioskodawców – poseł PiS Michał Wójcik – zapowiada, że projekt może się znaleźć w podkomisji i tam mogą być wprowadzane zmiany.

– Jesteśmy otwarci na dyskusję, nie odrzucamy z góry głosów osób biorących w niej udział, ale co do fundamentów na pewno się nie cofniemy – podkreśla poseł PiS. A fundament to połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, czyli przejęcie odpowiedzialności przez rząd za prokuraturę. Ustawa z jednej strony daje ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu uprawnienia superśledczego, z drugiej – możliwość dokonania kadrowej rewolucji.

Zbigniew Ziobro zadba o swoich ludzi w prokuraturze. W ustawie znalazły się zapisy szczególnie chroniące jego współpracowników, ułatwiające im powrót do służby, zapewniające nagrody za lojalność, a w razie problemów brak odpowiedzialności dyscyplinarnej, o ile działali w interesie społecznym.

Prokurator generalny będzie mógł oprzeć swoją władzę w prokuraturze na dwóch grupach: pierwsza to stara gwardia, czyli głównie tzw. spoczynkowcy, którzy nie przeszli weryfikacji przy tworzeniu Prokuratury Generalnej w miejsce Prokuratury Krajowej w 2010 r. Druga to tzw. młodzi gniewni, którzy chętnie zajęliby miejsca swoich dzisiejszych szefów i czekają na awanse i nagrody.

Zgodnie z projektem spoczynkowiec w dniu wejścia w życie ustawy będzie mógł wrócić do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub inne równorzędne. Weryfikacji dokona Zbigniew Ziobro. Ci, którzy zdecydują się na comeback, uzyskają też szczególny przywilej: zawsze będą mogli wrócić w stan spoczynku z miesięcznym wypowiedzeniem. I nawet sam PG nie będzie mógł im odmówić powrotu na emeryturę.

Kto może skorzystać z tej furtki? Ci, którym podziękowano za służbę w 2010 r., kiedy tworzono Prokuraturę Generalną. Spoczynek wybrało wówczas 27 prokuratorów, w wieku od 38 do 69 lat, w tym Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski. Pierwszy jest dziś wiceministrem sprawiedliwości, drugi – przedstawicielem prezydenta w Krajowej Radzie Prokuratury.

Zaplecze nowego prokuratora generalnego będą też mogli stanowić doradcy, w tym społeczni. Ustawa pozwala pełnić taką funkcję prokuratorom i sędziom w stanie spoczynku. Otwiera także prokuratorom spoczynkowcom możliwość działalności politycznej.

Na co będą mogli liczyć prokuratorzy? Zgodnie z art. 133 par. 1 projektu: „Prokuratorom, którzy wykazują w pracy inicjatywę, wzorowo i sumiennie wypełniają obowiązki oraz szczególnie przyczyniają się do wykonywania zadań służbowych, mogą być przyznawane przez Prokuratora Generalnego oraz Prokuratora Krajowego nagrody i wyróżnienia”. Nagrodą będzie mógł być też awans w terminie wcześniejszym, niż przewidują to przepisy. To, co istotne: w ustawie znalazły się zapisy zabezpieczające nowe rozdanie przed kolejną rewolucją kadrową w przypadku zmiany władzy. Przepisy mówią bowiem, że prokuratora krajowego powołuje premier na wniosek ministra sprawiedliwości po otrzymaniu opinii prezydenta, ale odwołuje już za zgodą prezydenta. Czyli jeśli zmieni się rząd, ale nie prezydent, to nowa władza może mieć kłopot ze zmianami kadrowymi, i to w całej prokuraturze. Bo kolejny przepis mówi, że prokurator generalny mianuje prokuratorów niższych szczebli za zgodą prokuratora krajowego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Monia(2016-01-13 08:54) Odpowiedz 5432

  Wracamy do państwa policyjnego. Dajcie nam człowieka a paragraf sam się znajdzie, to będzie motto przewodnie teemu Ziobry.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Bartosz (2016-01-13 08:18) Odpowiedz 3232

  Seremet obsadzał swoimi ludźmi, poprzedni MS też obsadzali swoimi ludźmi. Co w tym dziwnego? Nagrody? Nagrody zawsze były za pracę śledczą, a nie za to co było faworyzowane przez Seremeta, czyli działalność statystyczną.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • KtóraProkuratura sięNIM zajmie(2016-01-13 09:58) Odpowiedz 3116

  .....Nikt nie chce przyjąć do wiadomości ,że Tusk nawołując publicznie w mediach do niepłacenia abonamentu ,a później wysyłajac Tym co nie płacili, komorników przez US ,popełnił dwa przestępstwa ,jedno karno skarbowe (publiczne nawoływanie do niepłacenia podatku) ,drugie nadużycie organów państwa do nieegzekwowania tego do czego sam namawiał.

 • Czytacz(2016-01-13 09:02) Odpowiedz 3140

  PAN redaktor jest idiota , albo ma legitymację PO nowoczesnej a co ma obsadzić ludźmi z PO?. Pokaz mi PAN państwo gdzie nie obsadza się swoimi ludźmi. A w waszej gazecie obsadzają dyrektorów ludźmi z waszej konkurencji? PAN masz czytelników za idiotów ale jest dokładnie odwrotnie

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • kama(2016-01-13 10:24) Odpowiedz 267

  PiS jak kiedyś Lech Wałęsa uczy falandyzacji prawa i te zabezpieczenia będą na nic, gdy nowa władza przepchnie przez Sejm nową ustawę zmieniającą zasady powoływania prokuratora krajowego. przecież to nie są zapisy konstytucyjne więc mogą być zmienione zwykłą ustawą.Tylko, czy tak powinno działać nowoczesne państwo. Chyba nie, ale jak szukać nowoczesności, gdy głównym "ideologiem" pis jest samotny starzec o cechach mizantropa.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • rzetelny(2016-01-13 09:53) Odpowiedz 2021

  Każdy bez wyjątku minister obsadza stanowiska ludźmi do których ma zaufanie. Nic w tym dziwnego ani nic złego/ Już manipulacyjny tytuł o "panu Zbyszku" dowodzi, że GP nie wywiązuje się ze swojego obowiązku informacyjnego. To nie jest przekazanie informacji - to jest ironiczny komentarz.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • zzzz(2016-01-13 13:40) Odpowiedz 183

  Ta "nowelizacja" (nadużywane ostatnio słowo :D ) to jest kolejny ponury żart. Awanse dla swoich, ewentualne nagrody dla swoich, przywrócenie do pracy tych 30letnich emerytów pobierających 15 tysi stanu spoczynku i jak widać dorabiających u Ziobry, możliwość przejęcia każdej sprawy (nic o ewentualnej odpowiedzialności przejmującego więc w razie co pójdzie na tego prokuratora na dole). Projekt w wielu miejscach jest też napisany w stylu ekipy rządzącej, że np. prokuratorzy muszą prowadzić ileś tam spraw .... za wyjątkiem (swoich), muszą tamto muszą siamto ale ... za wyjątkiem ... (swoich). Pięknie to brzmi, że zagoni się do pracy na froncie funkcyjnych z tym, że od każdego jest wyjątek :D Znaczy to tylko tyle, że Ziobro zafundował sobie całkowite podporządkowanie (bez jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki procesowe) prokuratorów a przy tym zaufani nie będą pracować i będą za to nagradzani awansami i nagrodami (bo chyba nikt nie wierzy, że Prokurator Krajowy będzie jeździł po rejonach i szukał komu dać nagrody :D ). Dobra zmiana po prostu :D

 • piniusz(2016-01-13 08:56) Odpowiedz 1524

  w końcu ktoś będzie za kogoś odpowiadał bo niezależność,tak dziś przereklamowana, to widać np.w programie Państwo w Państwie gdy decyzje są niezależne,lecz od zdrowego myślenia i uczciwości procesowej

 • Adam(2016-01-13 09:22) Odpowiedz 146

  Uchwali się ustawę, która wejdzie w życie natychmiast, że ktokolwiek cokolwiek miał wspólnego z rządami PIS nie ma prawa do czegokolwiek. I pozamiatane. Trzeba się uczyć.

 • Ted(2016-01-13 16:48) Odpowiedz 118

  To kolejny krok do ustanowienia dyktatury przez PIS.

 • prorok :)(2016-01-13 10:18) Odpowiedz 105

  Napiszcie, co dalej będzie z ludźmi Ćwiąkalskiego i kolejnych 7 Ministrów Sprawiedliwości za rządów PO, którymi obsadzono wszystkie funkcje w prokuraturze ?

 • x(2016-01-13 12:32) Odpowiedz 719

  Każdy chce współpracować ze swojakami - nie dziwota. A niemiecka gazeta prawna czyj interes reprezentuje? No mocodawcy przeca.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • ela(2016-01-13 14:21) Odpowiedz 716

  To nic nowego,każdy rząd obsadza stanowiska swoimi ludżmi.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Drzymała(2016-01-13 10:25) Odpowiedz 514

  Czas najwyzszy by destrumcje zastapila dobra zmiana i bez poklepywania plecow !!!

 • StAAbrA(2016-01-13 21:01) Odpowiedz 35

  To dobrze , że Ziobro obsadzi prokuraturę swoimi ludźmi , bo nie będzie mógł się wyłgać od odpowiedzialności - jak POprzednicy na przykład .

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • optymista(2016-02-03 19:50) Odpowiedz 20

  O co się martwić ? Przecież jak "przyjdzie" nowa ekipa do rządu i nowy minister to na podstawie tych nowych przepisów bedzie mu łatwo "posprzątać" i wymienić tych " obcych" na " swoich". I tak w koło.

 • BoloiLolo(2016-01-14 04:17) Odpowiedz 14

  Zmiany są potrzebne jak głodnemu kawałek chleba ,,,nawet ślepiec dozna olśnienia że jest coś nie tak a Wielki Trybunał Dziadków na to patrzał i wszystko widział ,,,piszę tu jako osoba z statutem pokrzywdzenia oraz osoba bezpartyjna daleka od spekulacji politycznych.....

 • Sorceress(2016-01-14 18:08) Odpowiedz 10

  Chciałam jedynie zapytać czy Pan Minister pamięta też o pozostałych pracownikach Prokuratury...? Jeśli nie pamięta to ja chętnie przypomnę, że na prokuraturę nie składają się TYLKO prokuratorzy. Jest też kadra administracyjna, o której od lat się zapomina, nie szkoli i nie tłumaczy nowych procedur a wymaga rzeczy niestworzone....

 • Q(2016-01-14 07:03) Odpowiedz 14

  Prokuratura to państwo w państwie, z jednej strony mają obywatela w zasadzie w „d’ i to bardzo głęboko, z drugiej strony bedąc tylko prokuratorami są na swój sposób mądrzy, mają sporo istotnych przywilejów, nawet nie zajmując żadnych stołków , których u nich troche jest, co jakiś czas pokażą jakaś aferę na wielkie pieniądze , że coś z tym niby robią jak ludzie i inni ich zmuszą, gdy ten kraj w kolejnych rankingach godnego życia w ogóle jest pomijany, a mają je min prokuratorzy , niektórzy biora emerytury ogromne i wygląda ze będą brali, majatki prokuratorskie też niezłe w ustawach im powpisywali ż enie mogą niby powiedzieć, ze w karju ine grupy zawodowe coraz wiecej niestety mają ubóstwo, nie popierają ich w żaden sposób myślac tylko o sobie !

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama