statystyki

Stępień: Procedura TK w sprawie sejmowych uchwał miała normalny przebieg

12.01.2016, 14:52; Aktualizacja: 12.01.2016, 14:58
Jerzy Stępień

Jerzy Stępień źródło: newspix.pl

Trybunał Konstytucyjny zawsze podejmował decyzję o umorzeniu postępowania na posiedzeniach niejawnych - tak tłumaczy były prezes Trybunału prof. Jerzy Stępień. Jego zdaniem, nie ma potrzeby przeprowadzać postępowania i jawnego procesu w przypadku, gdy w całości sprawa jest umarzana.

Reklama


Reklama


Trybunał Konstytucyjny - na niejawnym posiedzeniu 7 stycznia - umorzył postępowanie w sprawie grudniowego wyboru sędziów Trybunału, a także stwierdzenia braku mocy prawnej uchwał Sejmu poprzedniej kadencji o wyborze członków Trybunału.

Zdaniem profesora Jerzego Stępnia taka była dotychczasowa praktyka w pracy TK. Tutaj nic nadzwyczajnego się nie zdarzyło, Stępień nie przypomina sobie, żeby za jego kadencji w TK choć raz zapadło postanowienie o umorzeniu postępowania w całości na jawnej rozprawie.

Stępień uważa, że umorzenie postępowania potwierdza dotychczasowe stanowisko Trybunału. "Uchwała o wyborze sędziów z października jest wiążąca i nie ma wad prawnych, a to oznacza, że wybór 3 sędziów jest legalny" - tłumaczy Stępień.

W ocenie byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, nadal jest pole do kompromisu. Zdaniem profesora Stępnia rozładowanie konfliktu wokół TK wymaga ustępstw zarówno ze strony prezydenta jak i Trybunału.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • jorry123(2016-01-12 17:11) Odpowiedz 11

    magister Stępień znowu robi za autoryteta moralno-prawnego????

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama