statystyki

Rzepliński, Zubik i Wróbel - 3 zdania odrębne w sprawie umorzenia sprawy sejmowych uchwał

11.01.2016, 17:34; Aktualizacja: 11.01.2016, 17:36
sejm, rząd, ustawa, obrady

Zdaniem Trybunału uchwały sejmowe nie mają charakteru aktów normatywnych źródło: PAP

W poniedziałek TK ujawnił, że w ubiegły czwartek, 7 stycznia, 10 sędziów TK umorzyło sprawę tych 10 uchwał. Uznano, że TK nie może ich badać, bo nie mogą być one uznane za akty normatywne. Skargę złożyła grupa posłów PO, do której przyłączył się RPO Adam Bodnar. Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne.

Reklama


Reklama


W swym zdaniu odrębnym prezes TK prof. Andrzej Rzepliński napisał, że uchwały Sejmu "noszą w sobie istotny element nowości normatywnej". Według niego "przejawia się to w uchyleniu mandatów wybranych sędziów, a w konsekwencji ustaleniu nowego, nieznanego konstytucji i ustawie o TK trybu wygaśnięcia kadencji sędziego oraz przewartościowaniu roli pełnionej w procesie wyboru sędziów przez prezydenta RP w przypadku uchwał z 25 listopada". W przypadku uchwał z 2 grudnia za przejaw tej normatywności uznał wybór 5 sędziów "na niewakujące urzędy, a w konsekwencji powiększenie składu TK ponad konstytucyjną liczbę 15 sędziów konstytucyjnych".

"Biorąc to pod uwagę, skoro uchwałami Sejm przyznał sobie oraz prezydentowi nowe kompetencje, nieprzewidziane w konstytucji i ustawie o TK, a na inne podmioty nałożył obowiązek poszanowania określonego, ustalonego stanu prawnego – to w tym obszarze miały one charakter przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwa, a więc podlegają kognicji Trybunału Konstytucyjnego, który ma kompetencje do kontroli ich zgodności z konstytucją" - dodał prezes TK. Podkreślił, że nie przesądza "ostatecznego orzeczenia, jakie TK podjąłby po publicznej rozprawie".

Sędzia Marek Zubik w zdaniu odrębnym wskazał, że w tej sprawie TK "po raz pierwszy w swojej historii stanął wobec problemu oceny uchwał Sejmu, które jednoznacznie wkraczają w sferę regulacji stanowiącej materię konstytucyjną, domagającą się regulowania danych stosunków społecznych w formie aktu normatywnego". "Wymaga to dostosowania wypowiedzi Trybunału do specyfiki ocenianej sytuacji. Proste odwołanie się do wcześniejszego dorobku orzeczniczego dotyczącego uchwał prawotwórczych Sejmu do uchwał o innym charakterze, musiało rodzić pytanie o przydatność tego dorobku do rozstrzygnięcia sprawy zawisłej obecnie przed Trybunałem. W mojej ocenie, sprawa ta ma charakter precedensowy" – ocenił Zubik.

Dlatego, jego zdaniem, kontroli Trybunału muszą podlegać również te uchwały Sejmu, które "wkraczają w sfery, dla jakich konstytucja domaga się wydania aktu normatywnego". "Odmienna interpretacja oznacza akceptację praktyki omijania norm konstytucyjnych określających formy podejmowania czynności władczych przez organy państwa" – pokreślił.

Sędzia Andrzej Wróbel w zdaniu odrębnym napisał tylko, że podziela argumentację sędziego Zubika.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Mały Jaś(2016-01-11 18:35) Odpowiedz 118

  Sejm nie może zmienić treści podjętej uchwały, bo to narusza konstytucje? Ciekawa interpretacja konstytucji. Rzekłbym polityczna.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • annna_d(2016-01-11 19:46) Odpowiedz 62

  Gdyby mógł, to byłoby to w skutkach jednoznaczne z prawem odwołania sędziego TK przez Sejm, a to jest sprzeczne z zasadą niezawisłości sędziów TK, wynikającą z Konstytucji. Inaczej równie dobrze Sejm mógłby się "rozmyślić" w sprawie danego sędziego w połowie jego kadencji. W ten sposób każda nowa opcja polityczna w Sejmie mogłaby pozbywać się sędziów wybranych przez poprzednią opcję.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • TvKB(2016-01-12 12:53) Odpowiedz 10

  Do mm(2016-01-11 22:32) Zapomniał Pan(i) dodać, że 1. Sejm przy wyborze popełnł błędy formalne dotyczące art.19 ust.1 ustawy o TK z dnia 25.06.2015, które były pretekstem do uchwał sejmowych 2. Sejmu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama