statystyki

Unia zmieni zasady odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru?

autor: Jerzy Pisuliński05.01.2016, 16:00
kobieta-komputer-karta

Projektowane przepisy miałyby zastosowanie zarówno do umów sprzedaży zawieranych na odległość w obrocie krajowym, jak i w obrocie transgranicznymźródło: ShutterStock

Komisja Europejska przedstawiła 9 grudnia 2015 r. projekt nowej dyrektywy o niektórych aspektach umów sprzedaży zawieranych online i na odległość. W istotnym zakresie wkracza ona w zakres regulacji kodeksu cywilnego, normującego jednolicie odpowiedzialność sprzedawcy za wadliwość rzeczy sprzedanej, niezależnie od sposobu zawarcia umowy sprzedaży.

Uchwalenie projektowanej dyrektywy zmuszałoby ustawodawcę krajowego albo do zmiany istniejącej regulacji, albo do odrębnego uregulowania odpowiedzialności sprzedawcy za wadliwość rzeczy sprzedanej w razie zawarcia umowy sprzedaży na odległość (w tym przez internet).

Chociaż projektowana dyrektywa w znacznej mierze powtarza uregulowania wynikające już z przepisów dyrektyw 99/44 o sprzedaży konsumenckiej i 2011/83 o prawach konsumenta (w zakresie regulacji przejścia na kupującego niebezpieczeństwa uszkodzenia lub utraty rzeczy), to między nią a wspomnianymi przepisami istnieje kilka dość istotnych różnic. Dotyczą one:

● rezygnacji z konstrukcji domniemania zgodności z umową na rzecz określenia kryteriów tej zgodności;


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane