statystyki

Od stycznia godło obowiązkowo na koszulkach sportowców

autor: Natalia Ryńska01.01.2016, 12:00
Ustawa gwarantuje miejsce dla godła na koszulkach sportowców

Ustawa gwarantuje miejsce dla godła na koszulkach sportowców źródło: ShutterStock

Co jakiś czas wzburzenie wśród kibiców przeróżnych dyscyplin sportowych wywoływał brak orła białego na strojach naszych reprezentantów.

Reklama


Reklama


Polacy nie rozumieli dlaczego podczas najważniejszych rozgrywek logo związku oraz nazwy sponsorów są ważniejsze od narodowego symbolu.

Powód był prozaiczny – przepisy nie normowały tej kwestii, a dla działaczy ważniejszy był zysk z reklam i umów niż utarty zwyczaj.

Ustawodawca postanowił przychylić się do stanowiska kibiców i rozpoczął prace nad zmianą ustawy o o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000 z zm.).

Zgodnie z nowelizacją, która wchodzi w Nowym Roku godło Rzeczypospolitej Polskiej czyli wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy będzie obligatoryjnie umieszczane na:
• stroju reprezentacji kraju
• stroju reprezentacji olimpijskiej
• stroju reprezentacji paraolimpijskiej
według zasad przewidzianych w ustawie o sporcie Dz. U. Nr 127, poz. 857, z zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • jakiznaktwoj.pl(2016-01-02 11:19) Odpowiedz 80

    Wydaje się, że autorka nie do końca orientuje się w opisanym temacie. Obligatoryjność umieszczania godła państwowego weszła w życie na podstawie nowelizacji ustawy w 2012 roku. Od 1 stycznia 2016 wchodzą w życie zapisy w zakresie określonych zadań budżetowych.

  • Bazyl(2016-01-03 14:09) Odpowiedz 10

    Zmiana nastąpiła na mocy "Ustawy z dnia 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie" i obowiązuje od 9 czerwca 2012 roku! http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000490

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama