statystyki

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS

28.12.2015, 10:54; Aktualizacja: 28.12.2015, 11:51
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

O podpisaniu ustawy przez prezydenta poinformowano w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej Kancelarii. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Reklama


Reklama


Sejm uchwalił nowelizację, autorstwa PiS, po burzliwych obradach we wtorek późnym wieczorem. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK; w środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie, by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.

W środę nowelizacją zajmował się Senat. Najpierw przez ponad siedem godzin nowe przepisy omawiały senackie komisje. Następnie - od godz. 18 w środę do 3.20 w czwartek - trwała senacka debata. W przeprowadzonym przed godz. 4 rano głosowaniu Senat przyjął nowelizację bez poprawek.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie mogłaby odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

Ponadto przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak obecnie), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", a postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa). Nowi sędziowie TK ślubowanie będą składać - jak obecnie - przed prezydentem.

Z ustawy wykreślono rozdział pt. "Postępowanie w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta RP". Inna zmiana przewiduje, że z art. 1 ustawy o TK, który teraz brzmi: "TK (...) jest organem władzy sądowniczej powołanym w celu wykonywania kompetencji określonych w konstytucji i ustawach" wykreślone miałyby być słowa: "i ustawach".

Nowelizację krytykowały środowiska prawnicze. W sposób zdecydowanie negatywny wypowiadały się o niej m.in.: Krajowa Rada Sądownictwa, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Premier Beata Szydło oceniała, że projekt uspokoi sytuację wokół TK, a "dobrze działający Trybunał" jest w interesie państwa.

"Ustawa jest naprawdę dobra, ona wzmacnia Trybunał Konstytucyjny i absolutnie nie zgadzam się z tymi opiniami, które mówią o tym, że to jest paraliż. Nie, to jest uporządkowanie TK. W każdym demokratycznym państwie toczą się debaty wokół TK" - mówił w czwartek nad ranem, po głosowaniu w Senacie, marszałek tej Izby Stanisław Karczewski.

W środę pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry list z wezwaniem do nieprzyjmowania tej nowelizacji.

W czwartek minister spraw zagranicznych zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o TK. Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadnił przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje". Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Robert(2015-12-28 14:37) Odpowiedz 300

    Wszyscy, którzy wiwatują kiedy władza PiS-u przyznaje sobie (czyli rządowi) prawo przekraczania dobrych obyczajów i prawa chyba nie zdają sobie sprawy, że to nie zniknie po ewentualnych przegranych wyborach. Następny rząd krzycząc, że tak robił PiS i oni teraz muszą coś naprawić, nie przywróci kontroli TK nad sobą. Kto nas obroni przed przyszłą władzą, albo tą która jest jeśli nie okaże się świetna? Nikt. Brak konsultacji (bo ustawy są przepychane w trybie poselskim, nie rządowym), ignorowanie TK, ignorowanie prawników, brak dyskusji w sejmie, wyobraźcie sobie następny rząd "uwolniony" od tych obowiązków przy waszych aktualnych oklaskach. 25 lat po upadku PR-u ludzie gratulują sobie kiedy rząd uzurpuje sobie absolutną władzę w RP. Zobaczymy jak ciężko z tą władzą będzie rozmawiać, kiedy okaże się, że kasa państwa nie jest bez dna i komuś trzeba będzie zabrać.

  • x(2015-12-28 11:20) Odpowiedz 3024

    Najwięcej o TK drą japę ci, którzy jeszcze 2 miesiące temu nie potrafiliby rozszyfrować tegoż skrótu.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • T1000(2015-12-28 11:46) Odpowiedz 2216

    Duda jest politycznie skończony po paru miesiącach sprawowania urzędu a Trybunał i tak będzie orzekał co do tej ustawy na podstawie przepisów Konstytucji. Demokracja się obroni, a ta władza będzie musiała ustąpić.

  • ...(2015-12-28 11:04) Odpowiedz 2122

    demokracja KAPUT... ;,,(

  • Kuba(2015-12-28 11:59) Odpowiedz 1918

    Brawo Panie Prezydencie -czas najwyzszy rozgonić tą mafie trzymającą władze ,ktora juz dawno zapomniała czemu słuzy prawo.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • EU(2015-12-28 12:19) Odpowiedz 184

    Panie prezesie Jarosławie Kaczyński, rozkaz wykonany w terminie !!! Gotowość na dalsze rozkazy .

  • natan(2015-12-28 11:46) Odpowiedz 1722

    Bardzo dobra decyzja prezydenta Dudy !!!! Teraz larum robią Ci którzy ten wrzód rozdrapali 25 czerwca wybierając niezgodnie z konstytucją 5 sędziów - kolegów z PO do upartyjnionego TK !!! PO mogło tego TK nie ruszać a dziś byśmy w Polsce spokój z TK !!!!

  • doswiadczony(2015-12-28 11:54) Odpowiedz 1316

    zwracam sie do Polakow : jak chcecie zyc we wlasnym kraju , czuc ze zyjecie we wlasnym kraju - to nalezy w zdcydowany sposob popierac obecny rzad , zebysmy kiedys nie poplakiwali !

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • wczoraj pisałem że w tym tygodniu podpisze i w ...(2015-12-28 11:33) Odpowiedz 1215

    2016 będzie ład i porządek prawny,a KODy-nowoczesnego rozwieje wiatr sprawiedliwości.....

  • ki(2015-12-28 11:54) Odpowiedz 1211

    Co za demokracja jak TK jest polityczny . tzn. ,ze jest niczym. Demokracji nie było i nie będzie. A Ci co wychodzą na ulice , czego bronią , tylko siebie , bo demokracji nigdy nie było z takim trybunałem i Konstytucją , która prawie nic nie znaczy. Przecież niby Konstytucja zapewnia równy dostęp do lecznictwa , gdzie , skoro ogrom ludzi musie sie leczyć za pieniądze . zapewnia prace gdzie , skoro miliony bezrobotnym , albo na umowach śmieciowych, zapewniać ma równość spoleczną gdzie skoro jej nie ma itd. Można mnozyć przyklady.

  • robotnica(2015-12-28 12:01) Odpowiedz 1115

    wielkie brawa dla Pana Prezydenta, nie jest Pan sam, wielu ludzi wspiera Pana i prawicowy rząd, a jak przyjdzie taki czas i trzeba będzie bronić naszego Prezydenta i nasz rząd to pójdziemy, my nie mamy nic do stracenia, jesteśmy biedni, ale posiadamy coś wielkiego nadzieję, że Ojczyzna nasza się odradza. To jest coś wielkiego i wspaniałego, czekaliśmy na tę chwilę od 1944 roku

  • logiczny(2015-12-28 12:56) Odpowiedz 83

    Powiem tak: Wielki szum o ograniczaniu niezależności TK. A cóż to za ograniczenie jeśli zwiększa się wymóg ilości osób "za" jeśli mówimy o rozstrzyganiu fundamentalnej decyzji o tym czy dana ustawa jest zgodna z Konstytucją czy też nie. Zwracam uwagę, że powinien TK rozstrzygnąć spór prawny. Więc większość członków TK powinna być za lub przeciw. I w ten sposób decydować. Tak więc ja tu żadnego zamachu nie widzę...

  • Maylo(2015-12-28 12:22) Odpowiedz 812

    Prezydent się skompromitował !

  • Zmartwiony(2015-12-28 13:15) Odpowiedz 77

    Dość zadymy PO, Nowoczesnej i PSL !. W końcu mamy Prezydenta, który nie jest marionetką lecz sprawiedliwym i dojrzałym politykiem stojącym po stronie narodu i demokracji a nie po stronie tych, którym jest trudno żłoby opuścić Panie Prezydencie tak trzymać..

  • demokratka(2015-12-28 12:29) Odpowiedz 49

    No Polaczki zaczynajcie juz wymieniacc zlotego na rubla. Glupi , podly , narod ktory jedynie co potrafi to rozpieprzyc a potem meczennika udawc bo pracowac i budowac Polske nie potrafili nigdy. Dajmy Polakom porzadzic , to sie i sami pozabijaja cyt. z Bismarcka

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • obywatelaa(2015-12-28 13:42) Odpowiedz 44

    Brawo Panie Prezydencie, brawo PIS czas na rozliczenie... społeczne poparcie!!!! proszę nie ulegać niemieckim mediom ich pacynką i prezesowi TK(PO)..

  • Robert(2015-12-28 14:38) Odpowiedz 21

    Wszyscy, którzy wiwatują kiedy władza PiS-u przyznaje sobie (czyli rządowi) prawo przekraczania dobrych obyczajów i prawa chyba nie zdają sobie sprawy, że to nie zniknie po ewentualnych przegranych wyborach. Następny rząd krzycząc, że tak robił PiS i oni teraz muszą coś naprawić, nie przywróci kontroli TK nad sobą. Kto nas obroni przed przyszłą władzą, albo tą która jest jeśli nie okaże się świetna? Nikt. Brak konsultacji (bo ustawy są przepychane w trybie poselskim, nie rządowym), ignorowanie TK, ignorowanie prawników i organizacji obywatelskich i pozarządowych, brak dyskusji w sejmie, wyobraźcie sobie następny rząd "uwolniony" od tych obowiązków przy waszych aktualnych oklaskach

  • r(2015-12-28 14:35) Odpowiedz 21

    Wszyscy, którzy wiwatują kiedy władza PiS-u przyznaje sobie (czyli rządowi) prawo przekraczania dobrych obyczajów i prawa chyba nie zdają sobie sprawy, że to nie zniknie po ewentualnych przegranych wyborach. Następny rząd krzycząc, że tak robił PiS i oni teraz muszą coś naprawić, nie przywróci kontroli TK nad sobą. Kto nas obroni przed przyszłą władzą, albo tą która jest jeśli nie okaże się świetna? Nikt. Brak konsultacji (bo ustawy są przepychane w trybie poselskim, nie rządowym), ignorowanie TK, ignorowanie prawników, brak dyskusji w sejmie, wyobraźcie sobie następny rząd "uwolniony" od tych obowiązków przy waszych aktualnych oklaskach. 25 lat po upadku PRL-u ludzie gratulują sobie kiedy rząd uzurpuje sobie absolutną władzę w RP. Zobaczymy jak ciężko z tą władzą będzie rozmawiać, kiedy okaże się, że kasa państwa nie jest bez dna i komuś trzeba będzie zabrać.

  • sybirak(2015-12-28 17:18) Odpowiedz 10

    Panie Prezydencie! Jestem sybirakiem, więźniem politycznym i represjonowanym.Na tę chwilę czekałem ponad 5O lat. I wreszcie stało się moje oczekiwanie ,że prawica wygrała i robi porządek w kraju.A komu się to nie podoba to droga wolna na wschód a tam ich nauczą pokory i demokracji.Panie prezydencie-tak trzymać aż do spełnienia obietnic z kampanii wyborczej. Sybirak-

  • Obywatel RP(2015-12-28 13:56) Odpowiedz 00

    Qui homo timidus erit in rebus dubiis, nauci non erit – kto będzie trwożliwy w wątpliwych sprawach, nic nie będzie wart. „Strachy” (Mostellaria) Titus Maccius Plautus (220 – 184 p.n.e.).