statystyki

Prokuratorzy o reformie kpk: Zlikwidować obrońcę na żądanie oraz dowody zdobyte nielegalnie

autor: Ewa Ivanova28.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 28.12.2015, 07:56
paragrafy

6 miesięcy obowiązuje reforma, której odwrócenie zapowiedział już resort sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Nowego kodeksu postępowania karnego w miejsce obecnej, nowelizowanej ponad sto razy regulacji – tego chcą prokuratorzy od nowej władzy. Na razie – z racji katastrofalnych skutków lipcowych zmian – postulują głęboką reformę reformy.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało powrót do poprzedniego modelu postępowania karnego „z pewnymi modyfikacjami mającymi na celu jego usprawnienie i przyspieszenie spraw”. Kontradyktoryjność odejdzie do lamusa. Jest już przesądzone, że sąd – znów – nie będzie podczas rozpraw wyłącznie biernym arbitrem. Będzie dążył do prawdy i przeprowadzał postępowanie dowodowe. Zachowany zostanie jednak drugi fundament wprowadzonej w lipcu regulacji: reformatoryjne postępowanie odwoławcze, po to aby wyroki nie były wielokrotnie uchylane przez sądy II instancji. Obie zapowiedzi popierają prokuratorscy związkowcy, którzy przedstawili właśnie ministrowi sprawiedliwości swoją obszerną ocenę i analizę obowiązujących od lipca reform. Ich stanowisko to długi wykaz regulacji wymagających natychmiastowego zniesienia oraz znacznie krótszy, takich które oceniane są pozytywnie.

Od czego zacząć reformowanie reformy k.p.k.? Zdaniem Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP – od zniesienia instytucji obrońcy na żądanie. To nieuprawniony przywilej dla oskarżonych, którego skutkiem są wielkie obciążenia finansowe dla budżetu państwa – twierdzą oskarżyciele. Do kosza powinien też trafić nowy art. 168a k.p.k., wykluczający możliwość posłużenia się w procesie karnym dowodami zdobytymi nielegalnie.

– Praktyka sądowo-prokuratorska ostatnich lat wskazuje dobitnie, jak niebezpieczna dla dobrze rozumianej sprawiedliwości jest ortodoksyjnie interpretowana teoria owoców zatrutego drzewa. Opierając się na niej, dochodziło do umorzeń i uniewinnień w wielu bulwersujących sprawach – przypomina Jacek Skała, szef związkowców.

Prokuratorzy chcą też rezygnacji z przepisów, które nakazują im obligatoryjnie dołączanie do aktów oskarżenia informacji o sytuacji majątkowej oskarżonych. Dane w rejestrach mają bowiem wartość historyczną. Przy tym informacja musi być uzyskana nie wcześniej niż 30 dni przed wniesieniem aktu oskarżenia. „Zakreślony przez ustawodawcę termin 30-dniowy powoduje konieczność ponawiania zapytań i skutkuje wydłużeniem postępowań albo stanowi pretekst do zwrotów formalnych z sądów” – argumentuje związek

Prokuratorzy są też przeciwni protokołom ograniczonym, w których mają być utrwalane najbardziej istotne przesłuchania czy oświadczenia. Postępowanie przygotowawcze – jak przypominają – to ta faza, w której podczas przesłuchiwania świadków często nie wiadomo jeszcze, jakie okoliczności będą istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Taka wiedza z reguły pojawia się dopiero w fazie postępowania przed sądem. „Pozbawienie funkcjonariusza policji możliwości pełnego przesłuchania świadka i zobligowanie go do wnioskowania do prokuratora o wykonanie tej czynności skutkuje powielaniem czynności z udziałem tych samych osób i przewlekłością postępowania” – czytamy w analizie związku.

Zupełnie niezrozumiały dla prokuratorów jest też pomysł dokumentowania wypowiedzi świadków w formie notatki urzędowej, która nie ma waloru dowodowego. Ich zdaniem ustalenia muszą być utrwalone w prawidłowy procesowo sposób, tak aby mogły stać się podstawą np. postanowienia o umorzeniu śledztwa. Umarzając je, nie można bowiem powoływać się na treść notatek urzędowych.

Prokuratorzy wskazują też na problemy z przepisami dotyczącymi dochodzeń. Prokurator sprawuje wciąż nadzór nad nimi w zakresie, w jakim sam ich nie prowadzi. Z jednej strony zwolniono go z obowiązku zatwierdzania odmów wszczęcia dochodzenia i postanowień o jego umorzeniu w fazie in rem. Z drugiej – uchylony został przepis mówiący o tym, że wymagane jest powiadomienie prokuratora o wszczęciu dochodzenia. W efekcie o wielu sprawach nie ma on wiedzy: ani w momencie wszczęcia, ani w momencie odmowy czy umorzenia.

Prokuratorzy domagają się także przywrócenia trybu uproszczonego, który został zniesiony wraz z reformą k.p.k. Przed 1 lipca 2015 r. tak rozpoznawane były sprawy, w których prowadzono dochodzenie.

Wśród zmian korzystnych prokuratorzy wymieniają uchylenie art. 345 k.p.k., który umożliwiał sądowi zwrot sprawy prokuratorowi. „Za korzystną z punktu widzenia ekonomiki procesowej uznać należy zmianę umożliwiającą rozpoczęcie przewodu sądowego od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia w miejsce uprzednio obowiązującej zasady odczytywania całości aktu oskarżenia” – stwierdzają też prokuratorzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • r2d2 z bydgoszczy(2015-12-28 10:35) Odpowiedz 173

  Prokuratura by chciała robić jak najmniej oraz aby procesy znowu toczyły się po 15 lat, dzięki czemu nie trzeba będzie brać się do roboty i będą nowe etaty. To takie podsumowanie tego przydługiego artykułu.

 • sprawniejsze państwo(2015-12-28 10:31) Odpowiedz 142

  Najprostszym sposobem pozbycia się cełej tej procedury jest wprowadzenie zasady domniemania winy w/g zasady" winien nie winien siedzieć powinien".To naczelna zasada Ministra Sprawiedliwości Ziobro.Maciarewicza przesunąć na urząd Naczelnego śledczego i razem z Ziobrą załatwią nam problem.Areszt ma stosować Prokurator tak jak w ZSRR i Polsce przed 1997 rokiem

 • RT666(2015-12-28 11:06) Odpowiedz 105

  Na calym cywilizowanym swiecie stosowana jest teoria owocow zatrutego drzewa. Zabranie prawa do obroncy na zadanie to kolejne pozbawienie zas praw. Idziemy w kierunku totalnego bezprawia.

 • kon(2015-12-28 15:31) Odpowiedz 60

  skoro postępowanie dowodowe ma prowadzić sąd to chyba należy zlikwidować prokuraturę, niby co ona ma robić ta doskonale wynagradzana grupa prawników?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • DawiD(2015-12-28 12:23) Odpowiedz 60

  Jak dla mnie obrońca na żądanie to pomyłka. Obrońca powinien być wyznaczany tylko tym, których na to nie stać. Masz kasę chcesz obrońcę to go sobie wynajmij. Prawo powinno być tak skonstruowane, że jak oskarżony wynajmie obrońcę a ten go wybroni od zarzutów prokuratorskich to prokuratura powinna zwrócić koszty, które poniósł oskarżony na wynajęcie obrońcy. Obecnie prokuratura działa tak. Kierujemy akt oskarżenia - jak się wybroni to dobrze a jak nie to jego sprawa. My niczym nie ryzykujemy a on (oskarżony) ma uprzykrzone życie.

 • Marian Rejewski(2015-12-28 18:02) Odpowiedz 20

  Olo, powinno też być możliwe dostać od policji nielegalnie wp.erdol. Najwyżej potem cie przeproszą.

 • Jatryk Paki(2015-12-28 20:24) Odpowiedz 20

  A zlikwidować przy okazji też domniemania niewinności Panowie Prokuratorzy czasem nie chcecie? Za jednym razem, to szybciej pójdzie, a to przecież też taka wielka przeszkoda w wykonywanej przez was pracy?

 • evik(2015-12-31 12:31) Odpowiedz 10

  A ja mam dosyć nieuczciwych prokuratorów zwłaszcza takich, którzy całą swą energię kierują na obronę przestępców. Wielu z nich powinno siedzieć na ławie oskarżonych za krycie oszustów ale jak na razie czują się bezprawni

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Olo(2015-12-28 16:14) Odpowiedz 14

  Od niedawna interesuje sie tematem i wiele wskazuje na to ze nowelizacja z lipca nie jest udana. Mysle ze dowody nawet zebrane nielegalnie powinny byc dopuszczalne.

 • Robert(2016-02-23 08:37) Odpowiedz 00

  A co z rozliczeniem tych zwyrodnialców co czują się Bogami !? Manipulują śledztwami, pozbawiają praw, preparują dowody. Czy łamanie prawa przez samych prokuratorów dalej będzie tolerowane. A co z ewidentnymi przestępstwami popełnionymi przez nich w świetle ogromnej ilości ujawnionych przekrętów medialnie. Kiedy prokurator będzie odpowiadał karnie za przestępstwa. Kiedy powstanie realna forma kontroli nadużyć prokuratorskich. Kiedy nadzorujący skargi na prokuratorów rzetelnie rozpozna je a nie jak do tej pory sam zainteresowany.który jest sędzią we własnej sprawie. Kiedy nastąpi dekomunizacja prokuratury i uwolnienie tego zawodu.

 • Madera(2015-12-28 09:55) Odpowiedz 07

  NO właśnie pożyczki w KOKOS, PROVIDENT< BOCIAN itd..............Art. k.k. 306............jesteście GAZETĄ PRAWNĄ ?! Właśnie to pokazujecie !!! TK ............UBÓJ RYTUALNY, KRADZIEŻ PIENIĘDZY Z OFE, niewolnicze wynagrodzenia w Polsce, łamanie prawa LICHWA, W WIĘZIENIACH NIEWINNI POLACY MORDERCY ŻYDZI NA WOLNOŚCI ALBO BEZ ZARZUTÓW W SZPITALACH !!! JAK NA WCZASACH ! SAMUEL N. za śmierć dziecka , które zarąbał siekierą , gwałciciele i pedofile......................jesteście OBRZYDLIWI POPIERAJĄC TO WSZYSTKO !!!

 • jaś(2016-01-06 16:28) Odpowiedz 00

  kto pracował choć prze chwilę w prokuraturze wie, ze to bardzo odpowiedzilna i ciężka praca, te komentarze to przykrość dla wszystkich poświęcających się prokuratorów w kraju

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama