statystyki

Iustitia: Nowelizacja ustawy o TK - do odrzucenia w całości

23.12.2015, 16:23; Aktualizacja: 23.12.2015, 16:33
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Senackie komisje wniosły w środę po południu, aby Izba przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, którą we wtorek uchwalił Sejm. Teraz nowelizacją zajmie się cały Senat. Przeciwko nowelizacji protestuje opozycja.

Reklama


Reklama


"Brak w projekcie odpowiedniego okresu vacatio legis przy akcie prawnym tego rzędu jest niewątpliwie precedensowy i może uniemożliwić rzetelną i szybką ocenę konstytucyjności projektu przez Trybunał Konstytucyjny" - wskazano w uchwale podjętej przez zarząd Iustitii.

Dodano, że szczególne wątpliwości budzi przepis umożliwiający wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Trybunału na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości. Ponadto - jak zaznaczono - ze sprzeciwem musi się spotkać możliwość złożenia z urzędu sędziego Trybunału przez Sejm.

W nowelizacji przyjęto bowiem, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak dziś), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach".

"Takie rozwiązanie narusza w ewidentny sposób zasadę trójpodziału władzy, nawet jeżeli ma się to odbywać na wniosek Zgromadzenia Ogólnego Trybunału, choćby z tego powodu, że uniemożliwi złożenie z urzędu sędziego, który popełnił delikt dyscyplinarny, ale cieszy się poparciem aktualnej większości sejmowej" - wskazano w uchwale.

Nowelizacja stanowi, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

"Wprowadzenie kwalifikowanej większości głosów w orzeczeniach zapadających w składach wieloosobowych jest nie tylko sprzeczne z polską tradycją prawną, ale także rodzi uzasadnione ryzyko, że w przypadku braku takiej większości nie zapadnie w danej sprawie żadne orzeczenie, przez co praca Trybunału będzie niemożliwa" - oceniła Iustitia.

Jak napisano w uchwale "wymóg, aby Trybunał rozpatrywał co do zasady sprawy w pełnym składzie, który miałby wynosić 13 sędziów, spowoduje co najmniej dwukrotne wydłużenie oczekiwania na rozstrzygnięcia".

"Protestujemy także przeciwko trybowi, w jakim odbywa się wprowadzanie zmian o charakterze ustrojowym w Polsce. Próby wprowadzania z dnia na dzień, bez szerokich konsultacji społecznych i koniecznego namysłu, zmian fundamentalnych z punktu widzenia ustrojowego są nie tylko niezgodne z zasadami przyzwoitej legislacji, ale przede wszystkim podważają zaufanie obywateli do państwa" - napisano w uchwale.

Jednocześnie Iustitia zaapelowała o wprowadzenie do przepisów o TK "zmian zmierzających do odpolitycznienia procesu wyboru sędziów Trybunału i podwyższenia ich rangi oraz usunięcia wątpliwości, co do wykładni tej ustawy".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • STAN SI(2015-12-23 17:53) Odpowiedz 54

  HA HA HA ZLIKWIDOWAĆ TRYBUNAŁ TA CAŁĄ SITWE PRAWNICZĄ ...

 • Inspektor Pracy(2015-12-23 23:02) Odpowiedz 32

  Cholera --chłopcy Mafii ,rodzin zamkniętych nie protestowali jak w szalonym trybie Robotnicy nawet Ci zatrudnieni od 15r życia byli okradani z wieku emerytalnego ,nie protestowali także jak okradano z tego wieku wstecznie ,zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach ,nie-protestowali jak okradano ludzi którzy za komuny i postkomuny miel po 1000 dni ponad ustawowo i nikt tego nie wykazuje na świadectwach pracy do dziś chociaż na odwrót ART 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych. Nieprotestowali jak Tusk wyrzucał do kosza miliony podpisów społecznych!

 • Joachim Kowalski(2015-12-24 16:25) Odpowiedz 31

  Poza brakiem odpowiedniego okresu vacatio legis... to wszystkie zarzuty podjętej przez zarząd Iustitii nie są wiele warte. Ustawa PIS o TK jest w wielu regulacjach wzorowana na regulacjach Bundesverfassungsgericht, BVerfG. Oczywiście jest wiele odmienności, w BRD są dwa 8 osobowe Sądy Konstytucyjne orzekające w składach co najmniej 6 osobowych, które większością 2/3 rozpoznają zgodność ustaw z konstytucją. Jest zasada dwuinstancyjności orzekania, oraz zasada wstępnego uprzedniego (nie jak w RP wyłącznie następczego) badania aktów prawnych. W Sądzie Konstytucyjnym w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii byłem w ramach praktyk prawniczych.

 • StAAbrA(2015-12-23 17:16) Odpowiedz 25

  Justitia jest do odrzucenia w całości - razem ze swoim trybunałem , umówmy się . Za całokształt .

 • Stańczyk (2015-12-24 10:13) Odpowiedz 11

  To samo pytanie, które kieruje do prof. Zolla, Stępnia KOD z ich liderem zalegającym z alimentami na trójkę dzieci na kwotę 80 tys. Gdzie to stowarzyszenie sędziów i ich zarząd był i dlaczego nie protestowało, gdy PO i PSL robiły w czerwcu skok na TK wybierając nadliczbowych sędziów, dlaczego nie protestowali, gdy prof. Rzepliński ferował wyroki w mediach i zachowuje się nadal jak polityk? Słowem postawa zarządu jest jednostronna zgodna z linią polityczną PO PSL Nowoczesnej i Lewicy. Takich mamy sędziów, niestety!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama