Za było 235 posłów, przeciw – 181. Czterech wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu, który najprawdopodobniej zajmie się nią w środę.

Zgodnie z przyjętymi zmianami, Trybunał Konstytucyjny co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 sędziów. W składzie 7 osobowym będą zaś badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Orzeczenia pełnego składu po wejściu w życie nowych przepisów mają też zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

Zgodnie z inną poprawką Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie stwierdzało wygaśnięcia mandatu sędziego trybunału, tylko przygotowywało do Sejmu wniosek w tej sprawie.

Zmieniony został również katalog kar dyscyplinarnych jakie mogą zostać wymierzone sędziemu TK przez trybunał. Co więcej, po wejściu w życie nowelizacji postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK będzie mógł wszcząć także prezydent lub minister sprawiedliwości.

Zgodnie z kolejną poprawką rozprawa przed TK co do zasady nie będzie mogła się odbyć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, zaś dla spraw rozpoznawanych w pełnym składzie - po upływie sześciu miesięcy. Trybunał będzie także rozpoznawać sprawy zgodnie z kolejnością wpływu wniosków.

Z nowelizacji wykreślono natomiast przepis, że sędziowie mają składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu i zdecydowano się pozostawić zapis, iż ślubowanie - tak jak obecnie - ma być składane przed prezydentem.

Posłowie przyjęli również autopoprawkę PiS, która przywraca zapis, że siedzibą TK jest Warszawa.

PS/źródło: TVN24