statystyki

Sposób na trybunał? Zmiana konstytucji. Wygasną kadencje wszystkich sędziów TK

18.12.2015, 17:05; Aktualizacja: 18.12.2015, 19:52
Prawo

Autorzy projektu oceniają, że rozprawy z dnia 3 grudnia i 9 grudnia pokazały, że skład 15-osobowy jest zbyt wąski, by zapewnić skuteczne orzekanie w pełnym składzie izby.źródło: ShutterStock

Projekt podpisany przez posłów Kukiz'15 i PiS opublikowany na sejmowych stronach przewiduje, że kadencja dotychczasowych sędziów TK wygaśnie w 60 dniu od dnia wejścia w życie ustawy.

Reklama


Reklama


"Na ich miejsce zostaną powołani nowi sędziowie, wybrani na zasadach określonych w konstytucji według jej brzmienia po przyjęciu niniejszej ustawy i w innych właściwych przepisach" - czytamy w projekcie.

W związku z nim prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara wezwał Sejm i Senat do "zachowania najdalej idącej rozwagi oraz powstrzymania się przed pochopnymi zmianami konstytucji". W oświadczeniu dodał, że wszelkie zmiany konstytucji powinny być wypracowane w transparentny sposób, z rozwagą i namysłem oraz poprzedzone pogłębionymi konsultacjami społecznymi i szeroką debatą publiczną. "Konieczne jest, aby w procesie prac nad zmianami Konstytucji uczestniczyły wszystkie ugrupowania polityczne mające swoich przedstawicieli w Parlamencie oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślił.

Projekt zakłada, że w konstytucji zostanie zapisane, iż sędziowie TK wybierani są większością 2/3 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (większość kwalifikowana); skład TK ma być rozszerzony do 18 sędziów - obecnie jest ich 15; prezesa i wiceprezesa TK ma powoływać prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału.

Autorzy projektu chcą też wprowadzenia zapisu, że w kwestii zgodności z konstytucją ustawy o TK będzie orzekał Sąd Najwyższy.

Autorzy proponują rozszerzenie składu Trybunału do 18 sędziów, "aby zakończyć dyskusje dotyczącą trzech sędziów Trybunału wybranych w poprzedniej kadencji" - czytamy w uzasadnieniu. Podkreślono, że oznacza to, że wybrani 8 października trzej sędziowie - prof. Roman Hauser, dr hab. Krzysztof Ślebzak, prof. Andrzej Jakubecki - zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta. Wnioskodawcy podkreślają, że jest to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.

W uzasadnieniu zaznaczono, że wybrani przez Sejm 2 grudnia i już zaprzysiężeni przez prezydenta sędziowie TK: prof. Henryk Cioch, prof. Lech Morawski, dr hab. Mariusz Muszyński, Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska "zostaną skutecznie przyjęci w skład Trybunału Konstytucyjnego przez Prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego".

Autorzy projektu oceniają, że rozprawy z dnia 3 grudnia i 9 grudnia pokazały, że skład 15-osobowy jest zbyt wąski, by zapewnić skuteczne orzekanie w pełnym składzie izby.

Jednocześnie jednak autorzy projektu stwierdzają, że "mając na uwadze doniosłość proponowanych zmian, koniecznym jest wygaszenie mandatów dotychczasowych sędziów i zastąpienie ich nowymi sędziami powołanymi zgodnie z nowym brzmieniem konstytucji". "Niewątpliwie doprowadziłoby to do definitywnego zakończenia toczącego się od początku VIII kadencji Sejmu sporu o Trybunał Konstytucyjny" - uważają wnioskodawcy.

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) powiedział PAP, że rozwiązanie dotyczące wygaszenia kadencji wszystkich sędziów pojawiło się "w drodze negocjacji". Dodał, że projekt w początkowym kształcie zakładał rozwiązania dotyczące 18-osobowego składu sędziów, większości kwalifikowanej potrzebnej do wyboru sędziego oraz orzekania ws. ustawy o TK przez Sąd Najwyższy.

Zastrzegł, że powołanie trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji nie leży w kompetencji Sejmu, ale prezydenta, a przyjęcie w skład Trybunału sędziów wybranych przez obecny Sejm w kompetencji prezesa TK. "Oczywiście chcielibyśmy, żeby prezydent i prezes TK w tej sprawie się porozumieli" - dodał.

Rzymowski podkreślił, że najważniejszy jest tekst normatywny, a nie uzasadnienie projektu. "Chcieliśmy jak najszybciej złożyć projekt, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu móc powołać komisję konstytucyjną" - powiedział.

Dodał, że na pewno będzie on poprawiany, a posłowie Kukiz'15 będą chcieli złożyć autopoprawkę. Chodzi o rozwiązanie na wypadek sytuacji, gdyby Sejmowi nie udało się stworzyć większości kwalifikowanej potrzebnej do wyboru sędziów Trybunału. Wówczas - powiedział - sędziów TK mogłoby powoływać albo Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, albo Krajowa Rada Sądownicza.

Zdaniem wnioskodawców, proponowane w projekcie rozwiązania "doprowadzą z jednej strony do zakończenia toczącego się sporu dzielącego naród na dwa zwalczające się obozy oraz będą dawały rękojmię, iż podobny spór nie będzie miał miejsca w przyszłości, bez względu na to jaka siła polityczna będzie u władzy".

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • adam(2015-12-18 18:08) Odpowiedz 245

  Teraz się okaze kto chce dobrze dla Polski i Polakow,a kto ma ryj przyspawany do koryta i dalej chce robić przekręty na kamieni kupie. Szacunek za wygraną rozaprawę dla Pana Sumlińskiego,bo media systemowe milczą

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • T1000(2015-12-18 17:32) Odpowiedz 177

  Antysystemowy Kukiz wzmacnia system głosując jak PiS.

 • logik(2015-12-18 18:35) Odpowiedz 168

  Partyjnyne leśne dziadki którzy zarabiają po 20000 zł miesięcznie za przychodzenie do pracy tylko po 2 dni w tygodniu plus wiele innych profitów. Niedobrze mi od tego kwiku świń odciąganych od koryta, wiadomości normalnie obejrzeć nie mogę bo wszędzie muszę słuchać tego kwiku swołoczy mafijnej, wszędzie pchają się na szkło eksperci od siedmiu boleści i kwiczący propagandyści (bo nie dziennikarze).

 • Bicznapis(2015-12-18 17:43) Odpowiedz 1323

  Pisdzielcy won od konstytucji ,już prawie wszystko zagrabili jeszcze wam mało .kurdupel doprowadzi Polskę do ruiny .

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Polak(2015-12-18 20:43) Odpowiedz 116

  zbyteczni starcy bezprodukcyjni, niech wyjawią ile zarabiają w instytucji TK

 • wyborca(2015-12-18 21:07) Odpowiedz 77

  TK w obecnej formie to organ partyjny. Peło z PSL-em mogą przy jego pomocy uwalać praktycznie każdą ustawę. Przecież to KPINA a nie demokracja. TK należy rozwiązać. Co to za demokracja w której jakiś partyjny organ, może sobie wynajdywać jakieś nieistniejące przepisy (tzw. zasady prawne) i według własnego uznania uwalać ustawy tworzone przez demokratycznie wybrany parlament. Należy napisać dobrą konstytucję - PROSTĄ I ZROZUMIAŁĄ, a jej stosowanie jako aktu nadrzędnego pozostawić sądom. TK - jeśli nie jest wybierany w wyborach powszechnych - nie ma legitymacji, żeby nami rządzić. My ich nie wybieraliśmy, więc to nie jest demokracja.

 • Z MOCY PRAWA(2015-12-18 20:57) Odpowiedz 61

  Racja! Gratulacje dla Pana Wojciecha Sumlińskiego!!

 • niepelnosprawny.(2015-12-19 05:59) Odpowiedz 50

  rozgononic nierobuw ja mam rente 1 grupe bez nug, a chamy sto razy tyle.....bo lopaty putina potrzeba.......

 • nikt(2015-12-18 22:46) Odpowiedz 38

  Może przy okazji skrócić kadencję Dudy?

 • sa(2015-12-19 08:42) Odpowiedz 20

  Tych sędziów TK za dużo ,było 15 i to za dużo . Niech p. Kukiz zaczyna oszczędzać bo RP jest biedna, a nie Pan z PiS szykuje posadki kolesiom w obfitą kasę, większą od ministra, a jaka praca ????. Te dziadki jak ktoś pisze, niech się wezmą do roboty co najmniej 8 godzin dziennie . Skrócić też kadencję ich do 6 lat. Bo są to wiekowi i zaczną słabnąć, będą przychodzić listę podpisywać i nic nie będzie można z nimi zrobić.Ewentualnie powinna być możliwość ich odwołania przez Parlament (2/3 głosów) w szczególnych okolicznościach . Takie awaryjne sytuacje przy zmianie konst.RP należy przewidzieć. Generalnie to Sejm, rząd powinien pisać ustawy nie na kolanie(autorzy błędnych ustaw powinni być znani,podpisani pod projektami) , a TK będzie miał znacznie mniej pracy, wystarczy wtedy 13 sędziów. Generalnie dotychczasowych wszystkich sędziów odwołać, powołać nowych przez Parlament . Tak Panie Kukiz i PiS. Koniecznie jest zmniejszenie biurokracji wszędzie, w TK też jak Państwo ma być tańsze dla Obywateli, nie tylko w sloganach , bajerach wyborczych. Czekamy na nowe przepisy i skończenie z tą żenadą z TK i kompromitacją POLSKI !!!!!

 • gienek(2015-12-19 09:13) Odpowiedz 10

  Czy ci dyletanci chociaż skonsultowali to z prawnikami. Proponują totalne głupoty. P. Kukiz przysięgał w Sejmie na Konstytucję tą która obowiązuje. Teraz nią szarga. To nie jest żaden partner do poważnych rozmów z ludżmi PRAWA. Może rozmawiać z tylko z Nieprawa i Niesprawiedliwości.

 • sa(2015-12-19 09:55) Odpowiedz 10

  Tak się kształcili ,takie doświadczenie , taka kasa i takie orzeczenia ,łamią podstawową zasadę,że sąd nie orzeka w swojej sprawie , bo może być stronniczy . Czy o tym ktoś pamięta , takie kwiatki były (również to,że orzeka w składzie 5 os. a powinien w 9os.) . Te wady należy uregulować w nowych ustawach o TK i w konstytucji.

 • mm(2015-12-19 05:27) Odpowiedz 04

  teraz tylko czekać, aż wydłużą kadencję Sejmu na czas "nieokreślony". mam nieodparte wrażenie, że gdzieś już czytałam o takiej historii .......

 • franz(2015-12-19 09:24) Odpowiedz 04

  Niech ktoś kto pisze że to dziadki i mają się wziąć do roboty to się zastanowi. To prawnicy o ogromnej wiedzy. Wiele lat się kształcili za swoje pieniądze - to ogromne pieniądze.Mają wielkie doświadczenie - kilka tysięcy spraw.. Trzeba znać masę aktów prawnych zagranicznych, unijnych i polskich. Żeby wydać werdykt to trzeba skorzystać z tej wiedzy. Żaden nie jest w wieku emerytalnym. PiS robi ludziom ferment w głowie i walczy z wrogiem własnego umysłu!!!!!!!!!!!!!!!!! Za parę miesięcy cały ten PiS zacznie się rozpadać, a ci co odejdą będą wtedy mieli inne zdanie. Dlaczego ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama