statystyki

PiS walczy o Trybunał. Teraz chce zmienić konstytucję

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.12.2015, 11:25; Aktualizacja: 18.12.2015, 11:37
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i zdają się zmierzać do rozwiązania konfliktu, który narósł wobec tego organu. Projekt wpłynął wczoraj do laski marszałkowskiej. Jego autorami są posłowie PiS oraz Kukiz’15.

Reklama


Reklama


Na razie nie ma dostępu do pełnej wersji projektu – znane są tylko założenia. Wynika z nich, że projektodawcy będą proponować wprowadzenie do ustawy zasadniczej regulacji, zgodnie z którą to Sąd Najwyższy oceniałby, czy ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest zgodna z konstytucją. Obecnie jest to zadanie TK, co wywołuje spore kontrowersje. Jak mówi dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego wydaje się to być niezgodne z jedną z podstawowych zasad państwa prawa, zgodnie z którą nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.

– Z drugiej jednak strony na gruncie obecnego stanu prawnego nie ma innego organu, który mógłby dokonać oceny zgodności z konstytucją przepisów ustawy o TK – zastrzega prof. Piotrowski. Dlatego też jego zdaniem należy zastanowić się, czy w konstytucji nie należałoby wskazać organu, innego niż TK, który badałby ustawę o TK– tłumaczy Ryszard Piotrowski. I dodaje, że jego zdaniem najwłaściwszym do tego organem wydaje się być właśnie Sąd Najwyższy.

Ponadto posłowie proponują poszerzenie składu TK z 15 do 18 sędziów. To pozwoliłoby uwzględnić wyrok trybunału z 3 grudnia, w którym to stwierdzono, że poprzedni Sejm miał prawo wybrać 3 sędziów na zwalniane w 2015 r. stanowiska w trybunale. W między czasie jednak obecny Sejm wybrał pięciu innych sędziów, a prezydent odebrał od nich ślubowanie. To spowodowało, zdaniem konstytucjonalistów, że obecnie w skład TK wchodzi aż 18 osób, co jest stanem niezgodnym z ustawą zasadniczą.

W projekcie jest również mowa o tym, że sędziowie TK będą wybierani większością 2/3 w obecności co najmniej polowy ustawowej liczby posłów, a nie tak jak jest to obecnie zwykłą większością głosów.

Posłowie proponują również wprowadzenie do konstytucji zapisu, zgodnie z którym prezesa i wiceprezesa TK powoływałby prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • antek(2015-12-18 12:29) Odpowiedz 1710

    Nemo iudex in causa sua łac. Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie Bardzo sensowny pomysł by Sąd Najwyższy oceniał, czy ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest zgodna z konstytucją. Sytuacja w które TK ocenia we własnej sprawie jest patologiczna.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • realistarealistkarelizacja(2015-12-18 13:29) Odpowiedz 1214

    Lobby PO juz jest zamiatane - ale intelektulnie jest za słabe aby wygrać . Petru, Siemoniak jakies lale z nowoczesna - no dajcie spokój. Za chwilę nowe służby wejdą do gry i żarty się skończą - państwo z telewizora chyba nie wiedzą na co się porywają tym pyskowaniem

  • zzzz(2015-12-18 13:14) Odpowiedz 126

    Jeśli naprawdę wnieśli taki projekt to już ma to jakiś sens. Poprzedni miał na celu tylko i wyłącznie zablokowanie/likwidację TK. Przy założeniu domniemania konstytucyjności tamtej ustawy, która de facto uniemożliwiła jej zbadanie przez TK (większość głosów i 13-osobowy skład). A wobec zablokowania trybunału mogli przepuścić każdą ustawę, naruszającą prawa, wolności, właściwie wszystko.

  • obserwator(2015-12-18 13:56) Odpowiedz 116

    No cóz obudzicie sie z reką w nocniku..Ale będzie juz za pozno......

  • Trolle Lemingow & Swerty juz padli, padli ???(2015-12-18 13:46) Odpowiedz 94

    Widocznie proponowane zalozenia sa prawe, mamy godz. 13:40 i wiekszosc TROLLI spi. Niespotykane ! ! !

  • Marek(2015-12-18 14:03) Odpowiedz 916

    Prezydent wywodzi się z PIS ,i większość sejmie PIS .PO po przyjęciu władzy zrobił wszędzie czystki we wszystkich urzędach ,PIS nie robił ataków ,natomiast PO- PSL ,Nowoczesna bez przerwy jest TV-łże za naszą kasę dziennikarze zapraszają ludzi którzy "psioczą " na Prezydenta i rząd ,Mamy dosyć Panie Prezydencie ,żeby za nasze pieniądze TV dziennikarze robili co chcą .Dlaczego tak mało jest wywiadów z Panem Prezydentem ,rządem PIS .Kiedy wreszcie Polacy uzyskają spokój przez tych Lobbistów.Którzy tracą interesy jak Wałęsa ,boi się o synka ,Kwasek boi się o siebie ,że może za dużo się dowiemy i inni.SZOK .

  • logik(2015-12-18 14:31) Odpowiedz 910

    Dajcie już spokój z tym trybunałem - partyjnymi dziadkami którzy zarabiają po 20000 zł miesięcznie za przychodzenie do pracy tylko po 2 dni w tygodniu plus wiele innych profitów. Niedobrze mi od tego kwiku świń odciąganych od koryta, wiadomości normalnie obejrzeć nie mogę bo wszędzie muszę słuchać tego kwiku swołoczy mafijnej, wszędzie pchają się na szkło eksperci od siedmiu boleści i kwiczący propagandyści (bo nie dziennikarze).

  • Chłodnym okiem(2015-12-18 13:07) Odpowiedz 84

    Antoś, widząc jak przedstawicielka SN ocenia zamach na TK, chyba nic z tego nie wyjdzie. http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/913658,prof-gersdorf-projekt-pis-uderza-w-niezaleznosc-trybunalu.html

  • Inspektor-Bohdan Bankowy(2015-12-18 16:25) Odpowiedz 47

    .....i TVN ulepił „Im Złotego Cielca Peteru”., i stanął on rozświetlony jupiterami przed kamerami, a Oni padli na kolana,..I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta gdy przed Nimi On -Peteru ", --darł pysk najmocniej robiąc sobie na tych frajerach przez ekran krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru. A wszystkie sondaże na zamówienie dup „do góry”. Tylko jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Wiem jedno Krzywo"nos" też wie i proponuje miesięcznicę obrony demokracji - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. To jet to czym cuchnie ten Posąg..... Ps: "Otwieram lodówę Petru, Na choince (bombki z Petru), śnię w nocy Petru, spoglądam w lustro -Petru, Otwieram drzwi-Petru. Idę do WC -" dosyć, wystarczy , jest ich dużo więcej. Pompowanie Petru przez media mainstreamowe i ich zwolenników dalej trwa w najlepsze. A dowcipni się nabijają.

  • kRYSTYNA(2015-12-20 17:28) Odpowiedz 15

    DROGA REDAKCJO,WYKREŚLCIE SOBIE TYTUŁ PRAWNA,WPROWADZACIE CZYTELNIKÓW W BŁAD ZAMIAST EDUKOWAĆ PRAWNIE.pIS POPEŁNIA PRZESTĘPSTWO ŁAMIĄC KONSTYTUCJE A WY PISZECIE ,ZE ZMIRZA DO ZAKOŃCZENIA KONFLIKTU. nIE OGŁUPIAJCCIE LUDZI,WSTYD!

  • ja(2016-01-13 08:52) Odpowiedz 00

    AZ strach cos pisac teraz,PIS to najbardziej agresywna partia,ludzie wybraliscie to macie.Zachlannosc ludzka nie ma granic.Zgubilo was 500 zl na dziecko,wiedzieli co robia.Ale prosze pomyslec,jak ktos jest biedny i ma piecioro dzieci to z MOPS dostaje na kazde dziecko,a jak bedzie dodatek na kazde dziecko ,to z MOPS mu zabiora a dadza to co kazdemu,ile wiec zyska taki biedny nic ,a bogaty wzbogaci sie jeszcze bardziej.Czepiali sie Ruskich ,teraz Niemcow,a moze Kaczynski chce byc Napoleonem