statystyki

Więźniowie skarżą się na funkcjonariuszy. I żądają rekompensaty

autor: Tomasz Żółciak17.12.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.12.2015, 08:47
W tym roku zatrudnionych jest ok. 25 tys. osadzonych (z tego ok. 10 tys. odpłatnie), co stanowi tylko ponad 35 proc. ogółu przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych.

W tym roku zatrudnionych jest ok. 25 tys. osadzonych (z tego ok. 10 tys. odpłatnie), co stanowi tylko ponad 35 proc. ogółu przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych.źródło: ShutterStock

Niemal 70 proc. wszystkich pozwów o odszkodowanie od Skarbu Państwa za działania urzędników dotyczy funkcjonariuszy zakładów karnych. Swoich ewentualnych błędów nie muszą się obawiać np. samorządowcy.

Urzędnik też człowiek – ma prawo do błędu. Pytanie jednak, czy udaje się go pociągnąć do odpowiedzialności. Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) przygotowało na prośbę DGP wykaz spraw o odszkodowania z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez urzędników.

W 2014 r. do sądów rejonowych wpłynęło niemal 2800 spraw tego typu. Aż 1930 z nich dotyczyło szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy zakładów karnych. Przeciwko pracownikom jednostek innych niż zakłady karne, ale podległym ministrowi sprawiedliwości (MS nadzoruje m.in. areszty śledcze, sądy powszechne, schroniska dla nieletnich i zakłady poprawcze) złożono 430 spraw. Z kolei z samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej w sądach rejonowych sądzono się 145 razy. Spokojne głowy mogą mieć samorządowcy – przeciwko nim złożono tylko 22 pozwy, oraz urzędnicy podlegli Ministerstwu Edukacji (pięć spraw).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane