statystyki

PiS: Przy obecnym trybunale nie rozwalimy układu

autor: Grzegorz Osiecki17.12.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.12.2015, 08:30
rząd PiS, rząd, Kaczyński, Błaszczak, dyktatura

Trybunał sądzi, że ma nieograniczoną władzę, twierdzą politycy PiSźródło: Agencja Gazeta

Partia rządząca odkłada na bok ustawę medialną, priorytet to jak najszybsze uchwalenie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Reklama


Reklama


Nie chcemy toczyć wojen na kilku frontach, więc na razie wstrzymujemy się ze złożeniem ustawy medialnej – usłyszeliśmy od polityka Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego ustawa zostanie zgłoszona nie w grudniu, ale w styczniu. Teraz PiS chce przegłosować zmianę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Prace nad nią mają się toczyć w bardzo szybkim trybie, teoretycznie można to zrobić w dwa tygodnie. W grudniu marszałek Sejmu zwołał jeszcze dwa posiedzenia izby. Wczoraj zapadła decyzja o wprowadzeniu ustawy do porządku obrad Sejmu, dziś ma się odbyć jej pierwsze czytanie, a już na posiedzeniu na początku przyszłego tygodnia ustawa będzie prawdopodobnie przyjęta i przesłana do Senatu. Ten będzie miał okazję przyjąć ją jeszcze przed świętami. Gdyby były jakieś poprawki Senatu, Sejm może się odnieść do nich na posiedzeniu 29 i 30 grudnia, które jest planowane w związku z pierwszym czytaniem projektu budżetu na 2016 r.

W takim scenariuszu ustawa weszłaby w życie na przełomie stycznia i lutego. Wtedy TK przestanie się liczyć jako realna siła kontrolująca rządzących. Sprawi to m.in. zapis mówiący o tym, że niezakończone postępowania w trybunale, które prowadzi inny liczebnie skład niż ten, który przewiduje nowa ustawa, trzeba będzie zacząć od początku. To spowoduje, że termin rozpatrywania poszczególnych spraw od momentu wpłynięcia do rozstrzygnięcia znacząco się wydłuży. W tym czasie będą wygasały kadencje kolejnych sędziów trybunału i nominaci PiS będą stanowili większość w izbie.

Do tego nowa ustawa nie wyklucza, że siedziba sądu konstytucyjnego może się znaleźć poza stolicą. Pół żartem, pół serio można od polityków PiS usłyszeć, że chodzi o Przemyśl.

– To koniec trybunału, ta propozycja jest nie do zaakceptowania: zmienia konstytucję bez zmiany konstytucji – przekonuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ludowcy, ale też PO zapowiadają zaskarżenie ustawy PiS; taki krok rozważa także Nowoczesna. Tyle że zaskarżenie prawdopodobnie nie będzie skuteczne.

Politycy PiS bronią zmian w trybunale i pomysłu ustawy, argumentując, że inaczej zmiany zapowiedziane przez partię rządzącą byłyby blokowane. – Trybunał nabrał pewności, że w zasadzie ma władzę nieograniczoną. Coraz powszechniej się mówi, że TK stał się trzecim ustawodawcą tzw. negatywnym, mówił nie tylko, co jest niezgodne, ale wskazywał, jak powinno wyglądać docelowe rozwiązanie – argumentuje poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Według polityków PiS chodzi m.in. o ustawę medialną czy zmiany w prokuraturze oraz połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

– Jeśli będzie obecny trybunał, to nie rozwalimy układu – mówi nam polityk PiS. Choć nie wszyscy są entuzjastami nowej politycznej linii. – Nie wiem, dokąd idziemy, ale idziemy za ostro. Odwróci się od nas centrowy elektorat, który dopiero do nas przyszedł – ocenia inny z polityków PiS.

Z powodu zmian w ustawie o TK nieco później wejdą w życie zmiany w mediach publicznych. Ustawa medialna będzie podzielona na dwa akty prawne. Pierwszy trafi do Sejmu w styczniu. Ma dotyczyć zmian organizacyjnych w mediach publicznych, co pozwoli PiS dokonać w nich zmian kadrowych. Dopiero w dalszej kolejności mają być podjęte prace nad zmianą sytemu finansowania.

Trybunał sądzi, że ma nieograniczoną władzę, twierdzą politycy PiS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • dsf(2015-12-17 08:55) Odpowiedz 2417

  "PiS: Przy obecnym trybunale nie rozwalimy układu" Wniosek: Chcemy robić rzeczy sprzeczne z Konstytucją, więc nie chcemy nad sobą żadnej kontroli. Szanowni Państwo, proszę zapięć pasy i pożegnać się ze swoimi konstytucyjnymi prawami. Będzie jazda.

 • pikuś(2015-12-17 08:54) Odpowiedz 2420

  Cóż, to będzie najbardziej znienawidzony i szkodliwy rząd oraz sejm w historii Polski od 1989 r. Oni raczej nie dotrwają do końca kadencji. Rząd, który chce walczyć z jakimś układem, sam tworzy jeszcze gorszy układ.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Janka(2015-12-17 09:16) Odpowiedz 2416

  Tytuł powinien brzmieć Przy obecnym trybunale nie rozwalimy Polski . Ale patrząc na to co robią nie jest to takie pewne Za cztery lata zaśpiewamy (jak będziemy mieli siłę ) Miałeś chamie złoty róg Został ci sie jeno sznur .

 • Spidersnort(2015-12-17 09:47) Odpowiedz 209

  Chciałabym zapytać Prezesa, który przepis Konstytucji stoi mu na drodze do rozwalenia układu. Który będzie przeszkadzał mu działać i w związku z tym będzie łamany mogąc w ogóle stać się przedmiotem prac TK, które jak wiemy nie działa ex officio, a jedynie na wniosek i samo z siebie na pisowskie prace komisyjne się nie rzuci?

 • kacperek(2015-12-17 08:26) Odpowiedz 1622

  TK to dziecko Jaruzela.Trzeba je wylać razem z kąpielą.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • x(2015-12-17 10:24) Odpowiedz 137

  Sędziowie wybierani przez Sejm tj. przez polityków, sami również są/będą polityczni - nie oszukujcie się. Taki Rzepliński nie dość, że niegdyś należał w PZPR (ciekawe dlaczego?), to lata później startował z namaszczenia PO na Rzecznika Praw Obywatelskich i następnie do TK. Tylko naiwniak sądzi, że w tego typu sytuacjach nie obowiązuje żaden dług wdzięczności. I jeszcze jedno: prawdziwy fachowiec nie babra się w polityce, bo... po prostu nie musi (i nie ma czasu).

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Pisowiec(2015-12-17 10:31) Odpowiedz 127

  Sąd sądem ale sprawiedliwość po naszej (PIS)stronie musi być !

 • Bogdan Bankowy(2015-12-17 12:55) Odpowiedz 911

  .I TVN ulepił „Im Złotego Cielca Peteru”., i stanął on rozświetlony jupiterami, a Oni padli na kolana,..I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta gdy przed Nimi stanął On -Peteru ". Darł pysk najmocniej robiąc sobie na tych frajerach przez ekran krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru. Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Wiem jedno Krzywonos też wie i proponuje miesięcznicę obrony demokracji - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. To jet to czym cuchnie ten Posąg.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • monika(2015-12-17 08:50) Odpowiedz 88

  Z czego się ten głupek śmieje? z siebie się śmieje

 • dziadek Franek(2015-12-17 12:28) Odpowiedz 612

  -Czy Rzepliński stanie przed sądem? Panie Rzepliński jak to było z tym złamaniem konstytucji i przygotowaniami do zamachu stanu ze strony koalicji PO-PSL-TK. ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • rp(2015-12-17 14:22) Odpowiedz 65

  I bardzo dobrze. Tych kilku dziadów z PZPR życiorysami to taki bezpiecznik by zmiany w Polsce nie poszły w dobrym kierunku. Kontrola konstytucyjności jest w rzeczywistości zazwyczaj bardzo subiektywna a przez to ci ludzie mają w rzeczywistości władzę większą niż założona przez konstytucję. Mogą praktycznie wszystko uwalić - to tylko kwestia odpowiednio kreatywnej interpretacji rozpisanej potem na te dwadzieścia stron uzasadnienia. Wszystko może naruszać (albo nie) np. zasadę równości wobec prawa albo równowagi władz. To są klauzule na tyle ogólne, że można pisać co dusza zapragnie. Rozwalić ten quasi super -sąd i zmieniać Polskę! Brawo pis!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mirek(2015-12-17 18:03) Odpowiedz 51

  NAJLEPSZY UKŁAD TO KACZYŃSKI-RYDZYK.Jak orzekł prezes dzięki temu układowi wygrali wybory.BYĆ MOŻE PREZES PONOWNIE SIĘ ZAKIWAŁ Do Bogdana Bankowego-odpal wrotki do "Gościa Niedzielnego" lub zacznij myśleć.MYŚLENIE NIE BOLI,NIE BÓJ SIĘ,WARTO PRÓBOWAĆ.Chociaż biorąc pod uwagę poziom Twoich wpisów na inne tematy to chyba byłoby to usiłowanie nieudolne.

 • Krzysztof(2015-12-17 14:23) Odpowiedz 24

  I bardzo dobrze. Tych kilku dziadów z PZPR życiorysami to taki bezpiecznik by zmiany w Polsce nie poszły w dobrym kierunku. Kontrola konstytucyjności jest w rzeczywistości zazwyczaj bardzo subiektywna a przez to ci ludzie mają w rzeczywistości władzę większą niż założona przez konstytucję. Mogą praktycznie wszystko uwalić - to tylko kwestia odpowiednio kreatywnej interpretacji rozpisanej potem na te dwadzieścia stron uzasadnienia. Wszystko może naruszać (albo nie) np. zasadę równości wobec prawa albo równowagi władz. To są klauzule na tyle ogólne, że można pisać co dusza zapragnie. Rozwalić ten quasi super -sąd i zmieniać Polskę! Brawo pis, do przodu!

 • wojtek(2015-12-17 15:51) Odpowiedz 20

  Oj, popatrz Wańka, jakie błazny, Toż bez wyroku po pięć lat, A mordy im się tak rozlazły, Że mogą opluć cały świat,

 • racja(2015-12-17 20:39) Odpowiedz 10

  No racja, ale bez normalnych mediów dorobią Wam taką "gębę", że społeczeństwo was już nie pozna. Trzeba to rozważyć.

 • XERO(2015-12-18 07:13) Odpowiedz 01

  Sędziowie T.K. otrzymują 20 000 pln co m-c pracując średnio po 2 dni w tyg. , potem dalsza praca np. na uczelni.....Czy biedne PAŃSTWO POLSKIE stać na utrzymywanie tego tworu i każdego sędziego przez lat 9 plus na koniec pół roczna odprawa i następnie stan spoczynku z emeryturą 70 % ?Wyroki i tak nie raz zapadają w trzyosobowym składzie....tak mocno tyrają....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama