statystyki

Publikacja wyroku TK bez wpływu na stanowisko prezydenta. Duda nie przyjmie ślubowania kolejnych sędziów

16.12.2015, 12:58; Aktualizacja: 16.12.2015, 14:09
Andrzej Dera

Andrzej Deraźródło: newspix.pl

Andrzej Dera przypomniał, że prezydent Duda mówił już wcześniej, że Sejm poprzedniej kadencji w sensie proceduralnym wybrał sędziów w sposób wadliwy, z naruszeniem prawa. Zaznaczył, że w sensie prawnym tamte decyzje zostały uchylone przez obecny parlament, Sejm tej kadencji wybrał pięciu sędziów, a prezydent przyjął od nich ślubowanie.

Reklama


Reklama


Dera stwierdził, że w świetle prawa nie ma podstawy do złożenia ślubowania przez sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, gdyż nie ma uchwał o ich wyborze. "One w świetle prawa nie istnieją. Istnieją tylko te ostatnie, którymi Sejm wybrał pięciu sędziów" - dodał.

"Dzisiaj w świetle prawa i konstytucji mamy skład 15-osobowy, bo to są decyzje autonomiczne Sejmu. Prezydent ani TK nie może ingerować w to, co autonomicznie wybiera Sejm" - powiedział prezydencki minister. Dodał, że "orzeczenie TK nie działa wstecz".

Również szef biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski mówił w środę w TVN24, że prezydent uważa sprawę zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego za zamkniętą. "Przyjął ślubowanie od pięciu nowo wybranych sędziów wybranych przez Sejm tej kadencji. Nie może zaprzysiąc tej trójki, o której mowa dzisiaj, ponieważ wtedy ta liczba sędziów TK byłaby niezgodna z prawem" - zaznaczył. Podkreślił, że orzeczenie TK w stanowisku prezydenta niczego nie zmienia.

Tak samo do sprawy odnosi się przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Stanisław Piotrowicz (PiS). "Proszę nie mącić obywatelom w głowach" - mówił w środę w Sejmie dziennikarzom. "Trybunał (3 grudnia - PAP) stwierdził o niekonstytucyjności ustawy uchwalonej przez PO, a nie stwierdzał, że wybory są ważne czy nieważne. Wybory sędziów TK to jest suwerenna decyzja parlamentu. TK stwierdził tyle i tylko tyle, że ustawa uchwalona przez PO jest niezgodna z konstytucją, zezwalała na wybór trzech sędziów, a w pozostałych punktach była niekonstytucyjna" - mówił.

Dopytywany, czy prezydent po publikacji wyroku nie musi przyjąć ślubowania trzech sędziów (których wybór był w ocenie TK konstytucyjny - PAP), odpowiedział, że "niczego nie musi". "Jeśli naciskacie na prezydenta, żeby zaprzysiągł dalszych sędziów, to nakłaniacie go do złamania konstytucji. Po zaprzysiężeniu kolejnych sędziów TK liczyłby 18 sędziów; wedle konstytucji trybunał liczy 15 sędziów. Przyjmowanie ślubowania od dalszych osób jest złamaniem konstytucji, proszę nie namawiać do tego prezydenta" - powiedział.

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie ustawy o TK z czerwca tego roku. Zgodnie z konstytucją, wyrok TK wchodzi w życie po publikacji w dzienniku urzędowym.

3 grudnia TK uznał, że niekonstytucyjny jest zapis ustawy o TK, który był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch sędziów TK - w miejsce tych, których kadencje wygasają w grudniu. Przepis ten uznano zaś za konstytucyjny jako podstawę wyboru trzech sędziów mających zastąpić tych, których kadencje mijały 6 listopada (czyli za kadencji poprzedniego Sejmu). Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm. Dodali, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią TK "w pełnym tego słowa znaczeniu".

W listopadzie większość sejmowa uznała, że wybór sędziów dokonany w poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej, a następnie wybranych zostało 5 nowych sędziów. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • wruum(2015-12-16 14:19) Odpowiedz 227

    teraz czekam na decyzję Prezesa TK, który pokaże drzwi piątce nielegalnych. Zobowiązuje go do tego prawo - wyrok został opublikowany. Przyjmie do pracy trzech, o ich ślubowanie prześle PAD poleconym - podpisy poświadczone notarialnie

  • moher(2015-12-16 13:45) Odpowiedz 123

    Duda może iść w zaparte, ale teraz Jaruś będzie miał na niego mocnego haka. Jak tylko Duda się wychyli, Jaruś zaraz postawi go przed Trybunałem Konstytucyjnym za deptanie Konstytucji.

  • Bicznapis(2015-12-16 15:13) Odpowiedz 92

    Głupi dera niech nie gdera ,a maliniak niech szybko odbierze przysięgę od trzech sędziów legalnie wybranych .Bo inaczej to jest prezydentem kaczym tego gorszego sortu z kurduplem na czele .

  • Inspektopr Prezesów(2015-12-16 15:19) Odpowiedz 87

    POmyleńcy ze Złotym Cielcem stworzonym przez TVN bili piane czyniąc temu złotemu POsągowi Pietru kryptoreklame a tysiące POdobnych ich wspierali. . I usłyszałem kwik Podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta, Juz Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym Was przestrzegał. Wielu już w Niego uwierzyło .Czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Tylko kim i czym cuchnie ten POsąg.

  • !(2015-12-16 13:17) Odpowiedz 722

    Już jest komplet, po co kolejni?

  • effik(2015-12-16 17:21) Odpowiedz 73

    A. "czopek" Duda i tak pójdzie siedzieć więc już nie ma nic do stracenia.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Brawo Panie Prezydencie.(2015-12-16 14:30) Odpowiedz 620

    Ze złodziejami i zdrajcami sie nie rozmawia. Nie Swetru i idiotą od Spageti się udławią ze złości własnym gówn....

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • ZatroskanyObywatel(2015-12-16 14:54) Odpowiedz 44

    Tak trzymać. Brawo

  • dziadek Franek(2015-12-17 07:46) Odpowiedz 31

    czy twoim zdaniem Przemyśl jest odpowiednim miejscem dla nowej siedziby TK ? (SONDA NIESPONSOROWANA)

  • Mirek(2015-12-17 08:12) Odpowiedz 30

    WSTYD.Duda uczniem Kurskiego i kieruje się dewizą "ciemny lud wszystko kupi"????czy kieruje się dewizą prezesa "i nikt nam nie powie,że białe jest białe,a czarne jest czarne" A SAMODZIELNE MYŚLENIE NIE BOLI,WARTO PRÓBOWAĆ

  • as(2015-12-16 13:30) Odpowiedz 28

    Na jego miejscu nie naraziłbym się na delikt konstytucyjny przyjmując te ślubowania. Nie jest chyba samobójca. Ci trzej pierwsi się rzucą do orzekania ze jest przeszkoda w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta bo nieracjonalnie zaprzysiągł 18 z możliwych 15 sędziów TK.

  • sarko(2015-12-16 21:17) Odpowiedz 13

    Trzej niezaprzysiężeni sędziowie TK winni natychmiast odmówić złożenia ślubowania przed Prezydentem, zgodnie z ustawą o TK. Swoim niejasnym statusem tylko mącą i zaogniają sytuację. A tak - zachowają twarz.

  • Mirek(2015-12-17 08:12) Odpowiedz 10

    WSTYD.Duda uczniem Kurskiego i kieruje się dewizą "ciemny lud wszystko kupi"????czy kieruje się dewizą prezesa "i nikt nam nie powie,że białe jest białe,a czarne jest czarne" A SAMODZIELNE MYŚLENIE NIE BOLI,WARTO PRÓBOWAĆ

  • Nikt nie bedzie sedzia w we wlasej sedzioskiej sp (2015-12-16 16:53) Odpowiedz 12

    Nalezy tak trzymac nasza kochana nasza Pani Premier, kochany nasz Panie Prezydencie !!! Z bandytami, potomkmi Lucyfera- szatanami naszej opozycji Lutra,bolszewikow i masonow nie prowadzi sie zadnej dyskusji i zadnych rozmow. Sprowadzic opozycje do Realu jest niemozliwe ! ! ! Wyzsi potomkowie opozycji szatanow, usadowieni sa nieraz na najwyzszych Funkcjach PE. Na przyklad pan Martin Schultz obserwuje jak sam powiedzial, jak przebiega, prosze pani Premier w ich przekonanu tz. "ZAMACH STANU NA ICH DEMOKRACJE" w Polsce. Nie wiem czyje polacenia wykonuje ON, Merkiel czy Putina, czy jednego i drugiego ??? Rzadu Polskiego, ani nas, NAROD POLSKI, nie powinien Tow. straszyc czymkolwiek, bo my sie nie damy i strachu nie mamy ! ! ! Zycze powodzenia i realizacji postanowien jakie z nami zostaly zawarte. Szczesc Panie Boze .

  • jorry123(2015-12-16 22:50) Odpowiedz 02

    i słusznie, bo TK nie miał prawa o tym orzkać, co miałby robić Prezydent.