statystyki

PiS przedstawi "ustawę naprawczą" TK na najbliższym posiedzeniu Sejmu?

14.12.2015, 13:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 14:45
Trybunał Konstytucyjny,

Trybunał Konstytucyjny, PAP/Paweł Supernak źródło: PAP

Ustawa naprawcza o Trybunale Konstytucyjnym - prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Sugerowali to podczas wystąpienia w Sejmie posłowie PiS.

Reklama


Reklama


Posłanka Marzena Machałek uważa, że na konieczność zmian wskazywali między innymi uczestnicy marszów, zorganizowanych w sobotę i niedzielę. "Protesty wczoraj, protesty przedwczoraj, pokazują, że potrzebna jest naprawa Trybunału Konstytucyjnego, potrzebna jest poprawiona ustawa o Trybunale." Posłowie PiS nie precyzowali na razie jakie zapisy znajdą się w nowej ustawie dotyczącej Trybunału, ale - jak mówiła posłanka Machałek - nie mogą one budzić żadnych wątpliwości. Ustawa ma też nie dopuścić do manipulowania Trybunałem i upartyjniania go. Dzięki ustawie Trybunał ma stać na straży dobra narodu, a nie reprezentować interesy jakiejkolwiek partii - mówiła parlamentarzystka.

Posłanka Marzena Machałek uważa, że PiS ma prawo dokonywać daleko idących zmian w ustawie o Trybunale, bo w ten sposób "naprawia prawo". "Trudno podważać prawo większości do naprawiania prawa, które uważamy za złe" - mówiła.

"Zmiana ustawy o Trybunale jest potrzebna, chyba wszyscy to widzimy. My zapowiadamy rzeczywiście, że chcemy tę ustawę zmienić, wymaga to doprecyzowania wielu rzeczy" - mówił Sasin w poniedziałek w TVN24.

Pytany, czy prawdą są informacje dziennika "Fakt", że w projekcie jest zapis, iż TK będzie musiał orzekać w pełnym składzie, co spowoduje konieczność włączenia do orzekania pięciu wybranych ostatnio nowych sędziów TK, Sasin powiedział: "Nie ma żadnej podstawy, żeby odmawiać tym pięciu sędziom prawa do orzekania, Trybunał ma 15 członków w tej chwili, nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym składzie orzekał".

"Po to jest 15 sędziów, żeby ten Trybunał mógł orzekać w pełnym składzie" - dodał. Pytany, czy projekt trafi pod obrady już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, odpowiedział, że "wejdzie, kiedy będzie gotowy".

Także według posła PiS Maksa Kraczkowskiego możliwe jest, że Sejm zajmie się projektowaną nowelizacją ustawy o TK już na najbliższym posiedzeniu. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów projektu, powiedział tylko, że "na pewno trzeba będzie doprecyzować wiele zapisów", by nie było "dowolności interpretacji".

Z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że pomysły PiS, o których donoszą media, "dotyczą obecnej sytuacji, a nie tego, co powinno być w przyszłości". "Uważam, że orzekanie w pełnym składzie tak naprawdę to będzie rodzaj paraliżu Trybunału; wystarczy, że jeden sędzia będzie chory, czy z jakichś powodów będzie wyłączony, Trybunał nie będzie mógł się zebrać" - dodała.

Według niej w przyszłości "można się zastanowić", jak zmienić ustawę, ale w pierwszej kolejności "trzeba wykonać wyroki Trybunału". "Nie może być tak, że jest bałagan, łamie się prawo, nie porządkuje się tego i robi się nową ustawę, która w związku z tym też będzie łamała prawo" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Pytana przez dziennikarzy, czy spodziewa się, że nowelizacja ustawy o TK będzie głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, Kidawa-Błońska powiedziała, że nie zna porządku obrad posiedzenia, ale "wszystko jest możliwe". "Jeżeli ktoś jest nieudolny w rządzeniu, będzie zaraz chciał zawłaszczyć wszystkie instytucje, żeby nikt nie mógł skrytykować, jeśli źle działają" - powiedziała.

Oceniła, że "w tej chwili zgłaszanie, iż potrzebna jest nowa ustawa o Trybunale, to jest taka próba zaciemnienia tego złego, co się w tej chwili wydarzyło i usprawiedliwianie nie wykonywania wyroków TK".

Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru na konferencji prasowej mówił, że na zaplanowanym we wtorek posiedzeniu Konwentu Seniorów spodziewa się "wrzutki poselskiej" w postaci projektu kolejnej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Zwracałem już kolegom z PiS uwagę, że jeśli będziemy w takim szybkim tempie przyjmować tak poważne dla państwa ustawy (...), to pewnego dnia wysadzą naszą ojczyznę w powietrze" - stwierdził. Dodał, że podczas prac nad istotnymi projektami powinny odbywać się konsultacje międzyresortowe, społeczne oraz powinny powstawać i być wykorzystywane ekspertyzy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w piątek w telewizji Republika, że według niego możliwym rozwiązaniem problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest uchwalenie ustawy o TK.

"Sądzę, że jedyną możliwością jest ustawa naprawcza, która doprowadziłaby Trybunał do takiego stanu, w jakim być powinien. Są tutaj ograniczenia konstytucyjne i nie można poza te ograniczenia wyjść w żadnym wypadku, ale taka ustawa naprawcza powinna być wkrótce uchwalona, bo bez tego z tego stanu nie wyjdziemy" - ocenił. Poinformował wówczas, że PiS już rozpoczęło prace nad takim aktem prawnym.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Inspektor(2015-12-14 17:11) Odpowiedz 46

  Bardzo dobrze ,zgodnie z Konstytucją prace TK reguluje ustawa a ona może zawierać stwierdzenie że to Pan Prezydent wyznacza przewodniczącego TK. No i Rzepiński będzie lizał koperty!

 • Dyrektor(2015-12-14 18:02) Odpowiedz 30

  Wystarczy konwalidacja uchwałą naprawczą towarzysza prokuratora P.

 • Petru znowu bzdury plecie??przecież PO+PSL wprost (2015-12-14 19:38) Odpowiedz 12

  goniło ze swoimi POmysłami ustaw robionych na kolanie.Cała Polska wrzała,a Komorowski przepychał wszystko i POdpierał się swoim TK,który orzekał tak jak PO+PSL chciało.W ustawie emerytalnej w tej samej sprawie TK,przed rządem Tuska orzekł o niekonstytucyjności,a za Tuska że jest zgodne z konstytucją motywując że kobiety śą wyróżnione rodzeniem i wychowywaniem dzieci i dlatego otrzymały od TK bonus równości płci,....oburzająco śmieszne,dodatkowo TK nie dopatrzył się znamion naruszenia sprawiedliwości społecznej w ustawie emerytalnej,gdzie Tusk z Pawlakiem dali 5-letni okres przejściowy rolnikom,aby mogli nabyć praw do wczesnej emerytury poprzez uzyskanie wieku wymaganego do końca 2008r.60 lat,,dla innych mężczyzn TK uznałże się nie należy.Więc TK uważam za uPOlityczniony i niesprawiedliwy w orzekaniu,POprostu cyrk panie Petru,czyżnie i trzeba to zmienić.....

 • hahahaaa(2015-12-14 17:35) Odpowiedz 15

  "Nie będzie postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezydenta w związku z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i zaniechaniem zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. " ,,,,,,,,, no i co POmyleńcy "już ostatnio Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią ,,,,dencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. A Wy dalej udajecie ,że nie słyszeliście -ogłuchliście? Uwarzyliście zupke w której pływają 3 POdgrzybki i dwa muchomorki i mówicie że Naród ma ją jeść . Zeżryjcie se to sami jak jest taka dobra! ..... .....Jak okradaliście wstecznie z wieku emerytalnego spracowanych od 15r życia robotników to Wam wolno było -to nie był zamach,jak okradaliście wstecznie tych co mieli wymagane lata w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -to też było OK , teraz jak zrobilście zamach ale nie wyszedł to drzecie mordy , że to jest zamach na Was. Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem . "Złoty Cielec "TVNu otworzył "złote Usta" i puścił bąka !--a abonament RTV to Donald zlikwidował?-nie zapytał! ............I usłyszałem "kwik Podobny do głosu Świń odrywanych od koryta " a "Złoty Cielec TVNu -Peteru " darł pysk najmocniej robiąc sobie na frajerach przez TVN krypto-reklamę . Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wyroki ważniejsze niz dobro obywateli też mieli hitlerowcy w Ustawach Norymberskich

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama