statystyki

RPO: 6 tygodni na wydanie aktu zgonu to za długo

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.12.2015, 16:30
Adam Bodnar RPO

Adam Bodnar RPOźródło: newspix.pl

Od 4 do 6 tygodni tyle miał czekać obywatel na wydanie aktu zgonu swojej matki od zgłoszenia jej śmierci. Taką informację uzyskał w jednym z warszawskich urzędów stanu cywilnego.

Reklama


Reklama


– Taki okres oczekiwania na podstawowy dokument dla każdego obywatela stanowi poważny problem dla normalnego, codziennego funkcjonowania – wskazuje Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich w liście do Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zwrócił się z prośbą o informację czy resort rozważa podjęcie działań mających na celu usprawnienie pracy urzędów w celu otrzymywania przez obywateli odpisów aktów niezwłocznie po złożeniu wniosków o ich wydanie.

Już raz RPO zwracał uwagę na występujące w praktyce trudności z funkcjonowaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr aktów. W odpowiedzi ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, poinformowano rzecznika o korzyściach związanych z wprowadzeniem Systemu Rejestrów Państwowych, którego częścią jest aplikacja Źródło, umożliwiająca prowadzenie rejestru. Wyjaśniono również, „że to nie wdrożenie Systemu Rejestrów Państwowych, ale obowiązujący poprzednio niespójny model ewidencji ludności, sprzyjający powstawaniu niezgodności pomiędzy rejestrami prowadzonymi na różnych szczeblach, a także opóźnień w zasilaniu zbioru centralnego, powodował utrudnienia dla obywateli”.

Jednocześnie w piśmie znalazło się zapewnienie, że „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dokłada wszelkich starań, aby zgłaszane przez urzędy problemy były wyjaśniane i naprawiane na bieżąco”. Nadal jednak nie zostały one rozwiązane, o czym świadczą kolejne skargi obywateli – wskazuje RPO.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2015-12-12 13:39) Odpowiedz 60

  Tak jest panie RPO -jak juz dozyją do wieku emerytalnego których z POmoca pańskiego biura okradliście z tych emerytur to 6 tygodni aby się Ubezpieczyciel dowiedzial,że nie ma co płacić tej bajońskiej emerytury to faktycznie duzo. Prawdą jest tez że Narod za dlugo żyje ! Nierób pan z siebie też takiego działacza -jesteś pan dupowłaz PO i tyle a społeczeństwo masz gdzieś. -weź się do uczciwej pracy : 1.a dlaczego kazdy nie może wykupić dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego KRUSU - jak to jest ,że banda bogatych PSLowskich dzialaczy z calymi tabunami dziecek leczy się na koszt pozostalych obywateli gdy reszta ludzi musi placić taka cięzka kase za to że zyja w ZUSie . A RPO na to patrzy i udaje że deszcz pada. 2.Krzywonos i jej POplecznicy. Kochani jak bardzo trzeba byc POdłym aby samemu iść za taką kase na emeryture w wieku 56 lat i optować za tym aby ludzie którzy pracowali od 15 roku zycia na emeryture szli w wieku 67 lata.!! 3..Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

 • Prawda(2015-12-14 08:22) Odpowiedz 20

  1 ..... . a dlaczego każdy nie może wykupić dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego KRUSU - jak to jest ,że banda bogatych PSLowskich dzialaczy z calymi tabunami dziecek leczy się na koszt pozostalych obywateli gdy reszta ludzi musi placić taka cięzka kase za to że zyja w ZUSie . A RPO na to patrzy i udaje że deszcz pada. 2. Krzywonos i jej POplecznicy. Kochani jak bardzo trzeba byc POdłym aby samemu iść za taką kase na emeryture w wieku 56 lat i optować za tym aby ludzie którzy pracowali od 15 roku zycia na emeryture szli w wieku 67 lata.!! 3..Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

 • profi(2015-12-11 23:50) Odpowiedz 10

  ILE ??? Czysty ,,byznes,, dla ... spalarni. Amen.

 • alejaja(2015-12-12 19:29) Odpowiedz 10

  Panie RPO - i dzieki temu wydłuzył sie nam czasokres życia . Wal Pan do Donalda niech POdniesie znów wiek emerytalny

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama