statystyki

Witek: Orzeczenia Trybunału ukażą się o czasie

10.12.2015, 15:50; Aktualizacja: 10.12.2015, 15:55
Elżbieta Witek

Elżbieta Witek, Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta źródło: Agencja Gazeta

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ukażą się o czasie w Dzienniku Ustaw - zapewniła w Sejmie rzecznik rządu Elżbieta Witek. Trybunał wydał dwa wyroki dotyczące wyboru sędziów: 3 i 9 grudnia. Żadne z orzeczeń nie zostało do tej pory opublikowane w Dzienniku. "Pani premier dochowa wszelkich terminów, wszystko będzie się odbywało zgodnie z obowiązującymi przepisami" - podkreśliła Elżbieta Witek.

Reklama


Reklama


Według Konstytucji, wyrok należy ogłosić "niezwłocznie". Jednak wewnętrzne zasady w Rządowym Centrum Legislacji, które zajmuje się publikacją sentencji wyroków Trybunału, mówią o pięciu a nawet siedmiu dniach na ogłoszenie orzeczenia.
Elżbieta Witek pytana o konflikt wokół Trybunału i wyboru pięciu sędziów powiedziała, że kryzys zapoczątkowała Platforma Obywatelska i to ona ponosi całkowitą odpowiedzialność za obecną sytuację. Rzecznik rządu przypomniała, że to PO w październiku wybrała pięciu sędziów,choć powinna wskazać tylko trzech, którym kadencja kończyła się w listopadzie.

Rzecznik Rządu odniosła się też do wypowiedzi prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Zapowiedział on, że sędziowie wybrani przez nową ekipę rządzącą i zaprzysiężeni przez prezydenta, nie będą dostawali do rozpatrywania żadnych skarg. Zdaniem Witek prezes Trybunału wdał się w polityczny spektakl. Dodała, że Rzepliński powinien się zdecydować, czy pełni właściwą funkcję.

Wojna wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa niemal od początku nowej kadencji Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość unieważniło uchwałami wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wybrał poprzedni Sejm głosami PO i PSL. Następnie wybrano pięciu nowych sędziów rekomendowanych przez PiS.

Prezydent, nie czekając na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, odebrał ślubowania od nowych sędziów. Tymczasem sąd konstytucyjny uznał, że PO w zgodzie z ustawą zasadniczą 8 października wybrała trzech sędziów, a tylko dwóch ze złamaniem prawa. Obecnie więc mamy sytuację, że trzech sędziów czeka nadal na zaprzysiężenie, a ślubowanie złożyło pięciu nowych wskazanych przez PiS.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • bolo(2015-12-10 16:41) Odpowiedz 20

    A ja mam pytanie z innej serii: czy włascicielem GazetyPrawnej jest Ringier Axel Springier - niemiecka spółka, która kontroluje 80% gazet w Polsce. To tłumaczyłoby waszą linie - służba Berlinowi. A Berlin nie boi sie tak żadnej innej partii jak własnie PiS. Co na to armia lemingów ?

  • magister(2015-12-10 16:33) Odpowiedz 11

    Dlaczego wszystkie media łącznie z #gazetaprawna podają: "Prezydent, nie czekając na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, odebrał ślubowania od nowych sędziów." Skoro TK orzekł nieodwołalnie, że Prezydent nie mógł odebrać ślubowania od nowych sędziów bo nie byli sędziami. Dlaczego nie byli sędziami? Bo w chwili gdy dokonywano ich wyboru przynajmniej 3 stanowiska sędziowskie były już zajęte. Prawo jest jasne i logiczne, także proszę pisać zgodnie z wiedzą. Prezydent odebrał przysięgę od osób wybranych uchwałą Sejmu, które sędziami nie są.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama