statystyki

Barca nie zastrzeże konturów swego herbu

autor: Sławomir Wikariak10.12.2015, 14:09; Aktualizacja: 10.12.2015, 14:11
Stadion FC Barcelona

Stadion FC Barcelonaźródło: ShutterStock

Słynny klub piłkarski z Barcelony przegrał przed Sądem Unii Europejskiej sprawę o zarejestrowanie jako znaku towarowego konturów swego herbu. Tylko on mógłby wówczas sprzedawać koszulki z takim oznaczeniem.

Reklama


Reklama


FC Barcelona

FC Barcelona

źródło: Materiały Prasowe

Sprzedaż koszulek, czapeczek czy gadżetów z logo klubu piłkarskiego to gigantyczny biznes. Nic więc dziwnego, że Fútbol Club Barcelona pilnuje praw do swojego herbu, który jest zastrzeżony jako znak towarowy (na obrazku po lewej). Teraz próbował pójść jeszcze dalej i zarejestrować w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) wspólnotowy znak towarowy w postaci samego kształtu (obrysu) tego herbu (na obrazku po prawej). Chciał zabezpieczyć prawa do tego znaku m.in. dla wyrobów z papieru, odzieży i działalności sportowej.

W maju 2014 r. OHIM oddalił zgłoszenie do rejestracji uznając, że oznaczenie w postaci kształtu herbu nie jest w stanie zwrócić uwagi konsumentów na pochodzenie handlowe towarów i usług. Innymi słowy, odbiorcy nie byliby w stanie powiązać, że obrys na koszulce wskazuje na klub piłkarski z Barcelony.
Prawnicy klubu zaskarżyli tę decyzję do Sądu Unii Europejskiej. Ten właśnie oddalił skargę w całości.

„Sąd w dzisiejszym wyroku potwierdził, że żadna z cech charakterystycznych analizowanego oznaczenia nie zawiera uderzającego elementu, który mógłby przyciągnąć uwagę konsumentów. Znak towarowy objęty zgłoszeniem byłby bowiem odbierany przez konsumentów jako uproszczona forma i nie pozwalałby im na odróżnienie towarów i usług posiadacza tego znaku od towarów i usług innych przedsiębiorstw” – można przeczytać w komunikacie prasowym Sądu.

Sąd podkreślił również, że herby są powszechnie używane w obrocie gospodarczym dla celów czysto dekoracyjnych bez pełnienia przez nie funkcji znaku towarowego. Dlatego sam kształt herbu nie posiada charakteru odróżniającego.

Wyrok Sądu Unii Europejskiej z 10 grudnia 2015 r., sprawa T-615/14

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama