statystyki

Ziobro ws. TK: Trybunał orzekł, że nieprawidłowo zastosowano ustawę. To nie jest jego kompetencja

09.12.2015, 21:11; Aktualizacja: 09.12.2015, 21:25
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP

„Szanujemy wyrok czy ustawa jest zgodna z konstytucją, ale jeśli chodzi o ocenę, czy ustawa została prawidłowo zastosowana, to trudno mówić o szacunku, bo to nie jest kompetencja Trybunału” – powiedział w środę minister w „Polsat News”.

Reklama


Reklama


Jak dodał, „Trybunał jest sądem, sąd to trzecia władza; a trzecia władza też podlega ograniczeniom". "To nie wszechwładza i władza arbitralna, która może wszystko” - dodał.

Minister wskazał, że Trybunał Konstytucyjny ma prawo orzec, czy akt normatywny niższego rzędu, np. ustawa, jest zgodny z konstytucją czy też nie, bo „to sąd, który sądzi prawo”. Trybunał - jak mówił - nie sądzi ludzi, ich czynów i zastosowania prawa w praktyce.

Minister ocenił, że prezydent Andrzej Duda słusznie wstrzymuje się z zaprzysiężeniem trzech osób wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ich zgłoszenie nastąpiło z naruszeniem prawa. „Ustawę, która zdaniem Trybunału jest zgodna z konstytucją, nieprawidłowo zastosowano; a tego już nie może widzieć Trybunał, bo nie może tego zbadać” – powiedział.

Jak dodał, jeżeli sędziowie zostaliby prawidłowo wybrani, prezydent byłby zobowiązany odebrać przyrzeczenie. Przypomniał jednocześnie, że Sejm ocenił proces wyboru i uznał, że parlament poprzedniej kadencji się pomylił.

Zdaniem ministra, specyfika TK polega na tym, że jest bardzo upolityczniony. „Trybunał Konstytucyjny orzeka na podstawie bardzo ogólnych norm, jaką jest konstytucja; liczą się poglądy i przekonania sędziów, a sędziowie wybierani są przez wskazanie partii politycznych” – powiedział Ziobro.

„W naszej ocenie sprawa jest zamknięta; nawet jeśli się to nie podoba sędziom Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział. „Mamy bardzo mocne argumenty poparte opiniami biegłych (…), że poprzedni Sejm ustawę niewłaściwie zastosował” – dodał.

Jak zaznaczył, na mocy tamtej regulacji w TK na dziewięcioletnią kadencję 15 sędziów, 14 wskazałaby Platforma Obywatelska. „Czy to demokracja, czy to pluralizm jeśli jedna partia zawłaszcza” – pytał retorycznie minister.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • las(2015-12-09 22:16) Odpowiedz 195

    kolejny nawiedzony mr. zero powinien sobie usta szminką wymalować.

  • Piotr(2015-12-09 22:59) Odpowiedz 164

    Ten chłoptaś nawet żadnej aplikacji nie ukończył a kpi z profesoròw prawa z UJ!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • a(2015-12-09 23:54) Odpowiedz 102

    Niebywałe... To po prostu niebywałe! Wierzyc się nie chce, że ten człowiek studiował prawo!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Aleco tam .. AlLeluja i do przodu(2015-12-09 23:08) Odpowiedz 85

    Najśmieszniejsze jest to jak ... ZERO w prawie próbuję uprawiać Erystykę czyli KŁAMANIE dla uwiarygodnienia wcześniejszych KŁAMSTW PIS. ZERO + ZERO = ZERO, ale i robi się ... karierę, Jednakże suma ZER jest groźna dla Społeczeństwa

  • Krzysztof Siekański (2015-12-10 04:11) Odpowiedz 51

    igrzyska dla słuchaczy Radia MaGłośnik

  • TK wydal wyrok na siebie i jest zadowilony czescio(2015-12-10 04:06) Odpowiedz 31

    Szatan wydaje wyrok w swojej sprawie. Czytanie z Księgi Rodzaju 3:9-15.20 Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?” Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Oto Słowo Boże.

  • malinovy(2015-12-10 10:09) Odpowiedz 21

    Co za palant? Brat Błaszczaka? Druga Wazelina Rzeczypospolitej?

  • Mirek(2015-12-10 08:50) Odpowiedz 21

    Ciekawe czy nadal uważa,że ,cyt."I znajdą się dokumenty na Donaldu Tusku/dosłownie/".A tak po ludzku,to WSTYD ,że w XXI w zapomniano czym jest WŁADZA LUDOWA/a właściwie czym była/

  • Emeryt(2015-12-10 09:00) Odpowiedz 22

    Qźwa, ten zero zna się na każdej dziedzinie prawa. A najlepiej na donosach. Chce się rzygać na tego zero.

  • Co naprawede orzekł Trybunał(2015-12-10 11:18) Odpowiedz 20

    ....Oni orzekli tyko ,że nie ma kadencyjności Przewodniczącego i zastanawiali sie czy wybór przewodniczącego powinien być regulowany wewnętrznym regulaminem czy ustawą przez SUWERENA a to oznacza ,że jeżeli SEJM poprawnie wprowadzi Ustawowo kadencyjność przewodniczącego TK (oglaszając zasady wyboru na tą kadencyjność) i określi Ustawowo sposób wyboru tak jak to ma miejsce w innych Przedstawicielstwach gdzie sprawe wyboru "Szefa" reguluje Ustawa to będzie oznaczało ,że obecnego dupowłaza PO juz nie ma