statystyki

Stępień: Sędziowie TK wybrani przez PiS nie są sędziami i nigdy nie będą. Mają status marionetek

09.12.2015, 19:56; Aktualizacja: 09.12.2015, 20:14
Jerzy Stępień

Jerzy Stępieńźródło: DGP

Były prezes TK, pytany w TVP Info o to, ilu sędziów liczy w tej chwili Trybunał Konstytucyjny, odparł, że jego zdaniem 13. "Przy czym trzech nie może wykonywać swoich funkcji, ponieważ wbrew postanowieniom Konstytucji, pan prezydent nie odebrał od nich ślubowania i oni nie mogą przystąpić do wypełnienia swoich obowiązków" - dodał.

reklama


reklama


Zapytany o pięcioro sędziów, od których prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie, powiedział, że "nie są oni sędziami i nigdy nie będą". Mają "status marionetek (...) grają pewną rolę, na pewno nie jest to wykonywanie funkcji sędziego, bo oni nie są sędziami. Postawiono ich w takiej sytuacji, postanowiono z Sejmu zrobić po prostu teatr. Inaczej się tego nie da wytłumaczyć" - mówił Stepień.

Jak dodał, całej sytuacji nie da się oceniać w kategoriach prawnych. "Na to trzeba patrzeć w kategoriach politologicznych, socjologicznych, psychologicznych, może właśnie w cudzysłowie artystycznych, ale na pewno nie w kategoriach prawnych, bo prawo zostało tutaj podeptane. Ono właściwie zostało już podeptane 19 listopada, kiedy wybrano tych kolejnych sędziów" - powiedział.

Podkreślił, że "wyborcy wybierają polityków i powierzają im wykonywanie władzy, ale w granicach prawa". "Zwieńczeniem tego prawa jest Konstytucja i każdy polityk, który przystępuje do wypełniania swoich obowiązków przysięga, że będzie przestrzegał przepisów Konstytucji" - przypomniał.

"Ja najbardziej boleję nad tym, że moje pokolenie prawników wychowało takich prawników; prawników, którzy są takimi nihilistami, którzy np. przyrzekają na Konstytucję - a dotyczy to wszystkich posłów, wszystkich senatorów, także i pana prezydenta - po czym ostentacyjnie na naszych oczach łamią postanowienia konstytucyjne" - dodał.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • Kris(2015-12-09 20:24) Odpowiedz 5469

    Jeśli oni mają status marionetek, to Stępień ma status klauna.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bobek(2015-12-09 21:02) Odpowiedz 4746

    dobrze że powiedział "moim zdaniem" tyle tylko że swoje zdanie może mieć u cioci na imieninach

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • jarek(2015-12-09 22:14) Odpowiedz 4638

    wszyscy którzy plują na p. Stępnia to prymitywy widać siano z butów chamstwo prostactwo zakompleksione.

  • MP(2015-12-09 21:26) Odpowiedz 4444

    Odezwala sie marionetka PO

  • pan ich wychował?ale oni chcą Polski wolnej od....(2015-12-09 20:49) Odpowiedz 4038

    komunistów,którzy nie POzwalają polakom oraz Polsce w odbiciu się od dna przez 26 lat rzekomej POstkomunistycznej demokracji.Wałęsa nie dokonał rewolucji robotniczej do końca i dlatego takie incydenty dziś mają miejsce.W czechosłowacji zrobiono z komuną POrządek w pierwszych dniach wolności inie mają takich komuchowych incydentów jak u nas,a przecież obalanie komuny od nas się zaczęło a najgorzej na tym wyszliśmy....Więc Duda i PIS zrobią z tym porządek,bo wyborcy tego rządają w 50% głosujących.CZAS NA ZMIANY my DOKONAMY !!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • CIekawe czy(2015-12-09 22:37) Odpowiedz 3622

    Najbardziej w sumie smucą mnie opinie ludzi kompletnie nie znających się na rzeczy, ale popierających taki a nie inny pogląd w sprawie "zdeptania" Konstytucji. Boli mnie szczególnie to, że nie zwraca się uwagi, że sędziowie TK są apolityczni, bezstronni, więc mówienie, że wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji zgodnie z Konstytucją jak orzekł TK 2 grudnia trzej sędziowie są sędziami Platformy czy jakiejkolwiek innej partii jest wybitnie nieuprawnione. Pan Prezydent Duda prosił się o Trybunał Stanu i się doczeka, może być spokojny.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ANgelika(2015-12-09 22:59) Odpowiedz 3512

    Dziwni mnie najbardziej to, ze jak PO w czerwcu postąpiło niezgodnie z Konstytucją niewiele sie o tym mówiło a teraz rewolucja.Najsmutniejsze jest to, ze znawcy prawa jak prof. Zoll i pan Stępień nie zawierali wtedy głosu. Nie trzeba znać sie na polityce by jednoznacznie określić, że nie byli sędziowie nie są apolityczni, za to hipokrytami. Praworządność powinna być niezależna od władz rządzących, zwłaszcza, ze sędziowie powinni wzbudzać zaufanie. W tej chwili mam wątpliwości co do uczciwości zajmujących stanowiska sędziowskie. Przykra sprawa.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • warchoł2(2015-12-09 23:27) Odpowiedz 3429

    Mało jest takich ludzi, którzy mają taką odwagę powiedzieć prawdę...Panie prezesie , jesteśmy z panem...

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • guru122(2015-12-09 21:07) Odpowiedz 3337

    ten kraj trzeba solidnie zdekomunizować, pozbawić sprzedajną pookrągłostołową swołocfz wpływu na państwo. Czesi zrobili to już na początku przemian i nie mają kłopotów ze starymi układami, u nas one kwitną w najlepsze. Każda metoda by to zrobić jest słuszna!

  • jorry123(2015-12-09 21:44) Odpowiedz 3032

    odezwał się "specjalista", po raz kolejny stracił okazję, aby siedzieć cicho, przynajmniej nie wyszłoby na jaw, kim naprawdę jest. Towarzyszu Stępień ty tak się znasz na prawie, jak nie przymierzając wilk na gwiazdach.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Brutus(2015-12-09 20:58) Odpowiedz 2840

    Żydowski cymbał!

  • sdfghj(2015-12-09 21:01) Odpowiedz 2732

    Człowieku opamiętaj się. Koniec z tą fasadą. Po pierwsze wyjaśnić śmierć Bł Popiełuszki. A potem samo wszystko zacznie się wyjaśniać...

  • PO - wolno, jak PIS to sędziowie huczą !!!!(2015-12-09 23:07) Odpowiedz 259

    Dziwni mnie najbardziej to, ze jak PO w czerwcu postąpiło niezgodnie z Konstytucją niewiele sie o tym mówiło a teraz rewolucja.Najsmutniejsze jest to, ze znawcy prawa jak prof. Zoll i pan Stępień nie zawierali wtedy głosu. Nie trzeba znać sie na polityce by jednoznacznie określić, że nie byli sędziowie nie są apolityczni, za to hipokrytami. Praworządność powinna być niezależna od władz rządzących, zwłaszcza, ze sędziowie powinni wzbudzać zaufanie. W tej chwili mam wątpliwości co do uczciwości zajmujących stanowiska sędziowskie. Przykra sprawa.

  • Arek(2015-12-10 00:18) Odpowiedz 2514

    Gdzie były te "mądre" głowy w czerwcu jak PO i TK łamało prawo. Wtedy było ok. A teraz jes beeee. Kpina i obłuda tej karykatury.

  • xyz(2015-12-09 22:33) Odpowiedz 2015

    Oj Stępień Stępień buta do sześcianu!

  • e(2015-12-10 05:21) Odpowiedz 176

    Panie prof. Stępień, wstyd nazywac innych sedziow marionetkami, tymi slowami wydal pan sobie swiadectwo

  • pietrunio(2015-12-09 23:59) Odpowiedz 162

    Jaki tytuł ma Stępień?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kutach(2015-12-09 22:10) Odpowiedz 910

    widać, że aparat jest aktywny i płaci za udzielanie się nawet w mediach, których nikt wcześniej w internecie nie komentował. Opanujcie się, bo to i tak tego prawie nikt nie czyta a nawet jeśli to nie wierzy w ten bełkot. Jepać tych co łamią konstytucję

  • Przyszło NOWE .. ze starymim BAŁWANAMI (2015-12-09 22:50) Odpowiedz 812

    No i ... "do boju" ruszyły internetowe OBSZCZYMURKI ze szkółki internetowej ... JANCZARÓW PIS. Wcześniej był pierwszy GANG polityczny ... PO. teraz doszedł do władzy drugi GANG polityczny ... PIS. PRAWO i TRYBUNAŁ to oni mają ... głęboko w DOOPIE podobnie jak niejaki ADOLF ... , kory orzekł bez ceregieli >> PRAWO mnie nie interesuje, mnie interesuje "sprawiedliwość" << Niestety "CIEMNY LUD" ... kupił to w ciemno.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • My mamy wladze na Ziemi i w Niebie, tylko MY !!!(2015-12-10 02:57) Odpowiedz 73

    Szatan wydaje wyrok w swojej sprawie. Czytanie z Księgi Rodzaju 3:9-15.20 Gdy Adam zjadł owoc z drzewa zakazanego, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?” On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?” Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?” Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Oto Słowo Boże.