statystyki

Rodzina nie ponosi konsekwencji złego zachowania spadkobiercy

autor: Patryk Słowik07.12.2015, 14:30; Aktualizacja: 07.12.2015, 14:30
Kogo może wydziedziczyć spadkobierca?

Kogo może wydziedziczyć spadkobierca?źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy rozwikłał spór, który od wielu lat stanowił jeden z najpoważniejszych problemów z zakresu prawa spadkowego i dla doktryny, i dla zwykłych obywateli. Stwierdził bowiem, że konsekwencje związane z wydziedziczeniem dotyczą wyłącznie konkretnej osoby, zaś nie mogą odnosić się do rodziny niegodnego spadku.

Reklama


Reklama


Art. 1008 kodeksu cywilnego stanowi, że spadkodawca może w testamencie wydziedziczyć zstępnych, małżonka i rodziców, jeśli dana osoba:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuściła się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

W takiej sytuacji wydziedziczonemu nie przysługuje nawet prawo do zachowku.

Pojawił się jednak problem praktyczny. Jeden z sądów postanowił w związku z tym skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego. Chodzi o to, czy w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku wydziedziczonego traktuje się tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a w konsekwencji czy udział spadkowy, który by przypadał wydziedziczonemu zstępnemu przypada jego zstępnym. Innymi słowy, czy konsekwencjami wydziedziczenia obarczać można jedynie winnego uchybień, czy też można je rozciągać na całą jego rodzinę, w tym głównie dzieci.

Sędziowie orzekali dotychczas w tej kwestii różnie. W części orzeczeń uznawano, że zamysłem ustawodawcy było umożliwienie ukarania wyłącznie konkretnej osoby. W innych zaś, że spadkobiercy często nie chcieli mieć nic wspólnego ani z wydziedziczonym, ani z jego rodziną, więc spadek należy podzielić pomiędzy pozostałych uprawnionych.

Sąd Najwyższy w ostatniej uchwale uznał, że nie można nakładać sankcji na osoby, które nie zawiniły. Wskazano, że udział spadkowy, który przypadłby z ustawy wydziedziczonemu przez spadkodawcę jego dziecku, przypada zstępnym wydziedziczonego. Mówiąc prościej: jeśli spadkobierca wydziedziczył swojego syna, to wnuk i tak majątek otrzyma.

Uchwała Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2015 roku, sygn. III CZP 85/15.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • a(2015-12-08 08:12) Odpowiedz 00

    to jeden z przykładów ogromnej władzy sędziów będącej min skutkiem nieudolności bez odpowiedzialności ustawodawcy , któremu, którym płaci się sporo, dużo+przywileje na czas itd, nikt się nie „czepia”, doktryna i „zwykli” obywatele mogą sobie „pogadać” albo walczyć z różnym skutkiem, i dalej może być różnie, żeby „zamysłem ustawodawcy” i korzystjących z tego „przekrętasów” nie było „puszczenie z torbami” większości Polaków” ?

  • janek50(2016-01-18 14:34) Odpowiedz 00

    Ciekaw jestem kogo tak naprawdę ta ustawa chroni? Czy aby nie banki .Pod pozorem dbania o zstępnych tak naprawdę chodzi o to by można było z kogo ściągnąc długi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama