statystyki

Ziobro: Połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości za kilka miesięcy. Będzie powrót do afer sprzed lat

05.12.2015, 09:19; Aktualizacja: 05.12.2015, 09:24
Ziobro, sejm, Trybunał

Zbigniew Ziobroźródło: PAP

"Sądzę, że wciągu kilku miesięcy dojdzie do połączenia urzędu Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Prokuratura zacznie skutecznie walczyć z groźną przestępczością w Polsce" - zapowiedział na antenie RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reklama


Reklama


Przez jakiś czas prokuratorem generalnym będzie wciąż Andrzej Seremet. "Ale już nie będzie dalszych wyborów Prokuratora Generalnego" - wyjaśnia Ziobro.

"Widzieliśmy nieudolność działań prokuratury i to nie jest wina pana Seremeta, który jest na pewno świetnym prawnikiem, sędzią. Natomiast ta ustawa była tak nieudolna, że nie mógł nawet skutecznie odwołać przez kilka miesięcy pani prokurator z prokuratury rejonowej, która odpowiadała za, brak działań prokuratury w aferze Amber Gold, co w konsekwencji spowodowało utratę milionów złotych, całego dobytku przez tysiące Polaków"  - tłumaczył minister sprawiedliwości.

Na pytanie, jak będą weryfikowani prokuratorzy, Ziobro odpowiedział: "Weryfikacją będzie ich profesjonalna praca albo brak profesjonalnej pracy i osobistej kultury. Wprowadzimy nowe zasady postępowania dyscyplinarnego, które spowodują, że ludzie, którzy zachowują się w sposób niegodny, w sposób niegodny traktują strony postępowania, zachowują się w sposób nieprofesjonalny, będą usuwani z zawodu znacznie częściej, niż to ma miejsce teraz. Jednocześnie będę chciał spowodować, żeby sędziowie, którzy orzekają mieli większą niezależność, nie tylko w stosunku do polityków, ale też w stosunku do prezesów sądów, do tych gremiów korporacyjnych, wewnętrznych, które często ich ograniczają."

Minister sprawiedliwości zapowiedział także, że zadba o to, by wrócić do niewyjaśnionych afer sprzed lat. W tym kontekście wymienił aferę hazardową, aferę Amber Gold i aferę SKOK-u Wołomin. "My musimy te wszystkie sprawy zbadać, dlaczego np. prokuratura, organa ścigania mimo, że wiedziały o tych przestępstwach, to pozwalały przestępcom przez kilka lat bezkarnie działać, wyprowadzać setki milionów złotych na szkodę Polaków. Tak, wrócimy wszędzie tam, gdzie to będzie jeszcze możliwe, gdzie nie doszło do przedawnienia, bo przypomnę, że PO z PSL-em sprytnie pod koniec swojego urzędowania uchwaliły kodeks karny, który bardzo skrócił okresy przedawnień. To była amnestia dla wielu ludzi, którzy dopuszczali się afer w okresie ich rządów" - powiedział.

Reklama


Źródło:RMF FM

Polecane

Reklama

 • aa(2015-12-05 10:50) Odpowiedz 381

  A ja chciałbym żyć w takim kraju, w którym Prokuratorem Generalnym zostaje ktoś, ktoś przed laty rozpoczął karierę, jako asesor a później prokurator w Prokuraturze Rejonowej (prowadził na początek sprawy typu: kradzież roweru itp.), potem awansował do okręgu, po następnych kilku latach do apelacji, zdobył doświadczenie i uznanie w zawodzie, pełnił funkcję szefów jednostek prokuratury, np. apelacyjnej, albo przynajmniej okręgowej, no i jako uwieńczenie wspaniałej kariery został szefem wszystkich szefów, czyli PG. (Takie kryteria spełnia A. Seremet, z tym, że to przeszedł w zawodzie sędziego) Z. Ziobro nie był w swojej karierze nawet asesorem, a został PG i zostanie nim niebawem ponownie. Nie był asesorem, ani prokuratorem, ale był i jest niesłychanie ambitnym politykiem, a system w którym żyjemy winduje na zaszczytne stanowiska właśnie takich. Czy nam się to musi podobać? Chyba nie i nowa władza nas do tego nie może zmusić.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • analityk(2015-12-05 10:18) Odpowiedz 281

  Aferami powinny się zająć Sądy a Minister Sprawiedliwości powinien się zająć problemem efektywności i jakości Sądów.

 • scoti.(2015-12-05 19:42) Odpowiedz 211

  Niech nie zapomni o swokej aferze

 • Roman(2015-12-05 23:27) Odpowiedz 161

  Prokurator, Sąd i Kat w jednym ręku i mamy prawo dżungli. Po rewolucji październikowej w Rosji taką wadzę mieli też czekiści. Dzięki nim zbudowano na Ukrainie, Rosji krainę " miodem i mlekiem płynącą ",w której to z "przejedzenia " zmarło miliony ludzi.

 • werk(2015-12-05 12:37) Odpowiedz 132

  Naczytali się chyba komiksów. Sędzia Dredd jako lekarstwo na otaczającą powszechną przestępczość w upadałym kraju trzeciego świata jakim jest Bolanda.

 • Bolo(2015-12-05 13:44) Odpowiedz 1223

  Lemingi morda w kubel. Zbyszek sie juz zajmie waszymi idolami. Przykro mi.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Helmut kaput(2015-12-06 15:16) Odpowiedz 102

  ziobro to ekspert od lamania prawa .....PAMIETACIE konferencje prasowe pelne grozy pomowien i oszczerstw..nocne narady, polityczne aresztowania i sledztwa,,,,najlepsze bylo sledzenie Kaczmarka w hotelu...czysty kabaret w wykonaniu politykow Pis i owczesnej prokuratury

 • anty frajer(2015-12-06 08:31) Odpowiedz 71

  Lolo pryszczaty zakompleksiony dresiarz

 • weteran(2015-12-06 16:25) Odpowiedz 41

  wyszynski w grobie sie ciesz ze takiego nastemp- biada polakom!!!

 • na złodzieju czapka gore(2015-12-06 15:30) Odpowiedz 210

  Wolę takiego Ziobro niż jego brak gdzie nieliczni pasą się narodowym majątkiem i pieniędzmi Polaków. Ja nie mam się czego bać, wszystko robię z prawem i jestem zwykłym obywatelem.

 • nieuk(2015-12-06 19:37) Odpowiedz 24

  PANIE ZIOBRO PRZYSPIESZ SWOJE DZIAŁANIA BO SZCZURY UCIEKNĄ TEGO PETRUTRZEBABARDZIEJMPRZESWIETLIĆ

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Norbert(2015-12-07 08:57) Odpowiedz 11

  Brawo chce się zająć SKOK-iem Wołomin, czyżby zemsta na Jarka za zdanie "Niech się Ziobro języków uczy"?

 • a sio a sio PiS(2015-12-07 12:08) Odpowiedz 10

  Tylko dlatego Jarosław dał Ci możliwość piastowania tej funkcji by twoimi rękoma dokonać "zemsty".Taka marionetka była mu potrzebna.Mam przed oczyma twój płaczliwy,drżący głos na wiecu przedwyborczym-bezcenne i powinno to ujęcie być emitowane każdego dnia w wydaniu głównym wszystkich stacji.

 • BoloiLolo(2016-03-06 07:48) Odpowiedz 00

  BoloiLolo do ~KLM: Dlaczego potrzebne są zmiany:::Polska 200 lat stała nierządem....Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych pracowałem na trzy zmiany cieżko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,, a Pan Borys Budka próbuje ten CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,

 • Leo(2015-12-07 09:12) Odpowiedz 01

  Niech nie zapomni o Trybunale Stanu dla siebie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama