statystyki

PO do TK o uznanie grudniowych uchwał o wyborze pięciu sędziów za nieważne

04.12.2015, 11:07; Aktualizacja: 04.12.2015, 11:16
Szef KP PO Sławomir Neumann rozmawia z dziennikarzami w Sejmie

Szef KP PO Sławomir Neumannźródło: PAP

"Dla porządku prawnego, porządku konstytucyjnego, Platforma dzisiaj złoży do TK wniosek o uznanie za nieważne uchwał, które podjął Sejm na poprzedniej swojej sesji, w środę, dotyczących wyboru pięciu nowych sędziów Trybunału" - powiedział Sławomir Neumann na konferencji prasowej.

Reklama


Reklama


Według Neumanna, po czwartkowym orzeczeniu TK można domniemywać, że potwierdzone zostanie, że te uchwały nie mają mocy prawnej. "Naszym zdaniem zakończy to chaos konstytucyjny, w który wpędziło nas PiS i - niestety - przyłożył do tego rękę pan prezydent Andrzej Duda" - dodał szef klubu PO.

Zaapelował też do prezydenta, "aby wykonał orzeczenie Trybunału jak najszybciej i w ciągu dnia, a nie pod osłoną nocy zaprzysiągł trzech sędziów TK wybranych w sposób zgodny z prawem, zgodny z konstytucją".

TK uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów. 

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • ana(2015-12-04 12:04) Odpowiedz 138

    Apel do PIS u - tak trzymac I nie popuszczac ! Teraz wziasc sie za ta sitwe w TVP - bo juz nie mozna ich strawic , jak za dobrych stalinowskich zasow : krzycza wszyscy " Niech zyje Jedyna Przewodnia Sila Narodu...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • krol(2015-12-04 12:42) Odpowiedz 96

    Nikogo nie razi , że prezes TK wraz z sędziami napisali ustawę o TK, co już jest KURIOZALNE same w sobie, bo od pisania ustaw jest parlament, mało tego ŚWIADOMIE napisali NIEKONSTYTUCYJNĄ ustawę za nic mając apel pana prezydenta, by się powstrzymać od działań ustrojowych, ten sam TK który stworzył ustawę orzekał o jej zgodniejsi z prawem, TK którego fundamenty sięgają PRL-u decyduje o wszystkim co się dzieje w państwie, 15 osób zwyczajowo działa na niekorzyść obywateli w obawie o ciężką sytuację budżetu w nosie mając prawo i konstytucję, ale tego nie usłyszycie w mediach! Prezes TK wraz z sędziami, którzy napisali niekonstytucyjną ustawę nie są napiętnowani, bo ich działania pielęgnują demokrację, ale PO-demokrację należy to jasno powiedzieć, oni nadal piastują swoje stanowiska, a tego który przywrócił ład konstytucyjny zamierzają ukarać, chory to kraj proszę pana, serio nie widzi pan tego, co z pana za rzecznik?

  • Partia Oszustów(2015-12-04 11:52) Odpowiedz 65

    ch.j , du.a, i kamieni kupa.

  • Neumann (PO) nakazują(2015-12-04 12:58) Odpowiedz 56

    PO chce rządzić i nakazywać Trybunałowi, ustawiać Prezydenta po kątach. Temu S. Neumann coś się chyba pod kopułą poprzestawiało. To już koniec 2015 r, a nie poprzednie lata. To oddaje obraz, jak PO manipulowało TK i Rzeplińskim w przeszłości.

  • opiekunki osub niepelnosprawnych(2015-12-04 12:53) Odpowiedz 53

    platforma oszukala niepelnosprawnych w sprawie swiadczenia pielegnacyjnego zasrany trybunal kazal dac opiekunom doroslych niepelnosprawnych ,agnoje z platformy biednnych opiekunuw osrali........chamy nigdy platformy.....

  • Inspektor Pracy(2015-12-04 12:28) Odpowiedz 41

    ..........A ważne jest to że robotników zatrudnionych od 15r zycia ,pracujących w soboty i świeta onegdaj za komuny i postkomuny bez dni zamiennie wolnych ,także w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach-okradliscie z wieku emerytalnego mówiąc na odmiane: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał.

  • Mały Jaś(2015-12-04 16:10) Odpowiedz 22

    Trybunał konstytucyjny uchwałami Sejmu też się zajmuje? Ciekawe. Są jakiekolwiek ograniczenia kompetencji tego ciała? Po wczorajszym dniu widzę, że tylko naciskanie władzy ustawodawczej, wykonawczej na władzę sądowniczą jest karygodne, władza sądownicza może naciskać do woli. Myśl popołudnia to "od "mania" i rozwiewania wątpliwości jest TK, Prezydent ma przyjmować ślubowanie i morda w kubeł" :D

  • manipulacje,robienie ustaw na kolanie przeciw ....(2015-12-05 09:37) Odpowiedz 01

    narodowi polskiemu to było domeną PO+PSL,POpierane przez TK.Teraz i nadal muszą POgodzić się z POrażką i usunąć się ze sceny politycznej na zawsze,aby uszanować wolę narodu polskiego,nawet noga nowoczesna w propagowaniu fantazji komunistycznej o gospodarce wam nie pomoże..........do lamusa Von !!!!

  • manipulacje,robienie ustaw na kolanie przeciw ....(2015-12-05 09:37) Odpowiedz 01

    narodowi polskiemu to było domeną PO+PSL,POpierane przez TK.Teraz i nadal muszą POgodzić się z POrażką i usunąć się ze sceny politycznej na zawsze,aby uszanować wolę narodu polskiego,nawet noga nowoczesna w propagowaniu fantazji komunistycznej o gospodarce wam nie pomoże..........do lamusa Von !!!!